پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

معاون برنامه‌ریزی شرکت آب و فاضلاب شیراز گفت: با توجه به روند بحران آبی در بلندمدت نمی‌توان به طرح‌های انتقال آب بین‌استانی خوش‌بین بود و تنها راه حداکثر بهره‌وری داخلی است.

علیرضا احدی- معاون برنامه‌ریزی شرکت آب و فاضلاب شیراز

از شیراز، علیرضا احدی روز گذشته در حاشیه همایش تاب‌آوری زیست‌بوم شیراز اظهار داشت: از ۶۵۳ هزار اشتراک زیر پوشش این شرکت ۹۰ درصد خانگی است و به یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار مشترک زیر پوشش ۴۰۰ هزار نفر در فصل گرم افزوده می شود و جمعیت شهر شیراز از منظر آب در فصل گرم ۲٫۲ میلیون نفر است.

وی افزود: صد در صد جمعیت شهری شیراز زیر پوشش شبکه آبرسانی است و مشکلی که در شیراز وجود دارد بحث مهاجرت است چنانکه رشد بازار آب شهری در صنعت آب و فاضلاب کشور ۵٫۳ درصد است در حالی که رشد بازار آب شیراز ۷٫۱ درصد است

احدی تصریح کرد: رشد انشعابات آب شرب شهر شیراز در سال‌های اخیر به سبب مهاجرت بوده و این به سبب زیارتی و گردشگری بودن و قطب پزشکی این شهر و مشکلات مناطق اطراف آن است.

وی با بیان این که در پنج سال اخیر شاهد روند کاهش بارش‌ها بوده‌ایم، ابراز داشت: ظرفیت مخزن سد درود زن ۲۳ درصد حجم آب مورد نیاز شرب شیراز را تامین می‌کند و بنابر پیش‌بینی در سال ۹۶ به ۲۹۰ هزار متر مکعب خواهد رسید.

این مسئول بیان کرد: ۲۳ درصد آب شرب شیراز از منابع سطحی و ۷۷ درصد از منابع زیرزمینی تامین می‌شود در حالی که باید تاکید بر منابع سطحی باشد.

وی یادآور شد: در شرایط فعلی ۳۶۱ هزار متر مکعب در روز تولید آب داریم و در فصل گرم حداکثر تولید ۵ هزار و ۱۳ لیتر در ثانیه و نیاز آبی شهر ۵ هزار و ۹۴۳ لیتر در ثانیه است که به این ترتیب معادل ۱۸ درصد کمبود آب داریم.

احدی عنوان کرد: بازچرخانی پساب که در دستور کار شهرداری و شورا قرار گرفته بسیار کار مهمی است چون در شرایط فعلی منابع زیرزمینی از نظر حجمی ۳۲ درصد کاهش آبدهی داشتند و آبخوان‌ها نیز از یک تا ۱۰ متر کاهش سطح سفره آب زیرزمینی را تجربه می‌کنند.

وی ابراز داشت: برای حل مشکل باید در زمینه بهینه‌سازی مدیریت مصرف اقدامات جدی انجام شود و راهکارهای بلندمدت راه‌اندازی خط دوم سد درودزن و بازچرخانی آب پساب در دستور کار قرار گیرد.

معاون شرکت آبفا شیراز تصریح کرد: در چند سال آینده با وضعیت بی‌آبی سراسر کشور چندان نمی‌توان به انتقال آب از منابع سایر استان‌ها خوشبین بود و باید عزم خود را بر استفاده بهینه از منابع داخلی بگذاریم.

احدی ادامه داد: تا پنج سال آینده نیاز شرب شیراز به ۲۰۰ میلیون متر مکعب می‌رسد و ۴٫۶ متر مکعب در ثانیه تولید پساب خواهیم داشت که معادل ۱۴۵ میلیون متر مکعب پساب خواهد بود و بخش بزرگی از آن ۲۰۰ میلیون متر مکعب از طریق تصفیه‌خانه‌ها باز خواهد گشت که برای فضای سبز استفاده خواهد شد.

وی با اشاره به تصفیه در حد شرب فاضلاب در برخی شهرهای دنیا، گفت: پیش‌بینی می‌شود تصفیه فاضلاب در حد شرب نیز طی دهه‌های آتی نیاز شود که البته هزینه بسیار بالایی دارد و از نظر شرعی نیز باید جواز آن توسط علما صادر شود.

انتهای پیام/ فارس