پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

با اعلام نتایج تدریجی بررسی صلاحیت داوطلبین نمایندگی در استان کهگیلویه و بویراحمد خبرها حاکی از عدم تایید صلاحیت سه چهره شاخص است.

به گزارش ریواس جنوب؛ در پی اعلام نتایج بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در دوره دوازدهم از سوی هیأت های نظارت با ارسال پیامک به متقاضیان، صلاحیت عدل هاشمی پور در کهگیلویه، محمد بهرامی در بویراحمد و دنا و سید قدرت حسینی پور در گچساران و باشت تایید نشده است.

عدم تایید صلاحیت سید قدرت حسینی پور در حوزه انتخابیه گچساران و باشند در روند انتخابات آن حوزه تإثیر چندانی ندارد و رقابت همچنان میان غلامرضا تاجگردون و سید ناصر حسینی پور خواهد بود اگر چه علیمراد جعفری و اردلان زینل زاده هم با توپ پر به میدان آمده اند اما دو حوزه دیگر به شدت از این نتایج صلاحیت ها متأثر خواهد شد.

در کهگیلویه بزرگ رد صلاحیت عدل هاشمی پور در ظاهر یک دو قطبی موحد- بزرگواری را نشان می دهد اما به نظر می رسد علی مژدهی پور و سعادتیان هم آرام و خاموش در حال رشد هستند. تصمیم عدل در نحوه فعالیت در ادامه و خارج از گودِ این رقابت، بسیار تعیین کننده خواهد شد که البته پیش بینی می شود او سکوت کند و به نفع دیگری موضع گیری نکند و اگر این گونه بشود کفه ترازو در دو گانه ی موحد- بزرگواری به نفع بزرگواری سنگین تر خواهد شد. موحد در پایگاه رأی خود دو رقیب نام آشنا و مصمم را دارد به طوری که علی مژدهی پور و آیت اله سعادتیان سهم خود را از این سبد رأی بزرگ خواهند گرفت تا لااقل پشتوانه ای قابل قبول برای آینده سیاسی خود رقم بزنند و همین کار را برای او سخت خواهد کرد. با این حال اگر هاشمی پور موضع گیری خاصی کند پیچیدگی انتخابات را در کهگیلویه ی بزرگ چند برابر خواهد کرد که در تحلیل جداگانه ای به آن خواهیم پرداخت.

در حوزه بویراحمد و دنا محمد بهرامی به ویژه در روزهای  اخیر در حد شانس اول انتخابات این حوزه ظاهر شد و بسیاری او را به اصطلاح یک سر فینال دانستند و از این حیث می تواند بزرگترین تأثیر را بر سرنوشت این حوزه انتخابیه بگذارد. بهرامی با سکوتش می تواند دوگانه ی روشنفکر- منتظریان را بسازد و با موضع گیری اش به نفع یکی از رقبای موجود می تواند شرایط متفاوتی را رقم بزند؛

حمایت بهرامی از منتظریان دور از ذهن است و برای حمایتش از روشنفکر هم شانس کمی می توان قائل شد، بنابراین در صورت حمایت از هر کدام، شانس اول انتخابات بویراحمد و دنا را برای او به شدت افزایش می دهد. اما پیش بینی محتمل تر در خصوص موضع گیری محمد بهرامی می تواند حمایت او از غلام محمد زارعی باشد که در این شرایط شاهد رقابت سه گانه ی روشنفکر- منتظریان- زارعی خواهیم بود.

با این تحلیل، اگر محمد بهرامی سکوت کند، در هر صورت عدم تایید صلاحیت عدل هاشمی پور اثرگذارترین نتیجه ی بررسی صلاحیت ها لقب می گیرد و اگر بهرامی موضع گیری غیر از سکوت داشته باشد او عنوانِ عدم تایید صلاحیتِ اثرگذار را در این دوره انتخابات مجلس در سه حوزه انتخابیه کهگیلویه و بویراحمد، خواهد داشت.

پایگاه خبری ریواس جنوب با توجه به شواهد، قرائن و نظرات مخاطبین خود، در همین باره، تحلیل های جامع تری را ارائه خواهد داد.