پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

بررسی عملکرد شهرداری یاسوج و همکارانش زیر باران‌های سیل‌آسا/نوید سه کار ارزشمند در مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد

شهرداری یاسوج در بحران اخیر بارش‌های سیل‌آسا و همچنین خدمات نوروزی، نمره قبولی گرفت؛ همزمانی ایام مسافرت‌ها و ضرورت زیباسازی فضای شهر، بارش‌های سیل‌آسا و ضرورت مدیریت بحران و همچنین ماه مبارک رمضان، موجب شده که عملکرد شهرداری یاسوج با مدیریت کیوان آشنا بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، حدود ۲۰۰ میلی‌متر باران در کمتر از ۱۸ ساعت در مرکز استان‌ کهگیویه و بویراحمد بارید و موجب خسارت‌های جدی به برخی زیرساخت‌های شهری و جاذبه‌های گردشگری شد.

بارش باران و بحران در استان کهگیلویه و بویراحمد چیز عجیب و تازه‌ای نیست اما آنچه مهم است، آمادگی دستگاه‌های ذیربط و مدیران پای کار است که بتوان این بحران‌ها را به خوبی و به موقع مدیریت کرد.

یکی از مهمترین دستگاه‌هایی که نمود کارش در هنگام بحران‌ها بیش از بقیه پیداست، شهرداری‌ها هستند و خوب و بد این عملکرد شهرداری‌ها در مرکز استان یعنی شهر یاسوج از اهمیت دوچندانی برخوردار است.

بررسی عملکرد شهرداری یاسوج در بارندگی‌های پایان سال و بارش‌های نوروزی نشان می‌دهد، که نیروهای خدماتی شهرداری، با سه اکیپ مجهز و پای کار و یک اکیپ سیار و پشتیبانی به خوبی و به موقع در مرکز استان توانستند نمره قبولی را در بارش‌های سیل‌آسای نوروزی بگیرند.

با وجود بارش‌های حدود ۲۰۰ میلی متری در کنار از دو روز، اما هماهنگی‌ها، پشتیبانی‌ها و تجهیزات به مراتب بهتر از سال‌های قبل بود و امسال به جز چند آب گرفتگی که آن هم خیلی زود مرتفع شد، حادثه نگران‌کننده‌ای در سطح شهر یاسوج نداشتیم، و این قابل تقدیر است.

سیلاب منطقه گردشگری آبشار یاسوج که می‌توانست تلفات فراوان و حتی جانی بر جای بگذارد، با حضور به موقع و عملیات بحران تیم شهرداری یاسوج با کمترین خسارات مدیریت شد و خیلی زود این منطقه توریستی پرتردد به حالت عادی برگشت.

کیوان آشنا در همین زمینه به خبرنگار ریواس جنوب گفت: به محض دریافت هشدارهای قرمز هواشناسی، بلافاصله تیم‌های مختلف شهرداری را فراخوان کردیم و با حالت آماده‌باش کامل، اقدامات لازم برای آمادگی کامل در مواجهه با هر بحرانی را در دستور کار قرار دادیم.

شهردار یاسوج با بیان اینکه همزمانی بارش‌های سیل‌آسا با ایام ورود گردشگران و ماه مبارک رمضان کار را برای عوامل شهرداری پیچیده و فشرده می‌کرد، افزود: در این ایام در چندین جبهه از جمله مدیریت بحران، زیباسازی فضای شهری و خدمات به مسافران و همچنین اقدامات فرهنگی مناسب با ماه مبارک رمضان در دستور کار شهرداری یاسوج بود.

وی ادامه داد: در بارش‌های سیل‌آسای نوروزی سه اکیپ در آماده‌باش کامل و یک اکیپ شناور برای کمک به دیگر اکیپ‌ها از سوی شهرداری یاسوج فعالیت می‌کردند و از بخش خصوصی به ویژه در زمینه ماشین‌آلات سنگین بهره گرفتیم تا بتوانیم با موفقیت به وظایف محوله عمل کنیم.

آشنا گفت: تلاش کرده‌ایم تا قبل از هر چیز همدلی و انگیزه و انسجام و هماهنگی کاری بین عوامل مختلف شهرداری برقرار کنیم و انصافا همکاران بنده با جان و دل پای کار آمدند و خود من نیز از ابتدا تا انتهای بارش‌ها در مناطق مختلف شهر حضور پیدا کردم و در میدان بوده‌ام.

شهردار یاسوج اوج عملیات بحران را مربوط به منطقه آبشار یاسوج و وقوع سیلاب مخرب در این جاذبه پر تردد دانست و توضیح داد: از طرفی باید سیلاب را مدیریت می‌کردیم که خسارت کمتری وارد کند، از طرفی کاملا مسیر دسترسی مسدود شد و باید بازگشایی می‌کردیم؛ ده‌ها سرویس گل ولای از این منطقه بارگیری شد و عملیات پاکسازی با ماشین‌آلات و بعد از آن توسط پاکبانان و در نهایت شستشوی کامل آبشار یاسوج خیلی خوب انجام شد که جا دارد از همه همکارانم تشکر کنم.

آشنا ادامه داد: در بحران اخیر، شهرداری یاسوج در همه مناطق شهر درگیر بود؛ مشکل جدی ما هجم بالای روان‌آب‌هایی است که همگی به سمت جنوب شهر و مناطق شرف‌آبادها سرازیر می‌شوند و متاسفانه در زمینه احداث کانال‌های هدایت آب‌های سطحی کمبودهای جدی داریم اما این خلا در دستور کار شهرداری قرار گرفته است و امیدواریم با تکمیل این کانال‌ها در بحران‌های بعدی شاهد این هجمه از خسارت‌ها و مشکلات شهروندان و آب‌گرفتگی معابر و منازل نباشیم.

شهردار یاسوج به شهروندان یاسوجی وعده احداث و تکمیل کانال بزرگ دفع آب‌های سطحی ناشی از بارندگی‌ها را داد و تاکید کرد: به عنوان شهردار در جریان مشکلات مردم در هنگام بارندگی‌ها هستم و از بابت مشکلاتی که متحمل شدند پوزش می‌خواهم اما نوید می‌دهم که اولا شهرداری با تمام توان در کنار شهروندان است و با همه وجود برای بهبود رفاه آنها تلاش می‌کند و از سوی دیگر برخی ضرورت های شهری از جمله احداث کانال بزرگ هدایت روان‌آب‌ها و سیلاب‌های مقطعی به زودی در یاسوج نهایی می‌شود تا شاهد تکرار این دردسرها برای شهروندان به ویژه در جنوب شهر یاسوج نباشیم.

آشنا گفت: در بارندگی‌های اخیر شهر یاسوج، تمامی کانال‌های دفع آب‌های سطحی و‌ جداول پر شدند و کشش دفع این حجم از دبی آب را نداشتند.

وی گفت: در عملیات بحران بارش‌های سیل‌آسا علاوه بر موارد ذکر شده ۲۵ مورد عملیات رفع آب‌گرفتگی از منازل، ۱۳ مورد سقوط اشجار و درختان روی سیم‌های برق و منازل، ده‌ها مورد پمپاژ آب، ده‌ها مورد رفع انسداد جداول و کانال‌ها و بیش از ۶۰ نقطه خسارات جدی به جداول و زیرساخت‌های شهری بوده که شهرداری در آنها عملیات داشته است.

شهردار یاسوج در بخش دیگری از صحبت‌هایش با ریواس جنوب گفت: در ایام پایانی سال، زیباسازی فضای شهری، تنظیف و نورافشانی را در دستور کار قرار دادیم و این کار را با حذف شمشادهای فرسوده و جایگزینی گل‌های دائمی و کاشت درخت نارنج از پلیس راه قدیم شروع کردیم.

وی جایگزینی برخی المان‌های نامناسب و جایگزینی آنها با المان‌هایی چون هفت‌سین در میدان هفت تیر و آلمان کوه‌گل را از دیگر اقدامات خوب شهرداری یاسوج برشمرد و گفت: تغییر و نصب المان‌ها در میادین، اصلاح معابر و جداول و روکش آسفالت، نورافشانی های درختی در مرکز شهر در دستور کار شهرداری است که برخی از این اقدامات در دست انجام هستند.

شهردار یاسوج همچنین از رفع معارض عملیات بازگشایی و تعریض خیابان جمهوری در مرکز شهر، تعریض خیابان منتهی به منطقه سروک و افتتاح پل چهارم بشار را بخشی از اقدامات مهم در دست اجرای شهرداری یاسوج برشمرد و افزود: معارضات احداث ۳۰۰ متر کانال‌ بزرگ برای هدایت سیلاب‌های منطقه شرف آباد رفع شده و این کار ضروری به همراه ۲۰ کیلومتر جدول دفع روان‌آب‌ها به زودی نهایی خواهد شد.

آشنا همچنین گفت در ایام نوروز، سه اکیپ لگه‌گیری در سطح شهر فعال بودند و یک پارکینگ موقت در خیابان جمهوری نیز در این ایام احداث شده است.

به گزارش ریواس جنوب با تحلیل عملکرد شهرداری یاسوج در بازه ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین و مقایسه آن به گذشته و همچنین برنامه‌های اولویت‌دار در دست اجرا، می‌توان به کیوان آشنا و همکارانش، نمره قبولی داد و به داشتن شهری بهتر امیدوار بود.

افتتاح پل چهارم بشار، تعریض خیابان جمهوری، تعریض خیابان پرتردد سروک، احداث کانال بزرگ دفع سیلاب کارهای ماندگار و ارزشمندی است که شهردار یاسوج، وعده آنها را به شهروندانش داده است؛ در کنار این کارهای بزرگ، نورافشانی شهر، گلکاری و تعویض درختان و شمشادهای فرسوده می‌تواند روحی تازه به این شهر خسته ببخشد.