پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 

سیزدهمین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در کهگیلویه و بویراحمد نیز حاشیه‌هایی پررنگ‌تر از متن داشت؛ مانع‌زا نامیدن یک مدیر بانکی، استاد دانشگاهی که از امضای سفته تنش می‌لرزد، اداره‌ای که سرمایه‌گذاران را دادگاهی کرد، عصبانیت معاون استاندار و تهدید مدیران به تغییر مدل رفتارش، ردپای یک چهره سرشناس در مشکلات یک تولیدکننده، کمک کیانی به معاون استاندار، مقاومت مدیرعامل بانک کشاورزی در برابر رفع مشکل یک سرمایه‌گذار و مدیری که به همکارش تذکر داد به جای من به کسی قول نده بخشی از این حاشیه‌ها هستند.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، این نشست بدون حضور استاندار و به ریاست احسان عسکری، معاون اقتصادی او برگزار شد.

سالار حسین‌پور، مدیرکل صنعت و معدن دبیر جلسه بود و وقتی شروع به خواندن ۱۴ دستور کار جلسه کرد، معاون استاندار حرفش را قطع کرد و گفت که ابتدا به من بگویید مصوبات قبلی ما اجرایی شدند یا نه؟ زیرا ارزیابی مصوبات قبل و گزارش آن‌ها برایم مهم است.

او به حسین پور گفت: همیشه گزارش مصوبات قبل را بیاورید تا من بدانم که مدیرانم چه می‌کنند.

بعد از آن مدیرکل صمت در گزارشی ناامیدکننده گفت که در سال ۱۴۰۰ هیچ پرداخت تسهیلاتی از محل طرح رونق تولید نداشتیم و بانک‌ها می‌گویند هنوز دستورالعملی به ما ابلاغ نکردند!

در ادامه و با ورود به دستور کارها، مشکل شرکت طبیعت کیان به مدیریت دکتر قائدی یکی از دانشمندان برتر علم شیمی، موضوع دیگری بود که در این نشست طرح شد؛ او خواستار افزایش دوره مشارکت بازپرداخت اقساطش شد تا بتواند در مقابل غول‌های رقیب مثل “اوه و گلرنگ” دوام بیاورد.

دکتر اورنگ قایدی در این نشست گفت صنعت و معدن، بانک ملت و بانک صنعت و معدن هر کاری توانستند کردند اما با این شرایط و این تنفس ۶ ماهه و این همه تولیدکننده گردن‌کلفت مواد شوینده و بهداشتی، کارم سخت است و فرصت بیشتری می‌خواهم.

او گفت که ۲۱ سال است استاد دانشگاهم و کل دریافتی‌ام در این مدت یک میلیارد نشد حالا تنم می‌لرزد وقتی بانک می‌گوید، سفته یک‌میلیاردی را امضا کن!

این تولیدکننده به عدم حمایت مدیران دستگاه های اجرایی هم نقدی زد و گفت که کل فروش کارخانه ما در درون استان ۲۰ میلیون تومان است چون که مدیران از تولیدات استان خرید نمی‌کنند و استعلام می‌گیرند هر جا یک ریال ارزان‌تر بود و  قطعا رقبای قدرتمند ما در شرکت گلرنگ و اوه توان کاهش قیمت خود را بهتر از ما دارند.

دکتر قائدی از معاون اقتصادی استاندار خواست تا مدیران را ملزم به حمایت از تولیدات همین استان کند.

در ادامه مدیرعامل بانک صنعت و معدن طرح آقای قائدی را یک طرح خوب خواند و گفت که او در مدت زمان کمی کارخانه‌اش را به بهره‌برداری رساند و سرمایه‌ خودش را هم گذاشت اما آنچه برای ما ملاک است دستورالعمل و قوانین بانکمان است نه مشکل و خواسته سرمایه‌گذار؛ لذا اگر بخواهیم کمکی کنیم باید تهران به ما مجوز دهد.

احسان عسکری، معاون استاندار که چند مصوبه انجام نشده به ویژه در حوزه بانک‌ها را شنیده بود با عصبانیت گفت که اگر مصوبات جلسه‌ای که من رئیس آن هستم، اجرایی نشوند، مدل برخوردم متفاوت خواهد شد و آنی می‌شوم که آقای استاندار گفتند؛ عسکری گفت که وقتی حرف تولید و اشتغال باشد هرگز اهل مماشت نیستم.

از دیگر حواشی این نشست انتقاد تند و تیز، آقای ایلخانی سرمایه‌گذار مستقر در شهرک‌های صنعتی از مدیرعامل این شرکت بود؛ او گفت ما حمایت آقای موسوی و همکارانش را نمی‌خواهیم فقط دنبال ما پرونده‌سازی نکنند و پایشان را از گلوی ما بردارند.

ایلخانی گفته که بخشی از زمین محل طرحش را بدون اجازه به دیگری فروختند و در واقع فروش مال غیر کردند اما چون حامی نداریم ما را در دادگاه محکوم کردند!

او گفته که شرکت شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد به جای تولید و حمایت از تولیدکننده، آنها را روانه دادگاه می‌کند و همه‌اش سرگرم پرونده‌سازی و قلع و قمع کارخانه ما بوده است.

وی با اشاره به فعالیت پنج ساله‌اش در تولید افزود: من پشت پرده این فشارها را می‌دانم و اطلاع دارم که پای یک فرد سرشناس در میان است.

در ادامه، موسوی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ او گفته که این سرمایه‌گذار بخشی از پول زمین را در سالیان قبل داده اما اکنون برای واگذاری آن زمین راهی نداریم جز اینکه با قیمت جدید، زمین را به او دهیم.

او با تایید دادگاهی شدن این تولیدکننده گفت که او سهل‌انگاری کرده و در دادگاه رای به ضرر او صادر شده در حالی که باید در دادگاه از خودش دفاع می‌کرد.

جیار کیانی، رئیس اتاق بازرگانی یاسوج در این نشست به عنوان نماینده بخش خصوصی، در منازعات تولیدکنندگان و مدیران اجرایی وارد می‌شد و پیشنهادات و راهنمایی‌های حقوقی خوبی به معاون تازه‌کار استاندار برای جمع‌بندی و مصوبات می‌داد.

در ادامه و با طرح مشکل چند سرمایه‌گذار با بانک کشاورزی، معاون استاندار از آقای دانش‌آموز، رئیس شورای هماهنگی بانک ها خواست که توضیحی دهد و او که داشت راه‌حلی برای حمایت از تولید می‌داد، بهنام فرحبخش، مدیرعامل بانک کشاورزی در اظهارنظری غیرمعمول به دانش‌آموز گفت که لطفا از طرف من به کسی قولی نده!

در یکی از موارد با وجود پرداخت بخشی از بدهی یک تولیدکننده، اما بانک کشاورزی به جای برداشت آن بدهی، حساب تولیدکننده را مسدود کرد تا مشمول جرایم دیرکرد سنگین شود؛ موضوعی که با تذکر معاون استاندار مواجه شد هر چند مدیر بانک کشاورزی، نمی‌پذیرفت و مقاومت می‌کرد.

یکی از مدیران گفت که آقای فرحبخش شما انگار می‌خواهی از جیب خودت وام دهی؛ برادر مصوبات این کارگروه لازم‌الاجراست و ما باید از تولیدکننده خودمان حمایت کنیم.

در ادامه مشکل اولین و قدیمی‌ترین تولیدکننده تخم‌مرغ این استان باز هم با بانک کشاورزی مطرح شد.

آقای پاسیار با تشریح مشکلاتش از اختلاف حساب پرداخت‌ها و بدهی‌هایش گفت و توضیح داد: هر چه داشتم از چهار باب مغازه و سه واحد خانه و ۲ طرح مرغداری را در رهن بانک گذاشتم اما اکنون همه وثایق من را ۷۰۰ میلیون ارزیابی کردند و بدهی‌ام را میلیاردی حساب کردند.

کیانی، رئیس اتاق بازرگانی گفت: آقای پاسیار چند دهه است که با پشتکار در حال تولید در یک منطقه محروم است و هیچ‌گاه وقفه‌ای در تولید نداشت؛ اهلیت او در تولید ثابت شده و اکنون اگر در کنار او نباشیم خیانت به خودمان و تولیدمان و اشتغالمان و همه‌چیزمان کرده‌ایم.

فرحبخش، مدیرعامل بانک کشاورزی در پاسخ به آقای پاسیار گفت که شما سه میلیارد بدهی دارید، بانک هیچ تضمینی نمی‌کند که شما بتوانید تولیدی داشته باشید لذا یا بدهی‌تان را بدهید و کاملا تسویه کنید یا طرح شما تعطیل می‌شود و ما کاری از دستمان برنمی‌آید.

جبار کیانی در پاسخ به مدیرعامل بانک کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با همان حرارت همیشگی اش در جلسات گفت: پس شما خودتان مانع‌زا هستید و من نمی‌دانم چرا اسم این کارگروه را رفع موانع تولید گذاشتند؟

_____________________

حاشیه‌نگاری از کریم بنام


حاشیه نگاری کریم بنام

انتهای پیام/