پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با فرماندهی شخص استاندار و معاون اقتصادی او، مرغ زنده را به موقع و با قیمت زیر ۲۰ هزار تومان تحویل کشتارگاه‌ها داده اما این زحمات به هدر رفتند و مرغ با ترفندهای جالبی، ۳۳ هزار تومان آن هم با “صف” در ماه رمضان تحویل مردم شد تا با یک رکورد قیمت، سیخ و کباب با هم بسوزند!

به گزارش ریواس جنوب امروز دیگر برای همه اثبات شده است که عده‌ای عمدا نمی‌خواهند قیمت مرغ پایین بیاید چرا که از این آشفته‌بازار سود می‌برند‌.

بازار مرغ در  همه نقاط کشور متلاطم است و دولت در این زمینه هم نتوانسته است با اقتصاد دستوری، قیمت مرغ را کاهش دهد.

این اوضاع در استان کهگیلویه و بویراحمد داستان‌های جالب‌تری هم دارد و مافیای مرغ در این استان در روز روشن و عامدانه همه چیز را به سخره گرفتند.

استان کهگیلویه و بویراحمد با وجود کمبود در تولید مرغ و قرار گرفتن در شاهراه ارتباطی چند استان مهم کشور، دستورات مقامات محلی کمتر می‌تواند بازار مرغ و سایر محصولات را کنترل و به سامان کند اما واقعیت تلخ این است که برخی عوامل مرتبط با بدنه مدیریتی خواسته یا ناخواسته از اوضاع فعلی مرغ بدشان نمی‌آید.

دولت دست وزارت صنعت، معدن و تجارت را از بازار مرغ کوتاه کرد و برای مدتی اوضاع بهتر شد اما همچنان یکی از گلوگاه‌های اساسی مرغ در توزیع و نظارت بر قیمت به عهده صنعت و معدن است.

در استان کهگیلویه و بویراحمد با وجود محدودیت‌های مهمی چون کمبود تولید مرغ، اما در شرایط فعلی حتی بهتر از سایر استان‌ها توانسته مرغ را با قیمت کمتر از استان‌های همجوار وارد بازار کند.

بار اصلی و زحمات اصلی بازار مرغ به عهده جهاد کشاورزی است اما گلوی مرغ همچنان در دست سالار حسین‌پور و همکارانش است.

مرغ تولیدی استان با قیمت مناسب تحویل کشتارگاه‌ها می‌شود و بعد از آن تحویل عاملین زیر نظر سازمان صنعت و معدن داده می‌شود تا اولا خارج از شبکه توزیع نروند و دوما با قیمت مصوب ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان تحویل مردم شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که سازمان جهاد کشاورزی به وظیفه خود عمل کرده و مرغداری‌های زیر نظر جهاد، مرغ خود را با قیمت مصوب تحویل کشتارگاه‌ها دادند.

در مرکز استان، آقای محمدزاده و همکارانش در جهاد کشاورزی بویراحمد پای کار هستند و در این مدت، مرغ به سلامت تا چوبه‌دار کشتارگاه آمده  اما بعد از آن مسیر مرغ تا مقصد که در حوزه اختیارات اداره‌کل صمت است، ناهموار است و نارضایتی‌ها به شدت بالا رفته است.

در یک نمونه، شب گذشته ۱۶ تن مرغ زنده تحویل کشتارگاه‌های مرکز استان شد و عاملین توزیع مرغ که اسناد آن در اختیار ریواس جنوب قرار گرفته، در ترفندی جدید این مرغ را در روستاها و حاشیه شهر یاسوج و دور از چشم متولیان به قیمت تا ۳۳ هزار تومان برای هر کیلوگرم مرغ به فروش رساندند!

قیمت ۳۳ هزار تومان شاهکار و رکورد قیمت مرغ در کشور است و جالب این است که باز هم مردم برای آن صف بستند!

عاملین صنعت و معدن این مرغ‌ها را که با قیمت بسیار پایین از مرغداری‌ها خریداری شده را در مناطق سپیدار، گوشه، بلهزار، دشتروم و مناطق حاشیه‌ای شهر و برخی روستاهای اطراف به مردم با قیمت باورنکردنی ۳۳ هزار تومان فروختند! و سودی کلان بر جیب زدند.

واقعیت این است که سالار حسین‌پور و همکارانش به بهترین شکل ممکن زحمات شبانه‌روزی استاندار، حوزه معاونت اقتصادی و سازمان جهاد کشاورزی را به هدر داد تا در کهگیلویه و بویراحمد هم سیخ بسوزد و هم کباب!

در چند روز اخیر چندین محموله مرغ که در حال خروج از استان و عرضه خارج از شبکه بودند از سوی جهاد کشاورزی بویراحمد شناسایی و توقیف شد اما عزم راسخی نیست و گویا رقابت بین اداره‌کل صنعت، معدن و تجارت و سازمان جهاد کشاورزی و رو‌کم‌کنی‌ها از یک اتحاد واقعی برای کاهش تخلفات بازار مرغ مهمتر است و هر کدام می‌خواهند دیگری را مقصر قلمداد کنند.

این گزارش نافی زحمات آقای باقری در معاونت بازرسی و نظارت اداره‌کل صنعت و معدن نیست اما گویا او هم تنهاست.

 مردم ما اهل بروز نارضایتی نیستند و کم‌توقع برای هر مرغی با هر قیمتی، عاشقانه صف می‌بندند اما ماه مبارک رمضان است و این مردم گناه دارند؛ آقای حسین‌پور اگر فرصت کردید کمی به این مردم پاسخگو باشید و به این کاسبی‌ها در مرغ پایان دهید.

انتهای پیام/