پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

پایگاه خبری تحلیلی ریواس جنوب هر هفته شما را با یکی از جاذبه‌های گردشگری زیبای استان فارس آشنا می‌کند؛
این هفته به توصیف «ده گردو» شاهکار طبیعت و زیبایی کم نظیر گردشگری می‌پردازیم.

ده گردو، روستایی از توابع بخش دشمن زیاری شهرستان ممسنی در استان فارس است. شاهکار طبیعت و زیبایی کم نظیر و هوای دل انگیز در روستا و غار ده گردو باعث شده است که گردشگران بسیاری را به خود جذب کند. رودخانه‌ی پر آبی نیز در دره‌ی این غار زیبا جاری است و در مسیر این رودخانه آبشار کوچکی قرار دارد که از درون غار عبور می‌کند.

در ادامه، با پایگاه خبری – تحلیلی ریواس جنوب همراه باشید تا به معرفی ده گردو، از جاذبه‌های گردشگری کمتر شناخته شده در استان پهناور فارس، بپردازیم:

جاذبه گردشگری ده گردو در استان فارس

جاذبه گردشگری ده گردو در استان فارس

معرفی روستای ده گردو

 • ده گردو، روستایی از توابع بخش دشمن زیاری شهرستان ممسنی در استان فارس کشور ایران است.
 • غاری بسیار زیبا نیز در این منطقه وجود دارد. این غار شگفت‌انگیز در روستای ده گردو، آن را به یکی از جاذبه‌های گردشگری استان فارس تبدیل کرده است که طبیعت‌گردان بسیاری را به سمت خود می‌کشاند. غار آبی ده گردو در دره‌ای پر از درختان گردو و بلوط واقع شده و در اطراف آن نیز باغ‌های سیب به چشم می‌خورد. مستند کوله پشتی از شبکه فارس توسط اقبالپور مستند ساز در این مورد ساخته شده است.
 • رودخانه پر آبی در دره این غار زیبا جاری است. در مسیر این رودخانه آبشار کوچکی قرار دارد. این رودخانه از داخل غار عبور می‌کند. درون غار قندیل‌های بسیار زیبایی وجود دارد که هر بیننده‌ای را به وجد می‌آورد و آن را به یکی از غارهای شگفت انگیز ایران تبدیل می‌کند. غار نوردی درون غار آبی ده گردو بسیار مهیج و لذت بخش است و البته به کمی احتیاط نیز نیاز دارد. غار آبی ده گردو در ۹۰ کیلومتری شیراز و در مسیر دشمن زیاری به نورآباد قرار دارد.
 • طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ مرکز آمار ایران، این روستا دارای ۳۴ خانوار و جمعیت ۱۲۴ نفری (شامل ۶۳ مرد و ۶۱ زن) می‌باشد که به علت مهاجرت و پراکندگی دستخوش تغییر گشته‌است.
 • روستای ده گردو بخش دشمن زیاری در ۵۱ درجه و ۵۱ دقیقه درازه گیتایی (طول جغرافیایی) و ۲۹ درجه و ۵۷ دقیقه پهنه گیتایی (عرض جغرافیایی) و در ارتفاع ۱۸۷۰ متری از سطح دریا واقع شده‌است.
 • فاصله‌ی روستا تا شهر شیراز ۱۰۵کیلومتر بوده که از طریق جاده بوان (سنگر-نورآباد) و و سپس جاده شیراز-اردکان یا جاده بوان و سپس جاده جدیدالاحداث مشایخ-شیراز به مرکز استان متصل می‌گردد.

نکات گردشگری ده گردو

 • به منظور سفر به منطقه‌ی ده گردو، حتماً تجهیزات مناسب سفر و غار و تنگه نوردی، نظیر جلیقه و سایر امکانات لازم را به همراه داشته باشید.
 • ممکن است در زمانی که با خانواده هستید، رفتن تا نزدیک غار مقداری سخت باشد.
 • همانند سایر جاذبه‌های گردشگری، این مکان نیز در روزهای تعطیل، بسیار شلوغ می‌شود؛ بدین جهت، با توجه به وسعت بسیار کم درختان اطراف ممکن است مکان مناسبی برای اسکان پیدا نکنید.
 • برای دیدن غار باید از کنار جوی آب شروع به آب نوردی کنید تا بعد از ده دقیقه به نزدیکی غار و جایی برای استراحت برسید.
 • از این قسمت دهانه ورودی غار درون آب مشخص است که آبی بسیار سرد دارد و تا رسیدن به انتهای غار نیاز به شنا ندارید و عمق آب در حدود یک متر می‌باشد.
 • انتهای غار و برای رسیدن به آبشار کوچک بعدی نیاز به شنا و داشتن جلیقه نجات دارید. در صورت تمایل به دیدن حوضچه‌های منطقه باید مسیر پا کوب قبل از غار را طی کنید.
 • طول غار حدود ۱۵۰ متراست و عمق آب درون آن حدود ۱/۵ متر. شنا در استخر پشت غار برای کسانی که شنا بلد نیستند، باید همراه با جلیقه باشد. غار نوردی درون غار آبی ده گردو بسیار مهیج و ِلذت بخش است.
 • از آنجایی که از سقف غار (قندیل‌های درون غار) آب می‌چکد و آب درون آن خنک است، برای کسانی که مریضی قلبی دارند، مناسب نخواهد بود.
 • ورود کودکان به درون غار احتیاط دارد و توصیه نمی‌شود.

مسیر و نحوه‌ی دسترسی به روستای ده گردو بر روی نقشه

فاصله شیراز تا ده گردو بر روی نقشه

آدرس: ایران، فارس، شیراز جاده سپیدان، بعد از روستای سَنگَر، سمت چپ، جاده تنگ بوان (جاده نورآباد)، بعد از ۴۱ کیلومتر سمت چپ؛ ۱۲۱ کیلومتر، ۱ ساعت و ۵۶ دقیقه

امیدواریم از این مطلب استفاده کرده باشید و از سفر کردن به این طبیعت دل‌انگیز لذت ببرید. اگر به طبیعت‌گردی و کوهنوردی علاقه‌مندید، حتماً برنامه‌ای را در تعطیلات خود برای بازدید از روستای ده گردو تنظیم کنید و از تک تک لحظات‌تان در آنجا لذت ببرید.

همچنین، اگر از خواندن توصیف زیبایی‌های روستای ده گردو علاقه‌مند شدید که این جاذبه‌ی گردشگری با چشم‌اندازی زیبا و خوش آب‌وهوا را ببینید؛ پس بی معطلی بساط سفر را مهیا کنید و آماده‌ی رفتن به دامان طبیعت شوید. سفر خوبی را برای شما آرزومندیم.

برای آشنایی بیشتر با مناطق گردشگری موجود در شهر شیراز و استان فارس، همچنان با پایگاه خبری – تحلیلی ریواس جنوب همراه باشید.

چنانچه نظر و یا تجربه‌ی بازدید از ده گردو را دارید، آن را برای ما و سایر مخاطبان ریواس جنوب به اشتراک بگذارید.

منابع

منبع ۱

منبع ۲

منبع ۳

پایان / مهشید آردی