پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 

 ریواس جنوب/ سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید رئیس‌جمهور جدید که قرار است تا ۵۰ روز دیگر انتخاب شود، برای چهار سال عهده‌دار این سمت خواهد بود.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، طحان نظیف روز دوشنبه به خبرگزاری صداوسیما گفت انتخابات ریاست‌جمهوری باید ظرف ۵۰ روز برگزار شود و «رئیس جمهور منتخب مردم رئیس‌جمهوری است که یک دوره چهار ساله را آغاز خواهد کرد، لذا باید گفت منتخب بعدی برای چهار سال رئیس‌جمهور کشور خواهد بود».

🔸بر اساس اصل ۱۳۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی، «شورایی متشکل از رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه و معاون اول رئیس‌جمهور موظف است ترتیبی دهد که حداکثر ظرف مدت پنجاه روز رئیس‌جمهور جدید انتخاب شود».

🔸دور بعدی انتخابات ریاست‌جمهوری قرار بود در سال ۱۴۰۴ برگزار شود که با شهادت ابراهیم رئیسی در روز ۳۱ اردیبهشت، این انتخابات باید امسال و طی ۲ ماه آتی برگزار شود.

🔸بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی، معاون اول رئیس‌جمهور در صورت فوت یا بیماری او، با موافقت رهبر جمهوری اسلامی، عهده‌دار اختیارات و مسئولیت‌های رئیس‌جمهور خواهد بود که همین‌گونه هم شد و رهبر معظم انقلاب، با حکمی آقای مخبر را مسئول قوه مجریه تا زمان انتخاب رییس جمهور بعدی کرد.