پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

بر اساس اعلام رئيس مجمع نمايندگان استان فارس، بحث انتقال پتروشيمي‌هاي پنج‌گانه فارس به عسلويه، جدي شده است.

در همین حال او این پتروشیمی‌ها را ناموس استان توصیف می‌کند و تأکید می‌کند که برای حفظ ناموس استان و پیشگیری از بحران‌های امنیتی، بايد كاري انجام داد.

سید محسن علوی- نماینده مردم شهرستان‌های مُهر و لامرد در مجلس

 به گزارش ریواس جنوب و به نقل از ايسنا، محسن علوي در جمع فعالان سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي شهرستان‌هاي مهر و لامرد كه در شيراز برگزار شد، گفت: بحث انتقال پتروشيمي‌هاي پنجگانه فارس به عسلويه يك موضوع امنيتي بوده و بحران استان محسوب مي‌شود.

او گفت: اين پتروشيمي‌ها و مجموعه اتان‌گيري سهم فارس محسوب مي‌شود، خوراك اين مجموعه‌ها متعلق به فارس است، اين‌ها دارند يواشكي آن را به عسلويه مي‌برند، با طرح اين دليل كه پتروشيمي نياز به آب دارد و بايد كنار دريا باشد.

نماینده مردم شهرستان‌های مُهر و لامرد، با تاكيد بر اينكه این دو شهرستان در فاصله‌‌ي حدود ۲۰ كيلومتري دريا قرار دارند، تصريح كرد: قوانين به شكل استاني نوشته شده و ارزش افزوده ايجاد صنايع مختلف به استان محل احداث خواهد رسيد؛ اگر اين پتروشيمي‌ها به استان بوشهر منتقل شود، تمام ارزش افزوده و تاثيرات مثبت آن هم به اين استان تعلق خواهد گرفت.

او گفت: با سهميه فارس، خوراك فارس و سرمايه فارس مي‌خواهند براي استان ديگري كار انجام شود به اين دليل كه لوله كشي آب مورد نياز مقرون به صرفه نيست؛ حال آنكه خريد تضميني ۱۵ ميليون ليتر آب مراحل نهايي خود را طي مي‌كند و به‌زودي عمليات اجرايي پروژه آغاز مي‌شود.

علوي اعتقاد دارد كه انتقال پتروشيمي‌هاي پنجگانه استان فارس به عسلويه باعث ايجاد بحران‌هاي اقتصادي، سياسي و حتي امنيتي خواهد شد.

این نماینده مجلس تأکید کرد: همانگونه كه به آقاي زنگنه هم گفته‌ام، پتروشيمي‌هاي پنجگانه فارس ناموس اين استان به‌شمار مي‌رود و باید آنها را حفظ کنیم.

او با بيان اينكه برخي اين موضوع را تكذيب كرده‌اند، تصريح كرد: من توسط افرادي موضوع را بررسي كردم و متوجه شده‌ام كه بحث انتقال جدي است و صحت دارد؛ اما بايد توجه داشت كه نگه داشتن اين امكان در استان فارس از عهده يك نماينده و حتي مجمع نمايندگان خارج بوده و نيازمند اجماع و همراهي  تمام مسئولان از نماينده ولي فقيه در استان،‌ استاندار و تمام افراد تاثير گذار است.

علوي معتقد است كه مي‌توان پتروشيمي‌ها را در محل سايت انرژي‌بر لامرد ايجاد كرد و ضمن حفظ اين امكان در فارس، سهم اشتغال هر يك از شهرستان‌هايي كه قرار بوده اين واحدهاي صنعتي در آن مناطق احداث شود را محفوظ داشت.

او معتقد است كه قانون را بد نوشته‌ايم و مجلس به‌عنوان اتاق فكر به دليل اينكه نمايندگانش درگير مسائل عمراني و اجرايي شهرستان‌هاي خود شده‌اند، وقت پرداختن به اصل وظيفه خود كه تقنين و تفكر و تصميم‌سازي را ندارند.

علوي در خصوص اجرايي شدن پروژه خريد تضميني آب نيز گفت: اين پروژه مراحل نهايي انتخاب پيمانكار را طي مي‌كند و براساس اطلاعاتي كه كسب كرده‌ام، اوايل مهرماه پاكت‌هاي مناقصه گشوده شده و پيمانكار براساس قانون انتخاب مي‌شود و احتمالا حدود ۱۰ روز پس از آن عمليات اجرايي آغاز خواهد شد.

به گزارش ریواس جنوب، آنگونه که فرزند وزیر اطلاعات و نماینده مُهر و لامرد می‌گوید موضوع انتقال پتروشیمی‌های پنج‌گانه‌ی فارس به استان بوشهر می‌تواند به بحران‌های امنیتی در این خطه از کشور منجر شود. در این شرایط باید دید آیا مقام‌های ارشد دو استان و نیز مسئولان ملی می‌توانند این چالش جدید را مدیریت کنند یا خیر.

انتهای پیام/ سجاد بنام