پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

در بازدید کارشناسان وزارت جهاد از باغات انار کوشک مطرح شد
رعایت بهداشت باغ موثرترین روش مبارزه با آفات باغات انار است

رئیس گروه پیش‌آگاهی وزارت جهاد کشاورزی رعایت بهداشت باغ را موثرترین روش کنترل و مبارزه با آفات خسارت‌زا باغات انار در کوشک برشمرد و گفت: اگر کشاورزان منطقه توصیه‌های علمی کارشناسان را عملی نکنند، شاهد گسترش خسارات و‌ جمعیت آفات در این باغات خواهیم بود.

به گزارش ریواس جنوب به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد، خانم اسدی در بازدید از باغات انار منطقه کوشک در این استان اظهار کرد: این بازدید با هدف بررسی میزان خسارات وارده به باغداران این منطقه و ترویج روش‌های مبارزه با آفات خسارت‌زا انجام شده است.

رئیس گروه پیش‌آگاهی وزارت جهاد کشاورزی افزود: آنچه عیان است، خسارات وارده به کشاورزان بر اثر عدم کنترل آفات در این باغات است اما آنچه مهم است و ضامن کاهش خسارات است، رعایت نکات فنی و علمی در مهار این آفات از سوی باغداران است.

خانم اسدی با اشاره به پیگیری‌های مکرر جهاد کشاورزی استان برای کمک به کشاورزان منطقه کوشک، تصریح کرد: مدیران و کارشناسان بخش کشاورزی با همه وجود در کنار تولیدکنندگان هستند و انتظار می‌رود توصیه‌های ارائه شده در باغات به کار گرفته شود تا شاهد شیوع و‌ گسترش آفات نباشیم.

رئیس گروه پیش‌آگاهی وزارت جهاد کشاورزی آفات مگس مدیترانه‌ای، مگس میوه انبه و کرم گلوگاه انار را خسارت‌زا توصیف کرد و افزود: واقعیت این است که برای آفات خسارت‌زا در باغات انار کوشک، هیچ راه‌حل شیمیایی وجود ندارد و تنها اقدام موثر مدیریت اصولی در باغات و مبارزه بیولوژیک، مکانیکی و غیرشیمیایی با این آفات است.

اسدی ادامه داد: پاکسازی کامل باغات از میوه‌های مانده روی درخت، هرس اصولی زمستانه و بهداشت باغ در کنترل و مبارزه با آفات درختان انار بسیار موثر است.

رئیس گروه پیش‌آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور، اظهار امیدواری کرد با رعایت نکات پیشگیرانه از سوی باغداران، سال آینده شاهد هیچ خسارتی در این باغات نباشیم.

در این بازدید، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان، رئیس مرکز خدمات جهاد کشاورزی دشتروم، خانم اسدی را همراهی کردند.

انتهای پیام/