پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

با تصویب نمایندگان مجلس لایحه کاهش ساعت کار و افزایش تعطیلات هفتگی در اولویت بررسی قرار گرفت.

به گزارش ریواس جنوب؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی صبح امروز با اولویت دار شدن لایحه کاهش ساعت کار از ۴۴ ساعت به ۴۰ ساعت در هفته و افزایش تعطیلی هفتگی به دو روز موافقت کردند.

این مصوبه به معنای موافقت با کلیت لایحه است و قرار است در جلسه بررسی روی جزییات لایحه از جمله این که تعطیلی پنج شنبه و جمعه باشد یا جمعه و شنبه بحث و تصمیم گیری شود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با درخواست اولویت بررسی لایحه کاهش ساعت کاری و تعطیلی ۲ روز در هفته موافقت کردند.

آن گونه که ایسنا گزارش داده است، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ضمن ارائه درخواست بررسی اولویت‌دار لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری بیان کرد: یکی از کارهای بزرگی که در سایه همکاری دولت و مجلس شورای اسلامی اتفاق افتاده است افزایش تعطیلات آخر هفته به دو روز و کاهش ساعت کار هفتگی از ۴۴ ساعت به ۴۰ ساعت می‌باشد. در تمام کشورهای پیشرفته ساعت کار در هفته ۴۰ ساعت است و جنبش‌های عظیم کار و کارگری در سراسر دنیا به دنبال کاهش ساعت کار هستند.

وی در ادامه اظهار کرد: اکنون نیز ما درخواست داریم تا این لایحه در آستانه دهه فجر و خارج از نوبت در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

وی گفت: در ایران ۵۲ روز در سال تعطیلات جمعه است و ۲۶ روز تعطیلات مناسبتی و ملی است. میزان تعطیلات ما در سال ۶۵ درصد میانگین تعطیلات جهانی می‌باشد. افزایش تعطیلات به تقویت بنیان خانواده، حوزه گردشگری و افزایش نیروی کار کمک خواهد کرد.

در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بررسی اولویت‌دار این لایحه موافقت کردند.

محمد باقر قالیباف پس از موافقت مجلس برای اعمال تبصره ۱ ماده ۱۰۰ آیین نامه در خصوص  لایحه ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری تاکید کرد: مجلس در جلسات آینده وارد بررسی کلیات و جزییات این لایحه خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: امروز صرفا در خصوص بررسی اولویت دار این لایحه صحبت کرده و در خصوص جزئیات آن یعنی روزهای تعطیل و ساعت کار در بررسی جزییات این لایحه تصمیم گیری خواهد شد.