پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

در حالیکه مواضع ضد و نقیض درباره زمان حضوری شدن مدارس باعث سردرگمی میلیون‌ها خانوار و همچنین معلمان و مسؤولان آموزش و پرورش شده است، حالا معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرده است که تزریق هر دو دوز واکسن برای تمام دانش آموزان به عنوان گروه هدف و گذشت مدت زمان لازم از واکسیناسیون کامل، شرط اصلی ستاد ملی مبارزه با کرونا برای بازگشایی مدارس به صورت حضوری است.

 به گزارش ریواس جنوب، دکتر عبدالرسول همتی عصر شنبه ۱۷ مهرماه با اشاره به اینکه برنامه واکسیناسیون دانش‌آموزان به تفکیک گروه‌های سنی در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی شیراز است، گفت: انجام مرحله اول واکسیناسیون دانش‌آموزان به معنی فراهم شدن امکان بازگشایی مدارس نیست.

همتی افزود: برای بازگشایی مدارس لازم است هر دو دوز واکسن تزریق شود و پس از گذشت دست کم زمان دو تا سه هفته برای کسب ایمنی نسبی پس از مرحله دوم واکسیناسیون، با تصمیم گیری و اعلام نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا، بازگشایی مدارس به صورت حضوری انجام می‌شود.

همتی توصیه کرد که دانش آموزان برای حفظ سلامتی خود و دیگران، هرچه سریع تر به مراکز واکسیناسیون مراجعه و واکسن کرونا را دریافت کنند.

واکسیناسیون، موثرترین اقدام برای آموزش حضوری

بر پایه گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به آغاز فعالیت‌های آموزشی به صورت غیرحضوری تا اتمام زمان واکسیناسیون دانش آموزان، از تداوم برگزاری نشست‌های متعدد در دو مجموعه وزارت بهداشت و آموزش و پرورش، با هدف تصمیم گیری در خصوص آموزش ترکیبی (مجازی – حضوری) خبر داد و ابراز امیدواری کرد که به زودی، دوری دانش آموزان از محیط مدرسه پایان می‌یابد و بی شک در دستیابی به این مهم، واکسیناسیون دانش آموزان موثرترین اقدام است.

همتی یادآور شد: با سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون در کشور از اواسط مرداد سال جاری و انجام واکسیناسیون معلمان و کادر اجرایی مدارس، بر اساس تصمیم ستاد ملی کرونا، واکسیناسیون دانش‌آموزان نیز از اواخر شهریور آغاز شد.

او تاکید کرد: اگرچه واکسیناسیون علیه بیماری کووید-۱۹ موجب کاهش موارد بستری و شدت بیماری می‌شود، اما همچنان رعایت پروتکل‌های بهداشتی با مشارکت و همکاری بیش از پیش مردم با مجموعه سلامت، راه برون رفت از این بحران است.

بیش از ۱۰۰ هزار دانش آموز فارس واکسینه شده‌اند

همتی با اعلام اینکه تاکنون بیش از یکصد هزار دانش آموز استان فارس تاکنون واکسینه شده‌اند، ادامه داد: دیگر دانش آموزان نیز می‌توانند برای نام نویسی و دریافت نوبت، به سامانه ثبت نام واکسیناسیون کرونا به نشانی اینترنتی www.salamat.gov.ir مراجعه کنند.

او ابراز امیدواری کرد تا با همکاری و حمایت والدین از سلامت فرزندان و تلاش شبانه روزی نیروهای حوزه سلامت، شاهد حضور آینده سازان میهن اسلامی در محیط آموزشی مدارس و تامین نیازهای روانی و آموزشی آنان در این زمینه باشیم.

** تزلزل در یک تصمیم حساس حاکمیتی

به گزارش ریواس جنوب، از میانه‌های تابستان امسال، درست در زمانی که روزانه صدها نفر از هموطنان ما جان خود را به دلیل ابتلا به ویروس کرونا از دست می‌دادند، بحث حضوری شدن مدارس در سال تحصیلی بر سر زبان‌ها افتاد و با واکنش‌های مثبت و منفی بسیار زیادی نیز در بین خانواده‌ها، معلمان، مسؤولان آموزش و پرورش و مقامات و کارشناسان بهداشتی، همراه شد.

موافقان بر کاهش شدید کیفیت آموزشی و آثار زیان‌بار آن بر جامعه تأکید دارند، مخالفان اما جان خود و عزیزانشان را دلیلی قاطع و کافی برای تقویت زیرساخت‌های مجازی و ادامه تحصیل به صورت غیرحضوری تا زمان فروکش کامل کووید ۱۹ می‌دانند؛ آنها نگرانند که با حضوری شدن عجولانه مدارس، هم سلامتی دانش آموزان به خطر افتد و هم ناقل‌های قدرتمندی برای انتشار سریع ویروس سرکش کرونا، بازتولید شود.

در هر حال، نه زیرساخت‌های کافی برای آموزش باکیفیت مجازی ایجاد شد و نه واکسیناسیون کامل صورت گرفت؛ نتیجه این وضعیت نیز چیزی نشد جز تزلزل در تصمیم‌گیری و صدور اخبار متناقض و مبهم.

حالا؛ دانش‌آموزان، خانواده‌ها، معلمان و مسؤولان آموزش و پرورش، بلاتکلیف و سرگردان هر روز یک خبر متناقض می‌شوند؛ یک روز حضوری، یک روز ترکیبی، یک روز تداوم غیرحضوری تا واکسیناسیون کامل؛ برای هرکدام هم یک تاریخ اعلام می‌شود!

انتهای پیام/ سجاد بنام