پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

همزمان با مطرح شدن انتقادهای شدید از آنچه دخالت روح‌الله نجابت در عزل و نصب‌ها ازجمله انتصاب برادر ۲۸ ساله‌اش به عنوان مدیرکل بازرسی و امور حقوقی استانداری فارس عنوان شده، این نماینده جوان مردم شیراز در مجلس، با انتشار یادداشتی به حواشی واکنش نشان داد.

به گزارش ریواس جنوب، حدود سه هفته پیش محمدهادی ایمانیه استاندار فارس، با صدور حکمی رضا نجابت را به‌عنوان سرپرست اداره‌کل مدیریت عملکرد، بازرسی و امور حقوقی استانداری فارس منصوب کرد. (بیشتر بخوانید)

برخی منتقدان لابی‌گری‌ و اعمال نفوذ خارج از شرح وظایف نماینده جوان فعلی شهرستان‌های شیراز و زرقان در مجلس را عامل انتصاب برادر جوان‌تر او در مسؤولیت حساس مدیرکلی عملکرد، بازرسی و امور حقوقی استانداری فارس قلمداد کرده‌اند.

حالا پس از گذشت بیش از دو هفته از این انتصاب و خاموش نشدن انتقادات از روح الله نجابت، این نماینده شیراز یادداشتی منتشر کرده و در آن تأکید کرده که به هیچ وجه و حتی سر سوزنی در انتصاب بستگان خود دخالت نداشته است.

در این یادداشت آمده است:

روح الله نجابت، نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی (دوره یازدهم) «رای اعتماد مردم شریف شهرستان‌های شیراز و زرقان در اسفند ۹۸، فصل جدیدی از حضور در عرصه سیاسی- حاکمیتی را برای بنده رقم زد. اکنون و در آستانه سال دوم اعتماد مردم برای به دوش کشیدن امانت نمایندگی و با توجه به فراز و نشیب‌های این دو سال بر خود لازم دیدم نکاتی پیرامون شیوه سیاست‌ورزی‌ای که در مجلس در پیش گرفته‌ام تقدیم نمایم.

‏اقتضای مسئولیت در نظام مقدس جمهوری اسلامی به ویژه نمایندگی مردمی که اعتماد آنان سرمایه اصلی نظام است، ایجاب می‌کند که سخت‌گیری مسئولان نسبت به خود، رفتارها و اقداماتشان دو چندان باشد چرا که اگر مسئولی آبرو و اعتباری دارد، به اعتبار نظامی است که برای آن بسیار شهید داده شده و خون‌دل ها خورده شده است. پیش و بیش از هرچیز شفافیت در برابر مردم و صداقت با آنان را سرلوحه کار خود قرار دادم و سعی کرده‌ام از تمامی آراء و اقداماتی که در کسوت نمایندگی داشته‌ام گزارش ارائه دهم.‏

در انجام وظایف نمایندگی، سعی کرده ام تا توجه به محرومین در اولویت کار بنده باشد و تلاش کرده‌ام تا صدای مردمی باشم که صدایشان به جایی نمی‌رسد.

در چارچوب وظایف نظارتی، تلاش نموده‌ام تا حامی مردم در برابر قانون‌شکنی در دستگاه‌های اجرایی باشم.

در تکاپو هستم تا بر سر اصول و آرمان‌های انقلاب بمانم، در محکمات نظام با کسی تعارف نداشته و به آن‌ها سخت باور دارم. سخت‌گیری در برابر اطرافیان را از قواعد خود قرار داده‌ام، چه بسیار از بستگان دور و نزدیک که برای کاری -که بعضا حرفشان حق بوده- به بنده مراجعه کرده و ضمن احترام به آن‌ها گفته‌ام برای پیگیری موضوع به دیگر همکاران بنده مراجعه کنند.

بارها تاکید کرده‌ام که بنابر منطق عقلی، اعتقاد قلبی، سوگند نمایندگی و فرمایش رهبری، ورود نمایندگان به مسأله انتصابات و تحمیل آن به مقامات اجرایی را ناصواب می‌دانم. بنای جدی‌ام بر این بوده است تا در انتصابات دولتی دخالت نکنم. مگر آنکه از جایگاه نظارتی، انتصابی را صریحا خلاف بدانم که در آن صورت برای جلوگیری از انتصاب مسئولین ناکارآمد تلاش کرده‌ام. همانطور که در بررسی اعتبار نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی و بررسی صلاحیت انتخابات شوراها نسبت به فشارها و سفارش‌ها مصالحه نکردم.

همچنان ‏یکی از مطالبات جدی بنده از دولت، جوان‌گرایی و اعتماد به جوانان انقلابی و گذار از پارادوکس جوانی و رزومه است. رهبری در دیدار با نخبگان در آبان‌ماه امسال فرمودند: «البتّه برای استفاده‌ی از جوانهای نخبه‌ به مسئولین، وزرا [سفارش میکنم]؛ من به دولت قبل هم خیلی سفارش میکردم به این دولت هم همین‌ جور، که از جوانها در مدیریّتهای گوناگون استفاده بشود؛ حتّی در مدیریّتهای سطح بالا هم همین ‌جور.»

در حواشی اخیر هم به هیچ وجه حتی سرسوزنی در انتصاب بستگان دخالت نداشتم.

به دلیل حساسیتی که نسبت به رعایت قانون در انتصاب برادرم داشتم؛ تا آن‌جا که لازم بود؛ بررسی کردم تا خلاف قانونی اتفاق نیفتاده باشد. و در همین‌جا از سایر همکاران به ویژه رئیس محترم مجمع نمایندگان استان فارس می‌خواهم تا ایشان نیز موضوع را با دقت بررسی کرده و اگر خلاف قانونی اتفاق افتاده است، مسامحه نکنند.

از منظر عدالت و اینکه آیا فرصت چنین انتصاباتی برای همه‌ی جوانان توانمند این کشور فراهم است یا خیر؟ بنده نیز “صریحاً می‌گویم آنچه تاکنون شده با آنچه باید می‌شده و بشود، دارای فاصله‌ای ژرف است.” از دولت سیزدهم مکررا اصلاح ساختارهای اداری را مطالبه کرده‌ایم و در تلاشیم با اصلاح ساختارهای اداری به عدالت نزدیکتر شویم. به لطف خدا سعی کردم در این منظومه فکری و عملکردی یک بام و دو هوا نکنم و در سیاست ورزی و عمل به وظایف نمایندگی؛ خدا را در نظر بگیرم.

افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد»

به گزارش ریواس جنوب، انکار دخالت در انتصاب برادر جوان در یک مسؤولیت مهم در استان پهناور فارس از سوی این نماینده شیراز در حالی صورت می‌گیرد که پیش‌تر در انتخابات شورای شهر شیراز و در بستن یکی از لیست‌های اصولگرایان موسوم به شانا نیز رد پای او دیده شده بود؛
لیستی که با حضور برخی از نزدیکان روح‌الله نجابت توانست اکثریت پارلمان شهری شیراز را به دست آورد. هرچند نجابت در همان زمان نیز منکر هرگونه دخالت شده بود.

انتهای پیام/ ریواس جنوب