پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

۱۰۰ جوان هنرمند کهگیلویه و بویراحمد، ۱۹ سال است که در راهروهای دادگاه به دنبال پس گرفتن زمین‌هایشان از تعاونی مسکن هنرمندان هستند؛ موضوعی که بعد از بی‌مسئولیتی هیئت مدیره این تعاونی اکنون پای اداره‌کل راه و شهرسازی به آن باز شده است.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، زمین‌خواری در کهگیلویه و بویراحمد مدل‌های متنوعی دارد، از کوه‌خواری تا دریافت زمین به اسم سرمایه‌گذاری گرفته تا اخیرا پدیده‌ای به نام تعاونی‌های مسکن که زمین را به معنای واقعی می‌خورند.

تعاونی‌های مسکن در عمده ادارات این استان به جای ساختن سرپناه و خانه برای اعضای خود، ورشکستگی و ناامیدی برای آنان ساختند.

گزارش‌های رسیده به ریواس جنوب از تخلفات، کلاهبرداری، سهل‌انگاری و سواستفاده در بسیاری از این تعاونی‌های حکایت دارد و به زودی جزئیات بیشتری از تعاونی‌های مسکن تعزیرات، فرمانداری بویراحمد و علوم پزشکی منتشر می‌کنیم.

در این گزارش تخلفات عمده تعاونی مسکن هنرمندان را بررسی می‌کنیم.

حدود یکصد جوان هنرمند در سال ۸۲ به دعوت و تشویق اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد، در تعاونی مسکن هنرمندان که در این اداره‌کل تشکیل شد عضو شدند.

در سال ۸۲ همه اعضای این تعاونی از مبلغ سه میلیون و ۴۰۰ به بالا به حساب این تعاونی واریز شد اما هیئت مدیره بعد از دریافت این پول‌های هنگفت نه تنها هیچ زمینی تحویل اعضا ندادند بلکه متواری شدند و هنرمندان این استان را سرگردان به دنبال متخلفین رها کردند.

هنرمندان عضو این تعاونی که وضعیت مالی بسیار بدی داشتند با ارزش پولی آن سال، هزینه زمین را با فروش طلا و قرض و وام در دو قسط پرداخت کردند به امید آنکه خانه‌دار شوند.

در ابتدا قرار شد که تعاونی مسکن هنرمندان، زمین را در هر شهرستان به هنرمندان تحویل دهند اما با بدعهدی، اعضا را متقاعد کردند که زمینی یکجا در یاسوج جهت ساخت واحدهای آپارتمانی تحویل شود اما این تعهد آنها هم اجرایی نشد.

بعد از سال‌ها دوندگی و اتلاف وقت و سرمایه، هنرمندان این استان راهی جز شکایت نداشتند؛ اما متهم اصلی در این تعاونی متواری شد و دست آنها به هیچ‌جا بند نبود تا اینکه آقای مدیرعامل که در یک اتهام دیگر در یک استان دیگر بازداشت شده بود به دام افتاد.

بعد از یک کش و قوس و با ارائه سند زمین هنرمندان و ادعای موجود بودن این زمین، مدیرعامل تعاونی رای برائت گرفت و قرار شد زمین در منطقه نجف‌آباد تحویل اعضا شود و این قائله جمع شود.

اما این پایان داستان نبود و وقتی برای تحویل زمین رفتند متوجه شدند که زمین گم شده و متراژ زمین به اندازه تعهد تعاونی مسکن وجود ندارد.

بررسی‌های کارشناسان امر نشان داد که اداره‌کل راه و شهرسازی زمین متعلق به تعاونی مسکن هنرمندان را اشغال کرده و در آن مسکن مهر ساخته است!

این زمین بین زمین‌های راه و شهرسازی و علوم پزشکی بودند و به ناچار زمین هنرمندان با بخشی از زمین‌های علوم‌پزشکی تکمیل می‌شد اما مجدد کار به دادگاه کشید.

تخلف راه و شهرسازی در تصرف و تجاوز به زمین هنرمندان محرز شد اما علوم پزشکی هم زمین‌هایش را می‌خواست و با اعتراض آنها، این پرونده در دادگاه تجدیدنظر منتظر اجرای عدالت است.

اکنون صد هنرمند کهگیلویه و بویراحمد با نوشتن نامه‌ای به رئیس‌جمهوری، استاندار و رئیس‌کل دادگستری به دنبال گرفتن حق خود هستند.

نماینده این هنرمندان به ریواس جنوب گفته است ما شنیده‌ایم که مدیرکل دادگستری و شخص دادستان روی فساد و حق‌خوری حساسیت خاصی دارند که حقیقتا به احقاق حق خود بعد از ۱۹ سال امیدوار شدیم.

این جوان هنرمند افزود: طرف ما یک نهاد دولتی صاحب نفوذ و قدرت است و اگر عدالت دستگاه قضا نباشد دست ما به جایی بند نیست.

او گفته که ماه‌ها پرونده‌اشان در بخش تجدیدنظر خاک می‌خورد و اعضای تعاونی مسکن هنرمندان از آقای نگین‌تاجی و ملک‌حسینی انتظار داریم که با یک دستور انقلابی اجازه تضییع حق ما را ندهند.

آنها همچنین از استاندار کهگیلویه و بویراحمد خواستند تا با رایزنی و تعامل با دستگاه قضا با متخلفین برخورد شود و این زمین‌ها تحویل هنرمندان شود.
انتهای پیام/