پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

در منطقه دنا باز هم شاهد از دست دادن یکی از نادرترین گونه‌های خرس بودیم تا با جرات بیشتری بگوییم، خرس قهوه‌ای در دنا پاسبان مطمئنی ندارد و دنا قتلگاه این گونه نادر جانوری است.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، شکارچیان در روز روشن و بدون مزاحم یک قلاده خرس قهوه‌ای را شکار کردند و آنگونه که از ظاهر امر معلوم است امحا و احشا آن را از شکم این حیوان زبان‌بسته بیرون آوردند.

در میان ساکنین محلی، برخی اندام‌های حیوانات وحشی از جمله خرس دارای کاربردهای مفیدی هستند و از همین رو، سودجویان نسبت به شکار این حیوانات تمایل دارند.

این حادثه در منطقه دنگزلوی دنا و در نزدیکی مرز دو استان کهگیلویه و بویراحمد و اصفهان انجام شد.

البته این تنها مورد تجاوز به محیط زیست دنا نیست اما نکته مهم عدم شناسایی متخلفین و عدم بازدارندگی در برخورد با آنها از جمله مهم‌ترین دلایل نابودی گونه‌های نادر جانوری است.

در آذرماه نیز یک خرس قهوه‌ای سه ساله در منطقه دنا با شلیک گلوله از پای درآمد و محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد بعد از فشار رسانه‌ها و افکار عمومی از دستگیری یکی از عوامل این شکار خبر داد اما هیچ‌گاه اطلاع‌رسانی نشد که آیا فرد دستگیر شده واقعا شکارچی بوده و اگر بوده چه برخوردی با او انجام گرفت؟

در دو سال گذشته و بر اساس گزارشات رسمی این پنجمین خرس قهوه‌ای است که در دنا به کام مرگ می‌رود تا با وجود تلاش‌های محیط‌بانان که خود غرق در مشکلات هستند، منطقه دنا قتلگاه خرس‌ها لقب گیرد.

بر اساس قانون، جریمه ناشی از شکار خرس قهوه‌ای نر ۷۵ میلیون تومان و خرس ماده ۲۲۵ میلیون تومان بدون مجازات کیفری آن است.

این روزها نه تنها اخبار امیدوارکننده‌ای از محیط زیست در استان کهگیلویه و بویراحمد و منطقه دنا نمی‌رسد بلکه هر روز شاهد تجاوز و تخریب و کشتار و نابودی در گونه‌های جانوری و گیاهی این منطقه بکر و بی‌نظیر در دنیا باشیم.

مشاهده فیلم شکار خرس قهوه‌ای دنا

انتهای پیام/ بنام