پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

با وجود آنکه گمان نمی‌رفت مانعی برای صدور حکم دومین شهردار معرفی‌شده‌ی کلان‌شهر شیراز بر سر راه باشد اما با اتمام مهلت وزارت کشور یک بار دیگر صدای اعتراض اعضای شورای اسلامی شیراز در آمده است.

 به گزارش ریواس جنوب، با گذشت ۵۰ روز از انتخاب نیمه‌تمام عبدالحمید معافیان به عنوان شهردار شیراز، سرانجام عصر روز یکشنبه ۱۶ مهرماه شورای اسلامی شهر شیراز «حیدر اسکندرپور» را با رأیِ همه‌ی ۱۳ عضو خود به عنوان شهردار آینده شیراز انتخاب و معرفی کرد. (اینجا بخوانید)

مطابق قانون وزارت کشور ۱۰ روز فرصت دارد حکم شهردار منتخب را صادر کند و پس از صدور حکم نهایی، فعالیت رسمی وی آغاز می‌شود.

اما تا این لحظه و با اتمام مهلت وزارت کشور باز هم از صدور حکم شهردار شیراز خبری نشد تا نگرانی‌ها برای دومین گزینه منتخب شورای شهر شیراز نیز ادامه یابد و این کلان‌شهر با کوله‌باری از مشکل و معضل، همچنان توسط سرپرستی با کمترین اختیار ممکن اداره شود.

ابراهیم صبوری- نایب رئیس شورای شهر شیراز (دوره پنجم)

 اما در همین حال نایب رییس شورای اسلامی شهر شیراز نیز از تاخیر در صدور حکم شهردار توسط وزارت کشور انتقاد کرد و گفت: مراحل تشکیل پرونده و بررسی شرایط اقای اسکندرپور در وزارت کشور انجام شده اما همچنان حکم شهردار شیراز صادر نشده است.

بر پایه گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز، «ابراهیم صبوری» با تشریح شرایط کلان شهر شیراز ابراز کرد: قریب ۲ ماه شهر شیراز فاقد شهردار است و امور شهرداری توسط سرپرست اداره می‌شود.

نایب رییس شورای شهر شیراز با اشاره به محدودیتهای قانونی اختیارات سرپرست ادامه داد: جای سئوال است که چرا مسئولان وزارت کشور اهمیت اداره کلان شهری مثل شیراز با بافت جمعیتی و شرایط اقتصادی و اجتماعی خاص را درک نمی‌کنند؟

وی تاخیر و تعلل در صدور حکم شهردار شیراز را فاقد توجیه دانست و گفت: ظاهرا افرادی درون وزارت کشور علاقمند نیستند حکم شهردار منتخب نماینده مردم صادر شود و به دنبال علائق خود هستند و از طریق مختلف تلاش می‌کنند این مسیر دموکراتیک و قانونی را مخدوش کنند.

وی اضافه کرد: شورای شهر شیراز اجازه نمی‌دهد افرادی خارج از حیطه اختیارات خود و به بهانه‌های واهی برای صدور حکم شهردار منتخب شیراز کارشکنی کنند.

عضو پنجمین دوره شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به سفرهای استانی وزیر کشور برای معارفه استانداران جدید گفت: بیراه نیست اگر بگوییم اهمیت صدور حکم شهردار کلان شهر شیراز با نزدیک به ۲ میلیون نفر جمعیت از انتصاب استاندار استانی با ۸۰۰ هزار نفر جمعیت بیشتر است.

صبوری خاطر نشان کرد: انجام بسیاری از امور شهر در حوزه‌های عمرانی، فنی و شهرسازی و سرمایه‌گذاری نیازمند حضور و تصمیم شهردار است که الان در شیراز معطل مانده است‌.

وی به وضعیت منابع انسانی شهرداری شیراز اشاره کرد و‌ گفت: به غیر از جمعیت دو میلیون نفری که هر روزه خدماتی همچون جمع اوری زباله، نظافت شهر، کنترل ترافیک و ناوگان حمل و نقل‌شان را از شهرداری دریافت می‌کنند، تامین حقوق و معیشت حدود ۱۱ هزار نفر پرسنل کار ساده‌ای نیست که بتوان از سرپرست انتظار داشت و ضرورت حضور شهردار را بیشتر مشخص می‌کند.

نائب رییس شورای شهر شیراز معطل ماندن پروژه‌های عمرانی را از دیگر چالش‌های فقدان حضور شهردار منتخب برشمرد و افزود: معطل ماندن پروژه‌های عمرانی علاوه بر اتلاف منابع مالی و فیزیکی، نارضایتی شهروندان را به همراه خواهد داشت که باز هم ضرورت حضور شهردار را به مسئولان وزارت کشور گوش زد میکند.

وی از تاخیر در روند صدور حکم شهردار منتخب شیراز به شدت انتقاد کرد و از وزیر کشور خواست با در نظر گرفتن شرایط کلان شهر شیراز، به صدور حکم شهردار این شهر سرعت بخشد.

انتهای پیام/ سجاد بنام