پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

فرصتی طلایی برای اشتغال و تولید برق در کهگیلویه و بویراحمد

مدیرعامل شرکت امور آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد از فرصتی طلایی برای این استان در احداث نیروگاه‌های برق‌آبی کوچک خبر داد.

آرش مصلح در گفت‌وگو با خبرنگار ریواس جنوب در یاسوج از شناسایی ۱۸ منطقه برای احداث نیروگاه‌های برق‌آبی در کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.

مدیرعامل شرکت امور آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد افزود: شورای اقتصاد اخیرا مصوبه‌ای را گذراند که شرایط را برای احداث نیروگاه‌های برق‌آبی کوچک در این استان فراهم کرده و می‌تواند علاوه بر تامین نیمی از کل برق مصرفی استان، موجب ایجاد اشتغال قابل توجه نیز شود.

مصلح گفت که بیشترین ساخت‌گاه برای تولید برق با ۱۸ مورد در استان کهگیلویه و بویراحمد است و این فرصت طلایی نباید از بین برود.

وی با اشاره به انجام مطالعات احداث این نیروگاه‌ها در دهه ۷۰ و ۸۰ اضافه کرد: به دلیل برخی ممنوعیت‌ها از جمله عدم ورود وزارت نیرو به ساخت نیروگاه‌های کوچک و عدم استقبال بخش خصوصی، تاکنون از این ظرفیت برای تولید برق استفاده نشد اما با مصوبه اخیر شورای اقتصاد این مهم در دستور کار استان قرار خواهد گرفت.

آرش مصلح

مصلح تاکید کرد: مطالعات این نیروگاه‌ها قدیمی شده و ما نیاز به اختصاص یک ردیف بودجه برای به روز کردن مطالعات این ۱۸ محل برای احداث نیروگاه داریم و این آمادگی در شرکت آب منطقه‌ای وجود دارد.

وی گفت که کل نیاز برق استان حدود ۵۰۰ مگاوات است که با تکمیل این نیروگاه‌ها بیش از ۲۰۰ مگاوات برق تولید می‌شود و علاوه بر آن ۴۰۰ تکنیسین و مهندس برق در این نیروگاه‌ها صاحب شغل خواهند شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد همچنین گفت که در حال حاضر فقط پنج نیروگاه برق آبی فعال در این استان وجود دارد و با احداث ۱۸ نیروگاه جدید، تحولی عظیم در صنعت برق این استان رقم خواهد خورد.

انتهای پیام/ بنام