پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

شهرداری یاسوج به جان درختان شهر افتاد/هرس غیرعلمی فضای سبز پایتخت طبیعت ایران را نابود می‌کند

شهرداری یاسوج از ترس تکرار افتضاح عملکردی‌ مدیران در برف سال قبل، عجولانه و شتاب‌زده به جای هرس اصولی درختان در بلوارها، این درختان را از وسط قطع کرده تا از هول حلیم به دیگ بیفتند و به اسم هرس درختان و مدیریت برف‌های احتمالی، فضای سبز شهر را نابود کنند.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، مدیریت فضای سبز و داشتن علم کشاورزی از ضروریات اداره یک شهر از منظر فضای سبز و چهره آن به حساب می‌اید؛ موضوع مهمی که گویا شهرداری یاسوج از آن غفلت کرده و مدیریت بلوارها و سیمای شهری به روشی کاملا سنتی و غیرعلمی انجام می‌شود.
مشاهدات عینی خبرنگار ریواس جنوب از شهر یاسوج به عنوان پایتخت طبیعت ایران حاکی از آن است که متولی شهر، به جان شهر افتاده و به اسم هرس درختان بلوارها آن‌ها را از وسط قطع می‌کند.

مدیر محترم فضای سبز شهرداری یاسوج بیاید بداند که در زمانی که هنوز گیاهان به خواب نرفته‌اند قطع کامل درخت از وسط نه تنها علمی و اصولی نیست بلکه موجب تنش شدید به درختان، عدم ترمیم زخم ناشی از این نوع هرس و سرمازدگی شدید در زمستان، نفوذ انواع بیماری و قارچ به تنه درختان و چندین آسیب دیگر به درخت خواهد شد.

سربرداری درخت اگر هم به هر دلیلی در این وقت سال انجام می‌شود باید در شاخه صورت گیرد نه اینکه کل بالاتنه و تاج درخت قطع شود و بلوارهای شهر را شبیه شهری جنگ‌زده کند.

به نظر می‌رسد، شهرداری یاسوج از ترس افتضاح عملکردی در برف سال قبل، اکنون با اولین بارش‌ها به یاد هرس درختان افتاده تا موجب قطع برق و شکسته شدن شاخه‌های درختان نشوند اما واقعیت آن است که این کار به شکل غلط و غیر اصولی در حال انجام است و به آینده این شهر آسیب جدی می‌زند.

گویا در مدیریت فضای سبز شهرداری یاسوج هیچ متخصص کشاورزی وجود ندارد که اینچنین با اره‌برقی و بیل به جان درختان بلوارها افتادند.

کیوان اشنا، شهردار جدید یاسوج که به تازگی به این مسئولیت رسیده است باید به مدیران میانی‌اش دستور توقف این عملیات شتاب‌زده را بدهد و از ترس بارش برف، فضای سبز را نابود کنند؛ او باید بداند که مقابله با برف راه و روش اصولی می‌خواهد و هرس درختان زمان خاصی دارد و شیوه انجام آن مهرت و دانش می‌خواهد.

از استاندار و معاون عمرانی او انتظار می‌رود که مانع از این اقدام شهرداری شوند و مار را به یک کاردان متخصص در علم کشاورزی و فضای سبز و درختان زینتی و تزئینی بسپارند.

 

در این فیلم در یکی از بلوارهای اصلی شهر مشاهده می‌کنید که چگونه درختان از وسط قطع شده‌اند!(کلیک کنید)

در سال قبل اولین بارش برف، شاخه‌های درختان را شکست و به روی سیم‌های برق انداخت و شهر در خاموشی رفت و کانال‌های هدایت آب‌های سطحی پر از شاه و برگ و زباله شدند و مسیر عبور آب را مسدود کردند.