پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

روشنفکر «منهای» رای کهگیلویه‌ای‌ها/ آرایی تاثیرگذار در حوزه‌ای تاثیرگزار/ زنگ خطر در دو پایگاه رأی نماینده فعلی بویراحمد

یاداشت/ ریواس جنوب

مهدی روشنفکر، نماینده فعلی مردم فهیم شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون است، او به واسطه نوع ورودش به صحنه رقابت‌های سیاسی، پشتوانه آرای او کاملا وابسته به طایفه خونگرم و شریف «تامرادی» است.
اما آیا آرای طایفه تامرادی سردسیر، به تنهایی برای پیروزی یک نامزد کافیست؟

تحلیل میزان آرای مهدی روشنفکر در دور گذشته انتخابات که منجر به پیروزی او شد، نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از آرای او در مناطق پاتاوه، لوداب، مارگون و بویراحمد مرکزی بوده است.

به معنای دیگر، در مناطق به اصطلاح بویراحمد بالا، مهدی روشنفکر آرای قابل توجهی داشت و این موضوع در کنار پایگاه اصلی رأی او در بویراحمد پایین، منجر به پیروزی او در رقابت با غلام‌محمد زارعی، بهرامی و منتظریان شد‌.

سوال اساسی این است که آرای اصلی روشنفکر به جز مناطق تامرادی‌نشین در کدام مناطق و کدام طوایف بوده است؟ و سوال دوم اینکه آیا روشنفکر بعد از چهار سال نمایندگی مردم در مجلس توانسته است دو پایگاه اصلی رأی خود را حفظ کند یا در آنها رشد کند؟

باید اذعان کرد که با آرای طایفه تامرادی به تنهایی هرگز نمی‌توان آرایی در حد پیروزی به دست آورد و این در حالیست که در این دوره مهدی روشنفکر در مناطق تامرادی‌نشین دو رقیب جدی دارد(مقدم و خرامین) که در بدترین حالت بین ۱۰ تا ۱۵ هزار رأی کسب می‌کنند و این‌ها از سبد روشنفکر کم خواهد شد و این نخستین زنگ خطر در نخستین پایگاه رأی روشنفکر است.

در دور قبل، مهدی روشنفکر از مجموع آرای بویراحمد پایین که در حدود ۳۸ هزار رأی بودند، حدود ۲۶ هزار رأی را کسب کرد اما اکنون که دو رقیب جدی دارد، در بهترین حالت او ۱۲ تا ۱۳ هزار رأی از این مناطق که پایگاه اصلی رأی او بودند، کسب می‌کند.

در بخش کبکیان که در دور قبل از مجموع حدود ۹ هزار رأی، آقای روشنفکر حدود ۲ هزار و ۵۰۰ رای کرد و در دنای مرکزی از مجموع حدود ۱۲ هزار رای، روشنفکر حدود ۴ هزار رأی را کسب کرد و رقبای او در این دو حوزه دست بالا و یا برابر را دارند؛ در این دوره، روشنفکر امیدی به این دو حوزه ندارد و حتی حفظ همان آرای قبلی‌اش یک موفقیت بزرگ محسوب می‌شود.

اما تاثیرگذارترین حوزه در آرای انتخابات، بویراحمد مرکزی است که بیشترین آرا را دارد؛ بویراحمد مرکزی آرایی در حدود ۱۱۶ هزار رأی دارد و در دور قبل بهرامی بیشترین آرای این حوزه را کسب کرد و از این میزان رای، آقای روشنفکر، حدود ۳۳ هزار رأی را کسب کرد و سایر رقبا هم بعد از این دو آرایی نزدیک کسب کردند.

اما دومین زنگ خطر برای روشنفکر در بویراحمد مرکزی به صدا درآمد.

در حوزه تاثیرگذار بویراحمد مرکزی، جمعیتی تاثیرگذار هستند که در هر دوره‌ای می‌توانند، برنده انتخابات را مشخص کنند؛ این جمعیت، کهگیلویه‌ای‌های مقیم یاسوج هستند، جمعیتی در حدود ۲۵ هزار نفر که در همه معادلات سیاسی حوزه انتخابیه بویراحمد و دنا تعیین کننده هستند.

تحلیل آمارهای دور قبل نشان می‌دهد که تقریبا همه ۲۵ هزار کهگیلویه‌ای مقیم یاسوج به ویژه ایل طیبی به آقای روشنفکر رای دادند اما آنچه می‌تواند برای اردوگاه آقای روشنفکر نگران کننده باشد، تصمیم جدید کهگیلویه‌ای‌هاست که تقریبا به طور کامل از آقای روشنفکر جدا شدند و در این مدت به رقیبان او پیوستند.

گفته می‌شود عدم توجه روشنفکر به این جمعیت تاثیرگزار، دلیل این تصمیم کهگیلویه‌ای‌ها بوده است اما آنچه اکنون مهم است این بوده که آقای روشنفکر منهای آرای کهگیلویه‌ای‌های مقیم یاسوج، باید با صندلی بهارستان خداحافظی کند؛ این احتمال وقتی تقویت می‌شود که در یکی دیگر از پایگاه‌های رأی آقای روشنفکر یعنی طایفه تامرادی نیز آقایان دکتر مقدم و دکتر خرامین بخش عمده‌ای از آرای روشنفکر را از آنِ خود کردند و بسیاری از لیدرهای سرشناس روشنفکر نیز به رقبای برون طایفه‌ای او پیوستند.

انتهای پیام/