پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

در پی انتشار خبر تلف شدن دسته‌جمعی دست‌کم ۲۷ بهله پرنده شکاری در گردنه غنیمی سروستان، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس آخرین جزئیات این پرونده را تشریح کرد.

 «سعید محمودی» از بازداشت یکی از مرغداران شهرستان سروستان که به رهاسازی مرغ‌های آلوده و مسموم به‌صورت غیر بهداشتی و در معرض تغذیه‌ی پرندگان متهم است، خبر داد.

به گفته‌ی این مقام مسؤول، یک پرونده‌ی قضایی با شکایت محیط زیست تشکیل شد و هم‌اکنون در مرحله تحقیقات قرار دارد.

به گزارش ریواس جنوب، روز گذشته بالغ بر ۳۵ عقاب صحرایی و پرنده شکاری با نام سارگپه، با تغذیه‌ی لاشه‌های فاسد مرغ در حوالی گردنه‌ی غنیمی واقع در محور قدیم جاده سروستان خرامه، مسموم شدند؛ دست‌کم ۲۷ بهله تلف شدند و ۸ بهله نیز توسط محیط زیست تحت درمان قرار دارند.

گل‌آفرین زارع، مدیر روابط عمومی اداره‌کل حفاظت محیط زیست فارس نیز به خبرنگار ریواس جنوب خبر داده که تاکنون ۵ بهله پرنده درمان و به طبیعت بازگشته‌اند.

در همین حال برخی منابع محلی شمار پرندگان تلف‌شده را بیش از این اعلام می‌کنند.

مدیرکل محیط زیست تأکید دارد که باید روشن شود آیا مرغ‌ها از ابتدا فاسد بوده‌اند و یا پس از رهاسازی غیراصولی توسط فرد یا افراد دیگری مسموم شده‌اند.

سمی شدن لاشه‌ی مرغ‌ها از سوی روستاییان با هدف از بین بردن سگ‌های ولگرد نیز از جمله احتمالاتی است که در دست بررسی مقامات مسؤول قرار دارد.

به رغم برخی تصورهای نادرست، سارگپه و پرندگان شکاری دیگر، نقش کلیدی در چرخه‌ی محیط زیست ازجمله کنترل جوندگان ایفا می‌کنند.

شهرستان سروستان در فاصله ۸۰ کیلومتری جنوب شرق شیراز واقع است.

انتهای پیام/ سجاد بنام