پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

بدون شک همه ما صدای ناهنجار فروشندگان و خریداران دوره گرد که با صدای بلند از پشت بلندگو در کوچه پس کوچه های شهر به خرید و فروش کالا می پردازند را شنیده ایم.

به گزارش ریواس جنوب، دراستان کهگیلویه و بویراحمد  سالهاست که فروش میوه و برخی از اقلام خوراکی و یا کالاهای دیگر توسط وانت بارها در نقاط مختلف شهر اعم از کوچه و خیابان به فروش می رسد. آلودگی صوتی مهمترین مشکلی است که این وانت بارها در شهر برای شهروندان ایجاد کرده و می طلبد که نسبت به ساماندهی آنها اقدام شود.

فروشندگان دوره گرد برای فروش میوه و سایر اجناس خود بدون در نظر گرفتن زمان مناسبی در روز باعث سلب آسایش شهروندان می شوند

آنها نه‌تنها با سد معبر در کوچه ها وخیابان‌ها، آلودگی صوتی در محله ها، اسباب اعتراض شهروندان را فراهم کرده‌اند بلکه شفاف نبودن شیوه نظارت به نوع فعالیت وانت‌بارهای دستفروش، دردسرساز است.

علاوه بر ترافیک شدیدی که گاها به وجود می آورند و سد معبرهایی که همیشه برای رانندگان یک جنگ اعصاب است، یک اقدام دیگر برخی از این خودروها فرهنگ زشتی از این استان معرفی می کند.

این خودروها با پلاکاردهای بزرگ در رنگ های مختلف قیمت کالا و جنس خود را در معرض دید می گذارند قیمتی که در نگاه اولیه نسبت به بازار بسیار پایین تر است و همین موجب می شود تا خودروهایی که از آن مسیر عبور می کنند برای خرید توقف کنند.
اما به محض پیاده شدن متوجه می شوند که به شکل بسیار ریزتری در کنار قیمت بسیار درشت نوشته “نیم کیلو” و یا مثلا “سبدی”.یعنی مبلغ درج شده بر روی پلاکارد، برای نیم کیلو قیمت‌گذاری شده و اگر کسی یک کیلو خواست باید دوبرابر مبلغ درج شده بپردازد.

به این ترتیب با یک کلاه برداری در روز روشن مردم را وادار به خرید می کنند.طبیعیست کسی که متوقف می شود و عرض جاده را طی می کند قیمت هر چه باشد غالبا ترجیح می دهند خرید را انجام دهند.

‌در این میان کمتر خریداری پیدا می شود که با این اقدام غیر منطقی مقابله کند و بیشتر به دلیل رودربایستی از کسانیکه در آن محل حضور دارند و یا برای دست خالی برنگشتن پیش اعضای خانواده‌ای که در خودرو و…، منتظرش هستند ناچار اقدام به خرید می‌کند.

این اقدام بدون شک چهره یک شهر را در کنار زشتی ظاهری از لحاظ فرهنگی هم مخدوش می کند و باید نسبت به این معضل فرهنگی دستگاه های مسئول حساس تر باشند.

پر واضح است کسی مخالف جمع کردن وانت بارها در این شرایط سخت اقتصادی نیست اما همه درخواست دارند که ساعات مشخصی از روز برای فعالیت آنها تعیین شود تا هم مزاحم استراحت مردم  نشوند و هم با عدم تردد در ساعات اوج ترافیک موجب افزایش کندی عبور و مرور خودروها نشوند.