پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

۱۳ سال مدیریت ساکن پزشکی قانونی و چند نقد اساسی بر عملکرد آقای امینی

ریواس جنوب/ پزشکی قانونی در استان کهگیلویه و بویراحمد بعد از ۱۳ سال مدیریت تکراری کامروز امینی، نیازمند یک خانه‌تکانی درونی و تحول در وظایف آن است؛ در این گزارش عملکرد ۱۳ ساله این نهاد مهم به چالش کشیده شد.

کامروز امینی، حدود ۱۳ سال است که مدیرکل پزشکی قانونی است؛ می‌گویند زلال‌ترین آب‌ها هم اگر مدتی یکجا ثابت باشند، گندیده می‌شوند و فاسد اما برخی مدیران‌کل، ۱۳ سال! یکجا مانده‌اند!!

پزشکی قانونی، نهادی است زیر نظر قوه قضاییه و امروز امینی در سایه این نهاد دارای جایگاه، نه تنها ۱۳ سال در یک مسئولیت مانده بلکه تحلیل عملکرد این همه سال نشان می‌دهد که او مدیر موفقی نبوده است و سکون، رکود و انفعال این نهاد مهم در استان کهگیلویه و بویراحمد ملموس است.

امینی، سالی یکبار نشستی برگزار می‌کند و یک سری آمار را را از روی کاغذ می‌خواند و خبرنگاران هم با حرص و ولع یادداشت می‌کنند چرا که در طول سال به بهانه محرمانه بودن آمار، معمولا به کسی پاسخگو نیست اما سوال اساسی این است که اگر این آمار در طول سال محرمانه است، چگونه در نشست خبری محرمانه نیستند و از روی کاغذ خوانده می‌شوند.

البته خود آقای امینی می‌گوید که آمار ما مخصوص خودمان است و با آمارهای دیگر نهادهای مرتبط مانند هلال‌احمر، نیروی انتظامی، نظام پزشکی و… متفاوت است.

نقدی بر ۱۳ سال مدیریت امینی در پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد در این ۱۳ سالی که یکجا، مدیر است قطعا اگر مدیر موفق و مبتکری بود، ارتقا پیدا می‌کرد چرا که عمر مفید و کارامد یک مدیر، حداکثر چهار سال است، اگر هم مدیر ضعیفی بوده قطعا پشتوانه محکمی داشته که ابقا شده و ۱۳ سال در مسئولیتش باقی ماند.

اما از این‌ها گذشته، نشست خبری چند روز پیش مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد است که چندین نقد و ابهام به آن وارد است.

امینی در ابتدای صحبت‌هایش، خدمات کادر درمان و پزشکان استان را در اخباری ناامیدکننده، زیرسوال برد و گفت که متاسفانه نظام درمانی ما به سمت نارضایتی مردم رفته و در زمینه نارضایتی مردم از کادر درمان و قصور پزشکی، رشدی ۱۰۰ درصدی داشتیم!

به راست و دروغ این خبر کاری نداریم، اما این سوال مطرح است که پزشکی قانونی که سالی یکبار پاسخگوی خبرنگاران است، چه ضرورتی دارد این اخبار سیاه را اعلام کند و بذر ناامیدی را در جامعه بکارد؟

نکته مهمتر اینکه آقای امینی که ۱۰۰ درصد اخبارش در ضدیت با امید‌افزایی مدنظر مقام معظم رهبری بوده، خودش چه مسئولیتی در جهت اصلاح این قصور، فرهنگ‌سازی ها و آسیب‌های اجتماعی و اداری و … داشته است و چکار کرده است؟

اگر ماموریت مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد، تضعیف کادر درمان و اعلام آمار نارضایتی مردم از پزشکان است چرا در مورد میزان نارضایتی مردم از پزشکان اداره تحت مدیریت خودش نمی‌گوید؟ شاید هم مردم کاملا از پزشکی قانونی رضایت دارند و ما خبر نداریم.

امینی، به همین هم بسنده نکرد و در ادامه کل زحمات دولت را هم زیر سوال برد و گفت در بحث آمار حوادث ناشی از کار ما همواره در آخر جدول هستیم اما در استان ما که کاری نیست که بخواهیم حادثه‌ای داشته باشیم و این طنز تلخی است!!

در اینکه حرف آقای امینی درست است یا غلط بحثی نداریم اما نکته این است که ناامید کردن مردم جای خود اما آیا انتقاد به آمار بیکاری و اشتغال استان هم در وظایف مدیرکل پزشکی قانونی است؟

این ادعای آقای مدیرکل درست است یا اظهارات استاندار و تیم اقتصادی او که گفته است ما حتی بیشتر از تعهدمان نیز، کار و شغل ایجاد کردیم؟

یکی دیگر از آمارهای بحث‌برانگیز آقای امینی، بحث سقط جنین بود که با وجود سیاست کلان نظام در حمایت از فرزندآوری اما در پزشکی قانونی ما از ۱۲۰ نفری که تقاضای سقط جنین داشتند، با ۱۱۸ مورد موافقت شد و فقط ۲ نفر جواز سقط جنین نگرفتند!

مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد هر چه اخبار ناامیدکننده از دیگر ادارات بود را گفت اما به وظایف مدیریتی خود اشاره ای نکرد.

امینی نگفت که در این ۱۳ سال، پزشکی قانونی، از باب مدیریت او چه دستاوردهای داشتیم؟ استان از حیث امکانات و فناوری‌های نوین مرتبط با وظایف پزشکی قانونی چه پیشرفتی کرده است؟ چه تکنولوژی جدیدی به استان آمد که اگر امینی نبود، نمی‌آمد؟

او نگفته در این ۱۳ سال، در اجرای برنامه تحول و برنامه چهارم توسعه قضایی چه عملکردی داشته است؟ آزمایشگاه سم‌شناسی، سالن تشریح، امکانات تشخیصی و…. چه سرنوشتی پیدا کردند؟

او هرگز نگفته است که در زمینه استقرار ادارات پزشکی قانونی در سایر شهرستان‌ها با وجود مجوزهای کشوری، چه توفیقاتی داشتیم و برای مردمی که از دورترین نقطه استان برای خدمتی کوچک ناچارند به مرکز استان بیایند، چه کرده است؟ شاید هم ۱۳ سال فرصت کمی برای آقای امینی بوده است؟

مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد در این نشست خبری نگفته است که در زمینه کاهش این آمارهایی که داده است چه وظیفه‌ای دارد و برای پیشگیری از جرم و فرهنگ‌سازی و آموزش چه کرده است؟

امینی از قصور دیگر پزشکان گفته است اما از قصور احتمالی خودش و همکارانش که نظر آنها برای قاضی حجت است و شاید با این قصورها، حقی تضییع شده باشد و در دادگاه، یک قاضی را به اشتباه انداخته باشد، حرفی نزد.

مدیرکل پزشکی قانونی از نزاع‌های اجتماعی، آمار داد اما از امنیت همکارانش و درگیری‌های مراجعان با کارشناسان اداره تحت مدیریتش، درگیری مراجعین طرف دعوی و همچنین راه‌اندازی یگان پزشکی قانونی و رده حفاظتی آن آماری نداد!

او از اینکه چه اقداماتی برای رفاه کارکنانش انجام داده هم حرفی نزد.

او نگفته است که چرا در این ۳۴ سالی که از تاسیس پزشکی قانونی می‌گذرد و در این ۱۳ سالی که مسئولیت مستقیم در این حوزه دارد، هنوز هم مردم این نهاد مهم را فقط مسئول بررسی اجساد مرده‌گان می‌دانند و برای فرهنگ‌سازی وظایف متعدد پزشکی قانونی، فرهنگ‌سازی‌ها، آموزش‌ها، پیشگیری‌ها و…. کار چندانی نشده است.

امینی همچنین از نقش خود در اطاله دادرسی‌ها و طولانی شدن رسیدگی به پرونده‌ها و تاخیر یا انحراف در کشف حقیقت جرم‌ها نیز حرفی نزد.

او از نقش سفارش‌ها و بند «پ» در روال کارهای اداری به ویژه پرونده‌های تغییر سن، جنسیت، تجاوزها، طلاق، درصدهای خسارت، دیه و… که مربوط به مدیریت خودش است، صحبت نکرد و هر چه گفت آمارهای سیاه، منفی و نومیدانه بقیه مدیران‌کل بوده است.

شاید ۱۳ سال فرصت کافی برای نقش‌آفرینی آقای امینی نبوده و او فرصت بیشتری می‌خواهد.