پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

به قلم ابراهیم عباسی/

ابراهیم عباسی - فعال رسانه

ابراهیم عباسی – فعال رسانه

 از شروع اعلام میزبانی قطر، زمزمه‌های سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری از جام جهانی در استان فارس مطرح شد و در طول چند سال گذشته افرادی از مدیران و بخش‌های خصوصی از اهمیت موضوع سخن راندند. با نزدیک شدن به ایام برگزاری مسابقات جام جهانی، جلسات و اتاق مشترک ایران و قطر و دید و بازدیدها داغ شد و هر دو طرف ایرانی و قطری آمادگی خود را برای پذیرش سرمایه‌گذاری، بهره‌برداری و رفع مشکلات اعلام کردند.

با شروع جام جهانی به میزبانی قطر آنچه پیداست اینکه، سهم خدمات و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی استان فارس در استفاده از فرصت‌های ایجاد شده چیزی در حد صفر است!

این موضوع نیازمند بررسی و کالبد شکافی است که به چه دلیلی بخش خصوصی از سرمایه گذاری و فعالیت در قطر دوری گزیده است؟!

در پاسخ به این سوال باید گفت: قدر مسلم سرمایه گذار به دنبال کسب منافع و سود از نتیجه فعالیت اقتصادی است و یک سوی عدم فعالیت بنگاه‌های اقتصادی به نداشتن چشم انداز سود دهی در قطر می باشد.

از سوی دیگر با بررسی پشت صحنه بنگاه‌های به اصطلاح تولیدی و اقتصادی می توان گفت احتمالا بخش های خصوصی مدعی سرمایه داری و سرمایه گذاری فاقد توانمندی های مالی و زیر ساختی برای حضور و اظهار اندام در مقابل رقبای عرب، ترک، اروپایی و غربی هستند و به همین دلیل از حضور در بازار دوحه و قطر خودداری کردند.

نکته دیگری که می تواند در عدم حضور بخش خصوصی موثر باشد، سوء مدیریت اتاق بازرگانی و تشکیلات صنفی بخش خصوصی است تا جاییکه نتوانسته است اطلاع رسانی کافی از فرصتهای موجود به فعالان بازار سرمایه و تولید کنندگان را ارائه کند.

برخی انجمن های صنفی نیز در این فضا تلاش کردند توپ تعلل و ناکامی خود را در زمین دولت شوت کنند در حالیکه هیچ نشانه ای از تلاش برای حضور در قطر و یا برعکس آمادگی برای جذب گردشگران جام جهانی از سوی این بخش مشاهده نمی شود.

اگر چه بحران و ناآرامی‌های اخیر در کشور مزید بر علت بوده و به طور طبیعی توریست ها در مناطقی که احتمال نا امنی باشد حضور نخواهند یافت اما باز هم پرونده فرصت سوزی و بی بهره ماندن از بازار قطر باز خواهد ماند؛ از فرصت صادرات گوشت گوسفندی گرفته تا گوجه فرنگی و محصولات کشاورزی و باغداری تا اعزام نیروی کار و خدمات صنعتی و سازه که می توانست منشأ تولید ثروت و گشایشی برای بخشهایی از اقتصاد فارس باشد.

نهادهای نظارتی، بازرسی، صنعتی و بازرگانی باید با کالبد شکافی موضوع نسبت به مشکلات بازار سرمایه و تولید حساسیت داشته باشند.

پایان/ ابراهیم عباسی

توضیح: انتشار آزادانه یادداشت‌های مخاطبان در ریواس جنوب، به معنای تأیید یا رد همه یا بخشی از محتوای آن نیست.