کهگیلویه و بویراحمد تأیید خبر ریواس جنوب از سوی دادستان/ محیط‌بان متهم به همکاری با شکارچیان بازداشت شد


پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دنا گفت: این دستگیری محیط بان متخلف در شهرستان دنامحیط بان که به دو شکارچی در شکار دو راس کل و بز وحشی در پارک ملی دنا کمک کرده بود، شناسایی و بازداشت شده است.

ملک حسینی افزود: پرونده قضایی این محیط بان در حال پیگیری است.
پیش از این ریواس جنوب در خبری تحلیلی نوشته بود:
در دنا گوشت را دست گربه دادندماجرایی باورنکردنی در محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد/ وقتی شرافت کاری با لاشه یک حیوان معامله می‌شود

محیط‌بان دنا، در خیانتی آشکار با شکارچیان متخلف همدست بود.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، آنچه از یک محیط‌بان خواندیم و شنیدیم و می‌دانیم حفاظت از محیط زیستی است که بدون شک سرمایه اصلی کهگیلویه و بویراحمد و سرزمین ایران است.

اما در کهگیلویه و بویراحمد گویا محیط‌بانانی هم پیدا می‌شود که با خیانت به لباس حفاظت از محیط زیست، کاری به غیر از محیط‌بانی می‌کنند.

ماجرا از این قرار است که در یکی از مناطق بکر، حفاظت‌شده خدادادی دنا در کهگیلویه و بویراحمد، ۲ محیط‌بان مسئول پاسگاه محیط‌بانی و هم‌شیفت در آن منطقه هستند.

مدت زیادی بود که یکی از این محیط‌بانان به همکار دیگرش شک می‌کند و رفتارهای مشکوک و ضد اخلاق محیط‌بانی و طبیعت دوستی از او می‌بیند.

این محیط‌بان وظیفه‌شناس، یک روز به همکارش می‌گوید که حالم خوب نیست و باید بروم خانه و نهاری بخورم؛ اما نرفت و فقط می‌خواست شکش به یقین تبدیل شود.

آن محیط‌بان متخلف که فکر می‌کرد، همکارش واقعا به خانه رفته است در تماسی خائنانه با چند شکارچی می‌گوید که همکارم رفته است و حالا بیایید و بروید و هر چه می‌خواهید بز و کل و کبگ شکار کنید!

متخلفان و شکارچیان هم می‌آیند و بعد از چند دقیقه  صدای شلیک گلوله شنیده می‌شود.

بازرسی محیط‌زیست و شخص مدیرکل در جریان این موضوع قرار می‌گیرند و اکیپی راهی دنامی‌شوند تا ببینند این حافظ سرمایه‌های منحصر به فرد دنا چه معامله‌ای با دشمنان دنا کرده است!

گویا این کار هر روز و هر ساعت این محیط‌بانی بوده است که مردم و دولت و دلسوزان محیط زیست به او اعتماد کردند تا دنا و ذخایر ارزشمندش را دست او بسپارند.

گروه بازرسی  در منطقه سی‌سخت حاضر می‌شوند و دست محیط‌بان را در دست شکارچیانمی‌بینند؛ او با متخلفان یک‌کاسه شده بود و شرافت کاری‌اش را با لاشه حیوان بی‌گناه دنا معامله کرد.

ماجرا قابل گذشت نبود و مأموران اداره‌کل محیط زیست این محیط بان متخلف و خائن را که به همه خیانت‌هایش به دنای مظلوم اعتراف کرده بود، در اقدامی ارزشمند و با قاطعیت دادستان و قاضی پرونده، به زندان می‌اندازند تا عبرتی شود برای دیگر محیط‌بانانی که احیانا یا در حال خیانت به محیط زیست این استان هستند و یا طمع خیانت و هوس مزه گوشت بز کوهی کردند.

وقتی این رفتارها را در کنار ایثار و فداکاری محیط‌بانان خداشناس و طبیعت دوست و حتی افراد عادی که خود را وقف حفاظت از محیط زیست و حیات وحش کهگیلویه و بویراحمد کرده‌اند، به هیچ عنوان قابل هضم نیست که کسی که شغلش حفاظت از طبیعت است و برای آن حقوق می‌گیرد، اینگونه به همه چیز پشت‌پا بزند؛ قطعا این محیط‌بانان خائن یک نفر و دو نفر نیستند و لازم است شناسایی شوند و این گوشت ارزشمند دنا را به گربه‌های وحشی شکارچی برای حفاظت ندهیم.

تحقیقات بیشتر در مورد جزئیات این پرونده قبل از صدور رأی نهایی ادامه دارد.

انتهای پیام/بنام-ک