پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مسمومیت سریالی دانش‌آموزان مدارس در کل کشور این‌بار به یاسوج رسید و ۲۶ کودک بیگناه را روانه تخت بیمارستان کرد؛ موضوعی که این سوال را مطرح می‌کند که در صورت حتی مرگ یک دانش‌آموز، چه کسی پاسخگو خواهد بود؟چه اصراری به ادامه فعالیت مدارس است؟

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد مسمومیت ۲۶ دانش‌آموز این استان را رسما تایید کرد تا زنگ‌خطری جدی برای این استان به صدا درآید و مسئولان این استان را در یک آزمون جدی قرار دهد.

هر چند که حدود ۴۰ روز از شروع این حوادث سریالی می‌گذرد و هیچ پاسخ قانع‌کننده‌ای به افکار عمومی داده نشد اما موضوع امنیت در استان کهگیلویه و بویراحمد به دلایل متعدد متفاوت از بقیه نقاط کشور است و حتی کوچکترین ناامنی در این استان سنگین تمام خواهد شد.

ادامه سریال مسمومیت دانش‌آموزان در استان کهگیلویه و بویراحمد بیش از هر جای دیگری بر طبل ناامنی خواهد کوبید بنابراین لازم است مسئولان اجرایی و امنیتی در این استان فکری کنند تا این حوادث زنجیره‌ای در این استان در همین حادثه اول متوقف شود.

از سوی دیگر با توجه به هفته‌های آخر فعالیت مدارس در سال جاری ضروری است با تشکیل شورای آموزش‌ و پرورش، تعطیلی زودهنگام مدارس در دو هفته باقیمانده تا آخر سال، تصویب و قبل از هر پشیمانی، عید نوروز به کام خانواده‌ها تلخ نشود و جلوی هر حادثه تلخی گرفته شود.

تجربه کرونا هیچ که نداشت، دست کم ثابت کرد که فعالیت مجازی مدارس هیچ ضربه‌ جدی به سیستم آموزشی کشور نخواهد زد و اگر این سبک از آموزش جدی گرفته شود می‌تواند الگویی موفق باشد کما اینکه روش تلفیق آموزش مجازی و حضوری در بسیاری از کشورهای توسعه یافته دنیا جواب خود را پس داده است.

بنابراین پیشنهاد می‌شود در این ایام که فضای آموزشی مدارس پر است از التهاب و ترس و ناامنی، آموزش مجازی در دستور کار قرار گیرد تا کهگیلویه و بویراحمد از مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان حداقل در این ایام پایانی سال آسیبی نبیند.

این نکته نیز بهتر است در تصمیم‌گیری مقامات ارشد استان و آموزش و پرورش لحاظ شود که با فضای به وجود آمده، بسیاری از خانواده‌ها جگرگوشه‌های خود را به مدرسه نخواهند فرستاد پس اگر تصمیم‌گیرندگان با اهمیت دادن به افکار عمومی و همراهی با آنان، مدارس را رسما تعطیل و مجازی کنند قطعا به عنوان اقدامی درست و به موقع در اذهان ثبت خواهد شد.

در همین زمینه،«محمود شهامت» معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در گفت و گو با خبرنگار ایسنا در خصوص جزئیات مسمومیت دانش آموزان دو مدرسه شهر یاسوج و سی سخت گفت: استشمام ناگهانی بوی نامطبوع باعث بدحالی تعداد ۲۶دانش آموز در دو مدرسه در شهرهای سی سخت و یاسوج شد بیشتر این دانش آموزان بصورت سرپایی درمان شدند.

شهامت تصریح کرد: این دانش آموزان مربوطه به مدرسه متوسطه دخترانه پروین اعتصامی شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا و دبستان ۱۷ شهریور یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد بوده اند.

وی سردرد، سرگیجه، دل درد، تنگی نفس و تهوع و استفراغ از عمده علائم اولیه این دانش آموزان عنوان کرد.

انتهای پیام/