پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

انتشار گسترده ویدئو و تصاویر تجمع دختران نوجوان در برنامه روز جهانی اسکیت بورد در بلوار چمران شیراز با پوشش‌هایی خلاف هنجارهای حاکمیتی جامعه، واکنش‌های متفاوت مقامات شهر شیراز و استان فارس را در پی داشته است؛ مواضعی از جنس دعوت به کار فرهنگی تا تهدید به برخورد سلبی و قهری شدید.

** ماجرا چه بود؟

کشف حجاب دختران نوجوان در برنامه اسکیت بورد بلوار چمران شیراز

کشف حجاب دختران نوجوان در برنامه اسکیت بورد بلوار چمران شیراز

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ریواس جنوب، در آخرین روز خردادماه، در برنامه‌ای با عنوان روز جهانی اسکیت بورد در زمین همایش‌های شهری در بلوار چمران، تعداد قابل توجهی از دختران نوجوان با پوشش‌هایی متفاوت با هنجارهای حاکمیتی جامعه حاضر شدند.

انتشار ویدئو و تصاویر این برنامه در فضای مجازی، با واکنش‌های بسیار زیادی از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی و برخی مقامات مسؤول همراه شد.

در پی دستور قضایی رئیس کل دادگستری استان فارس؛ سیدمصطفی بحرینی دادستان شیراز از تشکیل پرونده در این باره و تحقیق از تعدادی از شرکت کنندگان در تجمع خبر داد و گفت: ۵ نفر از عوامل اصلی که تمامی آن‌ها از دست‌اندرکاران این مراسم بوده‌اند پس از شناسایی بازداشت شدند اما هیچ‌کدام از نوجوانان شرکت‌کننده در این مراسم در بازداشت نیستند.

فرماندار شیراز نیز تاکید کرد: سه نفر از بازداشتی‌ها از عوامل موثر در این رابطه و دو نفر نیز مسئولان مربوطه ورزشی هستند؛
البته در خبری دیگر لطف‌الله شیبانی اعلام کرده که حدود ۱۰ نفر در این باره بازداشت شده‌اند.

 نمازگزاران شیرازی هم در روز جمعه سوم تیرماه، پس از پایان نماز جمعه این شهر با برپایی راهپیمایی تحت عنوان حامیان حریم حیا، غیرت، حجاب و عفاف در واکنش به شدت یافتن هنجارشکنی‌های اخلاقی و فرهنگی در سومین حرم اهل بیت (ع) و مطالبه از دستگاه‌های متولی امر فرهنگ، اعتراض کردند.

** واکنش شهرداری شیراز و اداره کل ورزش و جوانان به لوگوهای درج شده در پوستر برنامه

در تبلیغات برنامه روز جهانی اسکیت بورد در شیراز، لوگوی سه برگزارکننده ازجمله شهرداری شیراز و هیأت اسکیت استان فارس درج شده است که با واکنش‌هایی همراه شد.

اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری شیراز با صدور بیانیه‌‌ای، هرگونه صدور مجوز به‌منظور دعوت شهروندان برای تجمع در گردهمایی اسکیت‌بازان با مشارکت شهرداری شیراز در بلوار شهید چمران را تکذیب و اعلام کرد که عوامل برگزاری با سوءاستفاده از آرم شهرداری شیراز تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند.

اداره‌کل ورزش و جوانان فارس نیز در بیانیه‌ای تاکید کرد: این اداره‌کل و اداره ورزش و جوانان شیراز هیچ گونه مجوز، مشارکت و همکاری در هیچ سطحی با بانیان و برگزارکنندکان این اجتماع نداشته است و در پی درج لوگوی هیات اسکیت استان فارس و حضور برخی عوامل هیأت مذکور در این گردهمایی، با عزل رییس هیأت اسکیت استان همراه بود و دستور لازم به منظور برکناری تمامی افراد وابسته به هیأت‌های استان و شیراز صادر شده است.

** مواضع مقامات شیراز و فارس؛ از دعوت به کار فرهنگی تا تشویق به برخورد قهری

آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز در این باره، لزوم شناخت دقیق منشاء مشکلات را متذکر شد و با یادآوری اینکه دشمن جنگی ترکیبی راه انداخته است، خاطرنشان کرد که باید تلاش کنیم تا خطا به رفتار دائمی تبدیل نشود.

وی با تاکید بر اینکه امروز با یک جنگ ترکیبی درگیر هستیم، افزود: باید جهات مختلف را مورد توجه قرار دهیم چون در غیر این صورت ممکن است با مسئله سنگینی روبه‌رو شویم؛ یک وجه این ماجرا فرهنگی است بر این اساس که عده‌ای از نوجوانان ما رفتار صحیح اجتماعی را نمی‌دانند که کار اخلاقی و تربیتی می‌طلبد و باید تدبیری اندیشه شود.

دژکام افزود: ممکن است مسئله سیاسی در بین باشد البته بر اینکه دشمن بر جنگ نرم کار می‌کنند تردیدی نیست اما اگر در این ماجرا با یک مسئله سیاسی امنیتی روبه‌رو باشیم؛ نوع رفتار ما متفاوت از زمانی است که مسئله اخلاقی باشد.

امام جمعه شیراز تأکید کرد: برخی از کسانی که مسؤولیت اداری داشتند باید جواب بدهند و وظیفه دولت هم این است که اگر مسؤول دولتی در این مسائل خلاف می‌کند از مسؤولیت برکنار شود؛ اما اینکه با نوجوانان چنین و چنان رفتار شده؛ درست نیست.

دژکام با بیان اینکه برای حل مسئله باید همه پای کار باشند، خاطرنشان کرد که با کسانی که می‌خواهند یک مسئله اخلاقی و رفتاری را وسیله معاندت با نظام کنند، برخورد می‌شود.

محمدهادی ایمانیه، استاندار فارس، با اشاره به تعطیلی برخی فروشگاه‌های عرضه محصولات فرهنگی و کتابخانه‌ها در شیراز گفت: ما در کشوری زندگی می‌کنیم که قانون اسلام و جمهوری اسلامی حاکم است و قابل قبول نیست که در فروشگاهی یا مکانی کشف حجاب شود.

وی افزود: بنده تحمل نمی‌کنم که در شهری که اسم آن را پایتخت فرهنگی گذاشته‌ایم برخی بخواهند بداخلاقی کنند و اعتقادات اکثریت قاطع مردم را یه سخره بگیرند!

ابراهیم عزیزی، نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس نیز اظهار داشت: دستگاه‌های متولی عفاف و حجاب و عضو این کمیته و همچنین ستاد امر به معروف و نهی از منکر باید به این مسائل ورود جدی‌تری داشته باشند‌.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه عفاف و حجاب باید مطالبه‌گری وجود داشته باشد، افزود: رسیدگی به مشکلات این چنینی برنامه‌ای مدون و حساب شده می‌خواهد و دستگاه‌های اجرایی باید برای برخورد قاطع با آن برنامه جدی داشته باشند.

عزیزی با بیان اینکه برای برخورد با چنین رفتارهای هنجارشکنانه‌ای باید عوامل فرهنگی و اجتماعی هم مدنظر قرار داد، گفت: رویکرد در قبال این نوجوانان که در این رخداد اقدام به رفتار هنجارشکنانه کرده‌اند باید با درایت باشد زیرا این افراد مانند فرزندان همه ما هستند و اگر خطایی کرده‌اند نباید رفتار احساسی در مواجهه با آن انجام شود.

تجمع نوجوانان شیراز حجت الاسلام والمسلمین سید کاظم موسوی، رئیس کل دادگستری استان فارس با بیان این مطلب که «فارس آنچه در این کلیپ بود نیست و این استان را با شهدای شاخصش می‌شناسند»، تاکید کرد: اجازه نمی‌دهیم عده‌ای با هنجارشکنی، خون شهدا را پایمال کنند و قطعا با عوامل اصلی تهیه و انتشار این برنامه و کلیپ برخورد جدی خواهیم کرد.

مهدی طاهری، رئیس شورای شهر شیراز هم اظهار داشت: شورای اسلامی شهر شیراز ضمن قبیح و حرام دانستن و برگزاری چنین محافل و مجالسی و تقاضای پرهیز از برخوردهای سلبی بدون ریشه‌یابی، بر حمایت‌های قضایی از آمران به معروف و ناهیان از منکر و در عین حال تاکید بر ضرورت ارائه آموزش‌های دقیق و علمی به افراد مشتاق و گروه‌های فعال در این عرصه تاکید دارد.

افسانه خواست خدایی، عضو شورای اسلامی شهر شیراز نیز با بیان اینکه که اگر این نوجوانان و جوانان رفتارهای هنجار شکنانه‌ای از خود نشان دادند بیانگر کم‌کاری و تعلل ما و بقیه مسؤولین در زمینه‌های فرهنگی و زیرساخت‌های تربیتی، آموزشی و ورزشی بوده و هست، افزود: اتفاق پیست اسکیت چمران اگرچه باعث ناراحتی و نگرانی مردم، مسئولین شد، اما فراموش نکنیم که به فرمایش حاج قاسم این دختران و پسران فرزندان ما و خانواده ما هستند و باید با دلسوزی و محبت و کار فرهنگی زیرساختی شبانه روزی آنها را به سمت خیر و نیکی دعوت و راهنمایی کنیم.

حیدر صفرپور، مدیرکل ورزش و جوانان فارس در واکنشی تند به این ماجرا، با بیان اینکه برنامه هنجارشکن اسکیت بازان در بلوار هدفمند بوده، گفت: در تصاویر اینگونه نشان می‌دهد که افراد با تیپ‌های خاص شرکت کرده و اسکیت بهانه‌ای برای اجرای برنامه هدفمند آنها بوده است. این کار در فضای عمومی انجام شده و قرار بوده این برنامه‌ها حتی در دیگر جاهای شهر شیراز و با استفاده از دوچرخه برگزار شود اما ورزش  اسکیت و دوچرخه‌سواری بهانه‌ای بیش نبوده است.

وی با بیان اینکه به تمام هیات‌های ورزشی ابلاغ شده بود که تمام رویدادهای ورزشی باید با مجوز اداره کل برگزار شود، تصریح کرد: ما نیز در جریان بر گزاری این برنامه هنجار شکن نبودیم.

صفرپور تأکید کرد: در اولین اقدام رییس هیات اسکیت فارس را برکنار کردیم و تمام دیگر عوامل هیات چه استان و چه شیراز در صورتی که در این برنامه دخیل بودند، از کار برکنار خواهند شد.

این مقام مسؤول با بیان اینکه با کسانی که موجب هنجار شکنی و عدم رعایت شئونات اسلامی شدند بر خورد خواهیم کرد، افزود: از تمامی مسئولان هیات اسکیت خواسته‌ایم  که جهت ارایه توضیح به اداره حراست ورزش و جوانان مراجعه کنند.

ورود دادگستری فارس به پرونده هنجارشکنی در بلوار چمران شیراز/ ماجرا چه بود؟ لطف‌الله شیبانی، فرماندار شیراز، این حرکت را با برنامه‌ریزی قبلی دانست و گفت: با بررسی که انجام دادیم و بر اساس اقدامات ضابطین قوه قضاییه و نیروی مقتدر انتظامی متوجه شدیم که مراسمی که برگزار شده با طرح و برنامه بوده و عوامل برگزار کننده، برنامه مستمری هم برای آینده داشته‌اند.

فرماندار شیراز با بیان اینکه مطمئنا این حرکات قصدی جز شکستن احکام و هنجارهای دینی و مذهبی و حتی ملی ما ندارند، گفت: برخی حرکات و رفتارهای این برنامه را حتی در زمان‌ پیش از اسلام سراغ نداریم و یا در ایران باستان نیز چنین صحنه‌هایی در جامعه شاهد نبوده و یا آثاری که از این رفتارها به‌جا مانده باشد لذا این حرکات به شدت محکوم است و مورد برخورد قضایی قرار می‌گیرد.

حسین حقایقی، مدیرکل حوزه اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس هم در موضعی تند از برخورد قانونی و سلبی در مقابل بی حجابی در استان خبر داد و گفت: بر اساس قانون کشف حجاب جرم آشکار است و باید با آن برخورد شود؛ در جامعه اسلامی کسی نمی‌تواند این قبح‌شکنی‌ها و این ناهنجاری‌ها را تحمل کند و برخورد سلبی و قاطع دستگاه‌های متولی ضروری است.

وی با یادآوری اینکه حسب دستور وزیر کشور، قرارگاه عفاف و حجاب یک ماهی است کار خود را با جدیت آغاز کرده، اظهار داشت: بی‌تفاوتی‌های گذشته سبب بروز این بیماری ریشه‌ای در تن جامعه شده است که مداوای آن کار یک روز و دو روز نیست.

ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس نیز طی بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن چنین حرکت‌هایی، خواستار ورود قوای سه گانه در زمینه قانونگذاری و نظارت، روش مدیریت و اجرای قوانین عفاف و حجاب و حمایت از آمران، برای ممانعت از وقوع اینگونه مسائل شد و اعلام کرد: ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس ضمن محکومیت این حرکت های مغایر با تعالیم اسلامی و فرهنگ غنی ایرانی از کسانی که در دام گروه های ضد فرهنگ دیرین اسلامی-ایرانی از مسئله حجاب غافل شدند، می‌خواهد که به برقراری امنیت فرهنگی در جامعه روی آورند و از مسئولین و متولیان فرهنگ خواستار برخورد قاطع با هنجار شکنان، ضمن برداشتن قدم‌های محکم و موثر کوتاه مدت و بلند مدت در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب می‌باشد.

در این ویدئوی مربوط به برنامه جنجال‌برانگیز روز جهانی اسکیت بورد در بلوار چمران شیراز، تصویر چهره افراد حاضر در آن، محو شده است.

انتهای پیام/ س