پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

در حالیکه در اولین روز کاری پیش‌رو، سال تحصیلی جدید آغاز می‌شود، یک مقام استانداری فارس از تغییر ساعت کاری ادارات و مدارس این استان از ابتدای مهرماه به صورت شناور خبر داد.

خیابان‌های پرترافیک شیراز/ بلوار چمران

خیابان‌های پرترافیک شیراز/ بلوار چمران

 به گزارش ریواس جنوب روابط عمومی استانداری فارس امروز چهارشنبه ۳۰ شهریورماه، در آخرین روز کاری نیمه اول سال، به نقل از مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس اعلام کرد:‌ در جلسه شورای ترافیک استان که امروز به ریاست محمدهادی ایمانیه استاندار فارس برگزار شد، ساعت کاری ادارات و مدارس از ابتدای مهرماه به صورت شناور تعیین شد.

امیرحسین جمشیدی در حاشیه جلسه شورای ترافیک استان فارس با اشاره به شروع مدارس از دوم مهرماه و بروز ترافیک سنگینی در روزهای ابتدای مهر ماه، گفت: بر اساس مصوبه شورای ترافیک استان فارس، مقرر شد از ابتدای مهرماه، ابتدا بانک‌ها از ساعت ۷ شروع به کار کنند، سپس بانک‌ها مدارس متوسطه اول و دوم در ساعت ۷:۱۵، بعد دبستان‌ها در ساعت ۷:۴۵ و در انتها ادارات ساعت هشت صبح،‌ کار خود را آغاز کنند.

مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس با بیان اینکه به این ترتیب تداخل ساعت منجر به ترافیک نمی‌شود، افزود: برای پایان ساعت کاری ادارات و مدارس نیز بر اساس همین مصوبه، به ترتیب بانک‌ها، دبیرستان‌های پایه اول و دوم، دبستان‌ها و در انتها ادارات تعطیل خواهند شد.

جمشیدی همچنین از ارائه پیشنهاد تغییر ساعات کاری و تعطیلی روزهای پنج‌شنبه ادارات استان در ایام باقیمانده سال ۱۴۰۱ به حوزه معاونت توسعه و پشتیبانی استانداری فارس نیز خبر داد و گفت: در صورت تصویب، این مصوبه نیز اجرایی خواهد شد.

** چرا اینقدر دیر؟

به گزارش ریواس جنوب، اگرچه کلیات این مصوبه به نظر صحیح و معقول می‌رسد اما اینکه چرا اینقدر دیرهنگام و در آخرین ساعات اداری پیش از شروع سال تحصیلی تصمیم‌گیری می‌شود جای سؤال دارد؛ آیا مقامات مسؤول هفته‌های گذشته از ترافیک کلیشه‌ای روزها و هفته‌های آغازین سال تحصیلی اطلاع نداشتند؟

این تصمیم‌گیری دیرهنگام حتی اگر در حد نیم ساعت تا یک ساعت هم باشد اما می‌تواند در برنامه‌ریزی‌های بسیاری از خانواده‌ها شامل کارمندان، دانش‌آموزان و اولیای آنها، معلمان و سایر مشاغل مؤثر باشد و شاید اگر حتی یک شهروند بابت این مصوبه دیرهنگام، دچار مشکل شود، قابل پذیرش نیست.

علاوه بر ضرورت حساسیت در رعایت حقوق همه شهروندان و احترام به وقت و زمان آنها؛ روی دیگر این ماجرای کوچک، مُشتی از  خروارها مدل تصمیم‌گیری در ساختار ماست؛ ساختاری که در موارد مشابه، باعث خسارت‌های بزرگتری می‌شود و همه آنها ریشه یکسانی دارد.

انتهای پیام/ سجاد بنام