پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 ریواس جنوب/

چند ساعت به آغاز اخذ رای برای انتخابات مجلس دوازدهم مانده است و گفتیم این پرسش که کدام نامزد برنده انتخابات می شود به یک سوال کلیشه ای و نقل محافل است. در قسمت قبل تحلیلی بر انتخابات گچساران و باشت ارائه کردیم و این قسمت را به تحلیل حوزه بویراحمد، دنا و مارگون اختصاص دادیم.

قسمت دوم؛ بویراحمد، دنا و مارگون

اوج هیجان همین جاست؛ حوزه انتخابیه بویراحمد، دنا و مارگون، جایی که به جرات می‌توان گفت جزو معدود فینال هاییست که سه تیم در آن با هم رقابت می‌کنند.
از شیرعلی خرامین که اگرچه ظاهرا نتوانسته است در فرصت دو ماهه ی اعلام حضور جدی اش درصد دلخواهی از جامعه رای دهنده را جذب کند اما توانسته امیدوار به آینده تصویری از شخصیت علمی و عملگرا با روزمه ای بسیار قوی و پرطمطراق از خود به نمایش بگذارد و کلاً ادبیات جدیدی وارد رقابت‌های سیاسی این حوزه کند و همینطور از نستهن مقدم و سایر کاندیداهای دیگر که بگذریم در انتخابات دوازدهم مجلس شورای اسلامی در حوزه بویراحمد، دنا و مارگون، محمد بهرامی مهدی روشنفکر و نادر منتظریان در یک فینال سه ضلعی، این رقابت تمام عیار را شکل می‌دهند.


این سه به همراه غلام محمد زارعی در دوره قبل هم با هم رقابت کردند و این دوره هم تا همین یک ماه پیش زارعی در میدان رقابت با آنها بود اما حوزه انتخابیه خود را به تهران تغییر داد.
دوره قبل این مهدی روشنفکر بود که با رای بالای ۶۶ هزارتایی صندلی بهارستان را از آنِ خود کرد تا بهرامی برای حضور چهارم و منتظریان برای حضور دوم، خود را آماده کنند.
هر چقدر در دور قبل نتایج واضح و قابل پیش بینی بود اما این دوره سراسر ابهام است و هیچ احتمال بالایی هم نمی‌توان برای تعیین برنده انتخابات قائل شد.
مهدی روشنفکر دور قبل بیش از ۹۰ درصد آراء به اصطلاح «ایلی» را دشت کرد و در حوزه غیرایلی خود هم پا به پای منتظریان و بهرامی حرکت کرد تا نهایتا فاصله ۲۵ هزار رایی با بهرامی را کسب کند و راهی بهارستان شود. نماینده مستقر شد و توقعات بی‌شمار مردم به ویژه رای دهندگان از او آغاز شد.
رقیبان او را متهم کردند که در تصمیم گیری‌ها فقط به بویراحمد سفلی می‌نگرد اما عده‌ای هم در آنجا می‌گویند ما که ندیدیم و برخی ها هرچند اندک مخالفت‌ها را آغاز کردند و اینگونه بود که پای بهرامی و منتظریان به پایگاه رای روشنفکر باز شد و اکنون آنها سهم قابل توجهی نسبت به دوره قبل برای خود در نظر دارند.
در مقابل روشنفکر هم بیکار ننشسته و در حوزه به اصطلاح غیرایلی خود علاوه بر یاران قبلی اش یارگیری‌هایی کرده است و باید ببینیم آیا توانسته در آنجا درصد سهم خود را به نسبت سهم رقبا از هم ایلی‌هایش افزایش دهد یا خیر!

بنابراین پاشنه آشیل روشنفکر در این رقابت، حلقه انسجام تقریباً ۱۰۰ درصدی دوره قبل به ویژه در حوزه‌های لوداب، مارگون و پاتاوه است در حالی که از رویش‌ها در حوزه مرکزی و سایر حوزه‌ها برای او آمار واضحی در دست نیست.

بهرامی اما هرگز خسته نشد و رقابت چهارم را با انگیزه‌تر از قبل شروع کرد؛ او پایگاه رای خود را تا حدی ثابت می‌دانست، برای همین سعی در یارگیری‌های جدید کرد و به ویژه به حوزه‌هایی که در دوره قبل رای ناامید کننده به دست آورده بود، مثل مارگون و لوداب و پاتاوه توجه جدی‌تری کرد و تا حدی توانست موفق عمل کند. او خود را یک اصلاح طلب معتدل جا انداخت و به جز پایگاه رای ایلی خود، از سوی طیف اصلاح طلبان معتدل و حتی اصولگرایان معتدل با اقبال مواجه شد اما هر چه باشد بهرامی خوب می‌داند روشنفکری‌ها بنا ندارند قافیه را به این راحتی ببازند و از طرفی سایه منتظریان را هم پا به پای خود احساس می کند.

برخی از سخنان محمد بهرامی در نطق ها و مناظره‌هایش با اقبال بخش زیادی از جامعه مخاطب روبرو شد، از جمله سخنان روز آخرش و آنجا که رقبایش را وکیل الدوله معرفی کرد و خود را وکیل مردم و گفت این فرق من با شماست، گفت افتخار می‌کند که مطالبات مردم را دنبال می‌کند. او هم منتظریان و هم روشنفکر را بانیان وضع موجود معرفی کرد و خطاب به آنها گفت شما موافقان فیلترینگ فضای مجازی بودید اما اکنون از همان فضا دارید تبلیغات می کنید!

با این حال پاشنه آشیل بهرامی در این رقابت این است که آیا آن بخش همراه با این سخنان جذاب، او را تا پای صندوق‌ها هم همراهی می‌کنند یا خیر؟ از همین رو بهرامی‌ها امیدوارند که قهری با صندوق رای نباشد و در این صورت خود را برنده انتخابات می‌دانند.

به منتظریان می‌پردازیم همو که دور قبل را به عنوان تجربه نگاه کرد و این دوره مصمم وارد شد. پشتوانه او حدود ۴۰ هزار رای اصولگرای سنتی است و بنا را بر این نهاد تا از هر سبد دیگری، آرایی دشت کند. می‌توان حدس زد در اتاق فکر منتظریان این نتیجه‌گیری شد که اگر هر یک اصولگرای وفادار فقط و فقط یک نفر را جذب کند یعنی برنده انتخابات شدن!

به هر حال منتظریان توانست از گفتمان انقلابی و از مفاهیمی چون عدالت اجتماعی بهره بگیرد و ندای بویراحمد واحد سر دهد و با همین تصویرِ مخابره شده به جامعه ی مخاطب، برخی به این نتیجه رسیدند که می‌توانند به او اتکا کنند.
عده ی زیادی امنیتی بودن منتظریان را تهدید برای جذب رأی و برخی فرصت می دانند اگر چه او با حضور در جمع جوانان به ویژه بانوان و همراهی با هلهله و شادمانی آنها سعی کرد تهدیدات احتمالی از این ناحیه را از خود دور کند.

پاشنه آشیل منتظریان این است که پایه ی رأی او اصولگرایی است، اما بزرگان اصولگرا کمتر خود را نمایان کردند و این شاید پیغام دیگری را منتقل کند.

از منظر رفتار هواداران که نگاه کنیم برگ برنده دست مهدی روشنفکر است؛ هواداران روشنفکر گویا هیجان بیشتری از خود نشان می‌دهند و آنها نمی‌خواهند نماینده‌شان تک دوره‌ای باشد. در دو سوی دیگر درصد معنی داری از هواداران، فضایی آرام و دور از هیاهو را می‌طلبند و عمدتاً کسانی هستند که برای ادای وظیفه پای صندوق حاضر می‌شوند و انتخابِ به زعم خود اصلح را انجام می‌دهند.

از کهگیلویه ای های مقیم یاسوج نمی توان به سادگی عبور کرد جمعیتی که دور قبل بیشتر آراء خود را به سبد روشنفکر ریختند اما هر چه شد گویی روشنفکر یا نخواست یا نتوانست قاطبه آنها را نگه دارد و این دوره بیشتر سمت بهرامی و تا حدی منتظریان رفته اند.

از سادات امامزاده شاغالب بگوییم که حمایت قاطعی از روشنفکر داشتند و اما در این دوره منتظریان سهم نسبتا خوبی از آرای آنها را دریافت خواهد کرد.

رفتن زارعی به تهران بیش از هر کسی «بهرامی» ها را خوشحال کرد  و «منتظریانی» ها هم بی نصیب نماندند و حدود ۲۰ هزار رأی بین این دو کاندیدا با اولویت بهرامی تقسیم خواهد شد. البته برخی از اتاق فکر منتظریان معتقدند اگر چه چهره های شاخص تری از پایگاه رأی زارعی به بهرامی پیوستند اما بدنه ی این پایگاه با ماست و در عوض بهرامی ها می گویند کسانی که به آنها پیوستند تعیین کننده پایگاه رأی زارعی بودند.

با این وصف می توان گفت آراء هر سه فینالیست بسیار نزدیک به هم است، البته به شخصه پیش بینی اختلاف ۵ تا ۱۰ هزار تایی در تحلیل‌ها را هم چندان متضمن پیروزی نهایی نمی‌دانم و مثل همیشه فردا و به هنگام رفتن در حوزه اخذ رای حائز اهمیت خواهد بود، نشان به آن نشان که یاسوج یک شهر مهاجر پذیر است و اگرچه از مناطق دیگر مرزبندی و یارگیری‌هایی توسط کاندیداها صورت گرفت اما بسیاری از مهاجران یا بی‌تفاوت هستند یا چندان «چه کسی بودن» برایشان اهمیت ندارد، به همین خاطر با فعالیت هواداران، اصطلاحا در شب و روز انتخابات می‌توان تغییرات جدی رقم زد!

امشب بهرامی امیدوار به شورِ اصلاح طلبان و بیداری آراء خاموش با حفظ پایگاه رای قبلی، منتظریان امیدوار به فعالیت جدی‌ترِ اصولگرایان و روشنفکر امیدوار به شکل‌گیری همان انسجام و یکپارچگی دور قبلش، به خواب خواهند رفت تا فردای انتخاب چه بشود همه ما منتظریم…

اما جا دارد به سهم خود از اخلاق مداری و رعایت اصول توسط همه کاندیداهای حاضر در این ماراتن سیاسی تا این لحظه و تا چند ساعت مانده به آغاز رای گیری قدردانی کنیم و امیدواریم نتیجه هرچه باشد منفعت مردم در آن رقم بخورد.