پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

دادگستری فارس در اقدامی خوب، طرح خدمات تمام الکترونیک و دادرسی بدون کاغذ در مجتمع شماره ۴ شوراهای حل اختلاف شیراز اجرایی کرده است.

سید کاظم موسوی – رئیس کل دادگستری استان فارس

 به گزارش دریافتی ریواس جنوب، رئیس کل دادگستری استان فارس با اعلام این خبر گفت: حرکت به سمت تمام الکترونیک شدن فعالیت‌های قضایی در فارس آغاز شده و در این مرحله مجتمع شماره ۴ شوراهای حل اختلاف شیراز خدمات خود را به صورت کاملاً الکترونیکی ارائه و طرح دادرسی بدون کاغذ را به صورت ۱۰۰ درصد اجرایی کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین سید کاظم موسوی با بیان اینکه کلیه فرایند دادرسی در این مجتمع بر روی سرورهای رایانه ای ثبت و ضبط می شود و مراجعان نیز خدمات ارسال لوایح و دریافت ابلاغات را به صورت الکترونیکی ارسال می کنند.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس با بیان این که در راستای تشویق حوزه های قضایی به استفاده از زیرساخت های الکترونیکی، عملکرد حوزه های قضایی هر ماه در این خصوص مورد سنجش قرار می گیرد گفت: علاوه بر مجتمع شماره ۴ شورای حل اختلاف شیراز که به صورت ۱۰۰ درصد خدمات الکترونیک ارائه می کنند، حوزه قضایی فراشبند با میانگین ۵ / ۳۳ درصد خدمات قضایی، جویم با ۲۵ درصد و زرقان با ۲۲ درصد در ۷ ماهه نخست سال جاری دارای بهترین جایگاه در ارائه خدمات الکترونیک قضایی هستند.

موسوی با تأکید بر اینکه مسیر طولانی و سختی را در دستیابی به اهداف کامل طرح در پیش داریم تصریح کرد: در این راستا علاوه بر قضات دادگستری استان، وکلا و کارشناسان و مراجعان به دادگستری نیز باید همکاری لازم را در این خصوص داشته باشند تا این مسیر تحولی در دوران تحول و تعالی قوه قضائیه با شتاب بیشتری ادامه یابد.

** مزایای ویژه ارائه خدمات الکترونیکی قضایی

معاون قضایی و فناوری اطلاعات و ارتباطات دادگستری استان فارس نیز با اشاره به مزایای ویژه ارائه خدمات قضایی به صورت الکترونیکی بیان داشت: کاهش وابستگی به فضای فیزیکی، تسهیل ارائه خدمات به صورت غیرحضوری، ذخیره کلیه اطلاعات و اسناد پرونده با قید زمان و جزئیات در پرونده و عدم امکان حذف آن و عدم نیاز به اشغال فضای فیزیکی در راکد کردن پرونده از جمله این مزایاست.

علی‌مؤمن حسین‌پور اضافه کرد: در راستای اجرای بهتر طرح دادرسی بدون کاغذ کلیه پرسنل شعب و شوراهای حل اختلاف به صورت پیوسته مورد آموزش قرار گرفته اند که در همین راستا آموزش های لازم برای ۴ هزار نفر ساعت پرسنل دادگستری و ۱۲۰۰ نفر ساعت نیز برای پرسنل شورای حل اختلاف اجرا شده است.

حسین‌پور افزود: تاکنون مراجع متعددی همچون دادستانی کل کشور، ثبت اسناد و املاک، اداره کل زندان ها، نیروی انتظامی، پزشکی قانونی، بانک مرکزی، پلیس گذرنامه و راهور ناجا به صورت الکترونیک با شعب محاکم و دادسراها ارتباط الکترونیکی برخط دارند که کمک شایانی در تکمیل فرایند ارائه خدمات تمام الکترونیک قضایی داشته است.

انتهای پیام/ منبع: روابط عمومی دادگستری استان فارس