پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

یک خادم حرم شاهچراغ در شیراز که گفته می‌شود با اقدام خود جلوی فاجعه بزرگتر را گرفته، در پایان روایت خود از روز حادثه، با بیان اینکه «حفظ امنیت حرم بر عهده نیروی انتظامی است»، گفت: «متاسفانه با وجودی که حفظ امنیت حرم بر عهده نیروی انتظامی است، اما هیچ نیروی انتظامی در حرم و درب های ورودی، حضور ندارند.»

علیرضا بردبار با بیان این موضوع که «معمولا در بازرسی گیت‌های ورودی از خدام افتخاری استفاده می‌شود»، گفت: «از این عزیزان و خادمان در مواجهه با افراد مسلح و حتی ولگرد و معتاد هم هیچ کاری ساخته نیست، در صورتی که چه بسا یک فرد نظامی دوره دیده و ماهر بتواند با یک حرکت همچنین فردی را از پا در بیاورد.»

به گزارش ریواس جنوب، خبرگزاری فارس در بخشی از گزارش خود با فردی هم‌صحبت شده که به گفته خود او «توانسته‌اند در فاصله زمانی کمتر از ۵ دقیقه، از یک فاجعه انسانی با بیش از ۵۰۰ کشته جلوگیری کنند.»

بخشی از این گزارش را در ادامه بخوانید:

«یک هفته تلخ گذشت، و من نمی‌دانم این‌ها جای که را در این دنیا تنگ کرده بودند؟ یا بهتر است بگویم، نبودنشان، عرصه را برای رسیدن به اهداف چه کسانی باز کرد؟!

در ذهنم تصور می‌کنم که اگر قاتل شقی و مزور بی‌شرافت حادثه اندوهبار حرم حضرت شاهچراغ علیه السلام، به درک واصل نشده‌بود و از او می‌پرسیدم که به کدامین گناه، این همه کودک، زن، جوان پیر را به این شکل وقیحانه و وحشیانه به رگبار بستی؟ در پاسخ چه می‌گفت؟ اصلا چه داشت که بگوید؟

نمی‌دانم این مزدور کثیف در ازای چه چیزی یا چه وعده‌ای حاضر شده، انسانیت و شرف و وجدان خودش را زیر پا بگذارد و دستان خود را به خون انسانهای بی‌گناه آغشته سازد؟ اما این را می‌دانم که حامد بدخشان یا هر چیز دیگری، فقط یک ابزار و مزدور بی ارزش در دستان سیاست‌مداران در راستای توطئه‌ها و دسیسه چینی‌هایشان است برای رسیدن به اهداف و برنامه‌های بلند مدتشان!

این مفلوک بیچاره، خود نیز قربانی تعصب و جهل و دروغ پردازی است و باید سر رشته را گرفت و پیش رفت تا به ریشه های این جهل و حماقت رسید و به میزان حقد و عقده سردمداران فساد و قدرت، از مردم مسلمان ایران، پی برد! همان‌هایی که ادعای حقوق بشریشان گوش فلک را کر کرده و ناله‌های دروغینشان بر سر مزاری که مرده‌ای در آن نخوابیده، در کل دنیا پیچیده است!

دلم می‌خواهد فریاد بزنم و صدایم را به همه مردم آزاده دنیا برسانم که ای مردم دنیا! چرا و به کدامین گناه، این همه مرد و زن و بچه که در گوشه ای امن در حال راز و نیاز با خدای خود بودند، در خون خود غلطیدند؟ به کدامین گناه، کودکی در آغوش مادرش برای همیشه ساکت شد؟ به کدامین گناه، در پیش چشمان آرتین، کودک ۵ ساله، کل اعضای خانواده اش، پدرش، مادرش و برادر و دوست و هم‌بازیش به گلوله بسته شدند؟ این‌ها جای که را در این دنیا تنگ کرده بودند؟ یا بهتر است بگویم، نبودنشان، عرصه را برای رسیدن به اهداف چه کسانی باز کرد؟!

ما به آرتین کوچک چه بگوییم؟ او که در خانواده‌ای متمول و پولدار زندگی نمی‌کرد، او در خانه ای در شاپورجان می‌زیست، در یکی از محرومترین محله های شهر شیراز، اما دلش با خانواده‌ای مهربان و با محبت، گرم بود! حالا بدون آنها چه کند؟

پدر آرتین و آرشام عمری را به مبارزه با دزدان دریایی و حفظ امنیت آب‌های جهانی صرف کرد و آخر هم جانش توسط دزدان امنیت، سرقت شد!

به حرم مطهر حضرت شاهچراغ علیه‌السلام می‌روم تا هم سلامی به آستان احمدی و محمدی عرض کنم و هم سری به تربت پاک شهدای حرم، بزنم.

در همین حین دوباره صحنه‌های فاجعه در پیش چشمانم زنده شد و به یاد خادمان شبستان امام خمینی افتادم که با هوشیاری و سرعت عمل باعث نجات جان صدها زائر و نمازگزار شده‌بودند و همین موضوع بهانه‌ای شد تا بروم و از نام نشانشان بپرسم و پای صحبتشان بنشینم.

 وی خود را علیرضا بردبار معرفی می‌کند و درباره خود می‌گوید: «متولد سال ۱۳۵۵ هستم و ۲۵ سال است که این سعادت را دارم که به عنوان خادم رسمی حرم احمدابن موسی علیه السلام مشغول به کار هستم و متاهل هستم و یک دختر دانشجو به نام آرزو دارم که در یکی از دانشگاه‌های شمال کشور، ترم یک مهندسی کامپیوتر می‌خواند که دارم تلاش می‌کنم به شیراز منتقل شود.»

بردبار در بیان حادثه اندوهبار حرم گفت: «در روز حادثه در میانه‌های شبستان امام خمینی مشغول سر و سامان دادن به صفوف نماز جماعت مغرب بودم و دقایقی از مغرب گذشته بود و تازه امام جماعت، نیت نماز مغرب را بسته بود که ناگهان دیدم جمعیت زیادی از زن و مرد از درب صحن حضرت معصومه سلام الله علیها با کفش به شبستان هجوم آوردند. با دیدن سیل جمعیت به سمت درب ورودی رفتم و سعی کردم جلوی ورود جمعیت با کفش را بگیرم که مردم گفتند یک نفر در صحن در حال تیراندازی و کشتن مردم است و وقتی خودم را جلوی در رساندم، فردی مسلح را دیدم که از باب‌الرضا به سمت شبستان می‌آید و همان لحظه انگار خود حضرت شاهچراغ به دستانم مدد رساند و لنگه درب سمت چپ را بستم و با فریاد از زائری که در کنار لنگه دست راست ایستاده‌بود، خواستم که اوهم کمک کند و درب را با هم محکم بستیم که در این موقع فرد مسلح درست به پشت در رسیده‌بود.»

بردبار با نفسی عمیق ادامه داد: «فرد مسلح با دیدن بسته شدن در شبستان، شروع به تیراندازی کرد به طوری که تمام شیشه های درب پودر شد و سر و صورت من پر از خون گشت و به زمین افتادم و همین اتفاق باعث شد تیرهای بعدی به من برخورد نکند. فرد مسلح بعد از زدن چند لگد به در و شلیک چندین تیر که از در و پارتیشن ها گذشت و روی قالی‌ها افتاد، از در دور شد و در همین فاصله حجه الاسلام والمسلمین یوسفیان، نماز جماعت را شکست و من و آقای سیدرضا زارع که ایشان هم خادم حرم هستند، تمام جمعیت داخل شبستان را از درب صحن حضرت امام جواد علیه السلام و گیت احمدابن موسی به خارج از حرم و سه راه احمدی هدایت کردیم و سریعا به سراغ افراد داخل حرم رفته و آنها را به طبقه دوم شبستان بردیم و از آنها خواستیم که بدون سر و صدا و آرام آنجا ماوا بگیرند که در همان لحظات بود که قاتل از ایوان به داخل حرم وارد شد و چند نفری را که در حرم باقی مانده بودند، متاسفانه شهید و مجروح ساخت.»

بردبار با چشمانی اشکبار ادامه داد: «نگاه ویژه خود حضرت به ما بود که کمک کرد تا ما بتوانیم در فاصله زمانی کمتر از ۵ دقیقه، از یک فاجعه انسانی با بیش از ۵۰۰ کشته جلوگیری کنیم، زیرا اگر این فرد به صفوف نماز جماعت نزدیک می‌شد، معلوم نبود چه اتفاقی بیفتد!»

این خادم آگاه و هشیار حضرت شاهچراغ با بیان اینکه «حفظ امنیت حرم بر عهده نیروی انتظامی است»، گفت: «متاسفانه با وجودی که حفظ امنیت حرم بر عهده نیروی انتظامی است، اما هیچ نیروی انتظامی در حرم و درب های ورودی، حضور ندارند و کلانتری حرم هم در گوشه صحن امام جواد علیه السلام است.»

بردبار با بیان این موضوع که «معمولا در بازرسی گیت‌های ورودی از خدام افتخاری استفاده می‌شود»، گفت: «از این عزیزان و خادمان در مواجهه با افراد مسلح و حتی ولگرد و معتاد هم هیچ کاری ساخته نیست، در صورتی که چه بسا یک فرد نظامی دوره دیده و ماهر بتواند با یک حرکت همچنین فردی را از پا در بیاورد.»

وی خطاب به تولیت حرم و نیروی انتظامی هم گفت: «لازم است که این عزیزان در مورد حفظ امنیت حرم و جان زائران تجدید نظری داشته باشند و جای خالی وجود یک آژیر خطر و بیسیم بین خدام و قسمت‌های مختلف حرم حس می‌شود!»

انتهای پیام/ منبع اصلی: فارس