پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

پایگاه خبری تحلیلی ریواس جنوب هر هفته شما را با یکی از جاذبه‌های گردشگری زیبای استان فارس آشنا می‌کند؛
این هفته به توصیف «تنگ بوان» که به علت زیبایی بی‌نظیر آن، به بهشت اربعه ایران نیز معروف است، می‌پردازیم.

اگر فردی ماجراجو و اهل طبیعت‌گردی هستید، تنگ بوان ممسنی در استان فارس می‌تواند مقصدی جذاب برایتان باشد، چرا که با داشتن مناظری زیبا انرژی مضاعفی به شما می‌بخشد و خاطره‌ساز می‌شود.
این منطقه تفریحی در ۲۰ کیلومتری شهر نورآباد ممسنی قرار دارد و در اطراف آن می‌توان چشمه‌ها و آبشارهای فراوانی را دید که طراوت را به این منطقه آورده‌اند.

تنگ بوان که به علت زیبایی بی‌نظیر آن به بهشت اربعه ایران معروف شده، توسط دو رشته کوه از سلسه جبال زاگرس در استان فارس احاطه شده است. این منطقه با نورآباد ممسنی که از مناطق گرمسیر است فاصلۀ چندانی ندارد؛ اما با این وجود، در روزهای گرم تابستان اختلاف دما و درجه‌ی حرارت بین این دو منطقه گاه به بیش از ۱۰ ‌درجۀ سانتی‌گراد می‌رسد.

این منطقه‌ی گردشگری به علت نزدیکی به جاده‌ی اصلی، در محور چهار استان فارس، بوشهر، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته و به همین علت امکان دسترسی ساکنان شهرهای پر جمعیت این استان‌ها و نیز گردشگران فراوانی را به‌سوی خود جلب و در فاصله‌ی زمانی مناسب برای دیدار از این منطقه‌ی تفرجگاهی فراهم می‌آورد.

در ادامه، با پایگاه خبری – تحلیلی ریواس جنوب همراه باشید تا به معرفی تنگ بوان در استان فارس بپردازیم:

** آب و هوای نورآباد ممسنی و تنگ بوان

تنگ بوان نورآباد ممسنی در استان فارس

تنگ بوان نورآباد ممسنی در استان فارس

این منطقه‌ی پر آب و زیبا، از زمان‌های قدیم محل ییلاقی طوایفی از عشایر ممسنی بوده که به باغداری و دامداری می‌پرداخته‌اند. درختان گردوی کهنسال و تنومند باغ‌های این منطقه، عمری طولانی دارند. برخی از این درختان تا شعاع ۱۰-۱۵ متری از ورود نور آفتاب به زیر درختان جلوگیری و سایه‌ای دل‌انگیز و منظره‌ای دلنشین ایجاد می‌کنند

منطقه‌ی نورآباد ممسنی از مناطق گرمسیر محسوب می‌شود و میانگین درجه‌ی حرارت آن در تابستان در حدود ۳۰ درجه سانتی گراد بالای صفر است.

با این وجود، تنگ بوان با میانگین دمای حدود ۲۰ درجه سانتی گراد در تابستان، قابلیت فراوانی در جذب گردشگران و استفاده آنان از دیدنی‌های طبیعی و چشم‌اندازهای زیبای این منطقه داراست.

لازم به ذکر است که منطقه‌ی سردسیری بوان در زمستان‌ها پوشیده از برف است.

** ویژگی‌های بوان و تَنگ بوان

بوان، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ممسنی در دهستان «بکش یک» استان فارس است. جالب است بدانید که «بوان» در فرهنگ لغت فارسی به معنای «بهشت» است.

تنگ بوان، منطقه‌ی سردسیری نورآباد ممسنی است که محل ییلاق عشایر منطقه است و به دره بوان یا تنگ بوان به زبان محلی «تنگ بُون» گفته می‌شود.

تنگ و تفرجگاه بوان نورآباد در جنوب شرقی شهرستان نورآباد در حاشیه‌ی جاده‌ی فرعی نورآباد به جاده‌ی اصلی شیراز-اردکان و گردشگاهی دیدنی است که در فاصله ۸ کیلومتری جادۀ اصلی شرق شیراز-اهواز واقع شده است.

طبیعت بوان، بسیار تماشایی به نظر می‌رسد، طوری که دره‌ای پوشیده از درختان دارد که میان ۲ رشته کوه بلند محصور شده و در کنار آن می‌توان درختان انار و گردوی کهنسال و قطوری را دید و در زیر سایه‌ی آن‌ها استراحت کرد و دمی بیاسایید.

زیر حوزه‌ی آبخیز وسیع و منطقه جنگلی پر باران بالادست این تنگ، موجب فراوانی آب شیرین و گوارای تنگ بوان شده است، به طوری که در طول سال (به ویژه در فصل بهار) از روی اغلب دیواره‌های صخره‌ای تنگ، آبشارهای زیبا سرازیر می‌شوند.

جنگل‌های انبوه و فراوانی آب شیرین در نزدیکی تنگه توریستی بوان ممسنی موجب شده تا آب و هوایی خوب و مطلوب شکل گرفته و در فصل بهار و تابستان مورد توجه همگان قرار گیرد.

بهترین زمان بازدید در فصل تابستان است چرا که این منطقه خنک شده و همین باعث می‌شود هر سال در بهار و تابستان گردشگران زیادی به بوان بیایند.

در طول سفر خود فراموش نکنید که با خرید سوغات ممسنی و استان فارس مانند یوخه، مسقطی، بادام سوخته و کلوچه شیرازی خوردنی‌هایی خوشمزه به عزیزانتان هدیه دهید.

آبشار و تفرجگاه تنگ بوان نورآباد ممسنی استان فارس

تفرجگاه و آبشار تنگ بوان نورآباد ممسنی استان فارس

** آبشار، چشمه‌ و دره‌ی بوان

بوان دارای چشمه‌ها وآبشارهای فراوان و دیدنی زیادی است. پس از گذشتن از جاده‌‌ای کوتاه و پر پیچ‌وخم آسفالته، از سه راهی شهر نور آباد ممسنی به دره‌ی زیبا و دل انگیز بوان خواهیم رسید. طول این دره ۱۸ کیلومتر و پهنای آن بیش از ۷ کیلومتر است. دره بوان پوشیده از درختان جنگلی و تنومند با عمری طولانی است که همراه با چشمه‌سارها و جویبارهای فراوان و آب‌وهوای مطبوع روستاهای بسیاری را در خود جای داده است.

علاوه‌براین، درختان و باغ‌های زیادی از جمله درختان سیب، گلابی، انار، گردو، انجیر و انواع مرکبات این دره‌ی سرسبز را پوشانده است. این دره‌ی زیبا به علت پر باران بودن منطقه‌ی بالای آن و دارا بودن مخزن آبی مناسب دارای آبشارها و چشمه‌ساران آب شیرین فراوانی است و هر ساله در فصل بهار و تابستان میزبان گردشگران بی‌شماری است. البته تنگ بوان در زمستان و پاییز نیز بسیار زیبا و دیدنی است.

زیر حوضه وسیع و منطقه جنگلی در بالا دست این تنگه موجب فراوانی آب شیرین و گوارا در دره بوان شده است. به طوری که در طول سال به ویژه در فصل بهار از روی اغلب دیوارهای صخره‌ای تنگ، آبشارهای زیبایی چون آبشار بوان سرازیر می‌‌‌شود و چشم اندازهای زیبا و طبیعی را به وجود آورده است.

در حوالی تنگ بوان در نورآباد، آب شیرین و گوارا فراوان است و در طول سال، به‌خصوص در فصل بهار، بر دیواره‌های صخره‌ای آن آبشارهای بسیار زیبایی سرازیر می‌شوند. آبشار بوان در تفرجگاه بوان (تنگ بوان) یا بهشت گمشده در حدود ۲۰ کیلومتری از شهر نورآباد ممسنی در شمال غربی استان فارس قرار دارد.

از چشمه‌های معروف تنگ بوان، «چشمه ممبلو» است که مورد استفاده عشایر و روستاییان قرار می‌گیرد و در آبیاری مزارع از آن استفاده می‌شود. همچنین، بزرگترین آبشار بوان «آبشار پولکی» نام دارد که به عنوان پنجمین آبشار بزرگ ایران شناخته می‌شود. از مزایای رفتن به این آبشار و تنگ بوان، راه ارتباطی آسفالته آن است.

** منطقه‌ی بوان

منطقه بوان به سه قسمت تقسیم بندی شده است:

  1. بوان علیا (ده بالا)،
  2. بوان وسطی (ده میونه) ، و
  3. بوان سفلی (ده دومِن).

مردم منطقه بوان در زمستان اغلب در شهر نورآباد ممسنی سکونت می‌یابند. باغ‌های گردو و انار این منطقه، علاوه بر زیبایی چشم‌نواز و آرامش‌بخش بودن برای ساکنین و گردشگران؛ سالانه مقادیر قابل توجهی محصولات کشاورزی را به بازار عرضه می‌کنند.

منطقه‌ی بوان نورآباد ممسنی دارای اماکن مذهبی نیز هستند که عبارتند از:

  • بقعه امامزاده ظاهر (امام ظاهر)،
  • بقعه امامزاده شاهزاده سلیمان (شاه سیمون) و
  • بقعه امامزاده شاهزاده حسین (شازاده حسین).

** مسیر و نحوه‌ی دسترسی به تَنگ بوان در گوگل‌مپ

فاصله‌ی شیراز تا تنگ بوان نورآباد ممسنی

استان فارس، نورآباد ممسنی، جاده‌ی نورآباد ممسنی به سپیدان، تنگ بوان

  • تنگه بوان نورآباد در حاشیه جاده فرعی این شهر به مسیر اصلی شیراز – اردکان قرار گرفته است.
  • فاصلهٔ تنگ بوان تا شهر نورآباد با ماشین حدود ۱۰ دقیقه‌است.

 

امیدواریم از این مطلب استفاده کرده باشید و از سفر کردن به این منطقه‌ی دیدنی لذت ببرید. لازم به یادآوری است که درجه‌ی حرارت تنگ بوان با شهر نورآباد حدود ۱۰ درجه کمتر است و این اختلاف دما در جذب گردشگر بسیار مؤثر است. لذا توصیه‌ی ما به شما این است که برای فرار از گرما نیز به این منطقه سفر کنید و در کنار عزیزانتان یک سفر خارق‌العاده را رقم بزنید.

برای آشنایی بیشتر با مناطق گردشگری موجود در شهر شیراز و استان فارس، همچنان با پایگاه خبری – تحلیلی ریواس جنوب همراه باشید.

چنانچه تجربه‌ی سفر به تنگ بوان استان فارس را دارید، آن را برای ما و سایر مخاطبان ریواس جنوب به اشتراک بگذارید.

پایان / مهشید آردی