پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

پیمان خواهرخواندگی شیراز و نانجینگ چین توسط شهرداران دو شهر امضا شد.

امضای تفاهم‌نامه خواهرخواندگی شیراز و نانجینگ چین توسط شهرداران این دو شهر

 به گزارش ریواس جنوب به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، شهردار شیراز در حاشیه مراسم امضای این پیمان، گفت: با عقد این پیمان، همکاری های دو جانبه دو شهر در سه حوزه علمی- دانشگاهی، گردشگری و فرهنگی آغاز خواهد شد.

مهندس حیدر اسکندرپور که برای امضای پیمان خواهرخواندگی به چین سفر کرده است، اظهار داشت: شیراز و نانجینگ شباهت های بسیاری در زمینه های مختلف شهری از جمله وجود باغ های بزرگ و رویایی، دانشگاه های معتبر علمی و ظرفیت های جذب و توسعه گردشگری دارند که با عقد این پیمان زمینه انتقال دانش، تجربه و تخصص بین دو شهر فراهم می شود.

وی با اشاره به رتبه و اعتبار دانشگاه های نانجینگ و شیراز گفت: تبادل هیأت علمی و دانشجو، به ویژه در زمینه مدیریت شهری از برنامه های همکاری دو کشور و دو شهر خواهد بود.

اسکندرپور پیشینه ارزشمند تاریخی و وجود جاذبه های گردشگری را یکی دیگر از نقاط مشترک شیراز و نانجینگ دانست و خاطرنشان کرد: در صدد هستیم با خواهرخواندگی دو شهر، زمینه برای حضور هدفمند و بیش از پیش گردشگرانی از کشور چین در شیراز فراهم شود تا با داشته ها و قابلیت های این شهر در زمینه فرهنگی، هنری، سرمایه گذاری و … بیشتر آشنا شوند.

شهردار شیراز به وجود باغ های بزرگ و رویایی در شهر نانجینگ اشاره کرد و گفت: به اشتراک گذاشتن تجربه های مدیریت شهری شیراز و نانجینگ در زمینه مسایل زیست محیطی و به طور ویژه حفظ بهینه باغ ها موضوع دیگری برای همکاری شهرداری دو شهر است.

وی با اشاره به اجرای مدیریت یکپارچه شهری در شهر خواهرخوانده شیراز، افزود: امیدواریم پیمان خواهرخواندگی به توسعه همه جانبه دو شهر کمک و زمینه را برای تحقق مدیریت یکپارچه شهری در شیراز هموار کند.

** شهردار نانجینگ: شیراز را به تمام شهرهای کشور چین معرفی می‌کنیم

شهردار نانجینگ نیز پس از امضای پیمان خواهرخواندگی با شیراز گفت: اکنون که خواهر خوانده ایم وظیفه خود می دانیم شیراز را به مردم نانجینگ، استان جیانگسو و هم وطنانمان در تمامی شهرهای کشور چین معرفی کنیم.

لان شائومین اظهار داشت: شیراز و نانجینگ شهرهای باستانی در ایران و چین هستند که بارها در طول تاریخ پایتخت کشور خود بوده اند و این نشان دهنده جایگاه مهم این دو شهر و قابلیت های آنهاست.

** نانجینگ، ششمین خواهرخوانده‌ی شیراز

بر اساس این گزارش، لان شائومین شهردار نانجینگ نیز همچون حیدر اسکندرپور شهردار شیراز، پیش تر علاوه بر فعالیت در نهادهای دولتی همچون استانداری و فرمانداری، سمت هایی چون شهردار سوچیان، قائم مقام شهردار نانتونگ، دبیر کمیته شهر سوچیان،  دبیر کمیته خلق کمونیست شهر تایژو و…  را در کارنامه خود داشته است.

شیراز پیش تر نیز با شهر چونگ چینگ کشور چین پیمان خواهرخواندگی امضا کرده و اکنون، نانجینگ، ششمین خواهرخوانده آن به شمار می آید.

انتهای پیام/ سجاد بنام