پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

معضل فاضلاب‌های رهاشده که سال‌هاست شهروندان شیراز و مناطق اطراف این کلان‌شهر را آزار می‌دهد، با ورود رئیس کل دادگستری استان فارس و وعده دادستان شیراز، وارد مرحله تازه‌ای شد.

مأموریت به دادستان شیراز برای پیگیری فاضلاب‌های رها در محلات

به گزارش ریواس جنوب به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان فارس، پس از اعتراض سمن ها و یاوران شورا به عدم توجه مسئولین به محلات آسیب پذیر شهر شیراز، رئیس کل دادگستری استان فارس، دادستان عمومی و انقلاب شیراز از نزدیک مشکلات مناطق مهدی آباد و سلطان آباد در حاشیه شهر شیراز را بررسی کردند.

حجت‌الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی ضمن ابراز تأسف از عدم توجه به مذکور گفت: لازم است مدیریت های مرتبط با خدمات رسانی به این مناطق در اسرع وقت نسبت به حل معضلات اقدام کنند.

موسوی با اشاره به این که رها شدن فاضلاب شهری و صنعتی در این مناطق علاوه بر به خطر افتادن سلامت و بهداشت ساکنین مناطق جنوب شهر وجهه نامطلوبی را از شهر شیراز به مسافران منتقل می کند، گفت: رها شدن فاضلاب شهری و صنعتی نشانه عدم مدیریت مناسب در کنترل روان آب های آلوده است.

مأموریت به دادستان شیراز برای پیگیری فاضلاب‌های رها در محلات

بر پایه گزارش ایسنا نیز، رئیس کل دادگستری فارس تصریح کرد: در صورتی که مشکل فاضلاب کمربندی شیراز در مهلت قانونی رفع نشود، اقدامات قاطع و قانونی را انجام خواهیم داد.

موسوی افزود: طی روزهای گذشته جلسه‌ای با سازمان‌های مردم نهاد در دادگستری داشتیم، موضوع فاضلاب شهرک‌های حاشیه شیراز یکی از مسائلی بود که در این جلسه مطرح شد و براساس آن مقرر شد بازدیدی از این محدوده داشته باشیم.

او با گلایه از وضعیت نامناسب فاضلاب شهرک‌های حاشیه شیراز، عنوان کرد: بعضی از کارخانه‌ها فاضلاب خود را بدون تصفیه رها می‌کنند و بوی نامطبوع و حشرات موذی شهروندان ساکن در این محدوده را اذیت می‌کند.

رئیس کل دادگستری فارس خاطرنشان کرد: مقرر شد در دوشنبه هفته آینده سوم آبان ماه جلسه‌ای با حضور متولیان امر برگزار شود. در این جلسه مهلت مناسبی داده می‌شود تا مشکل فاضلاب شهرک‌های اطراف مرتفع شود.

موسوی با بیان اینکه اگر موضوع در مهلت مناسب داده شده، مرتفع نشود اقدامات قاطع و قانونی را انجام می‌دهیم، گفت: با کسانی که وظیفه قانونی خود را ترک کنند، برخورد می‌کنیم و نمی‌گذاریم مردم بیشتر از این در عذاب و ناراحتی باشند.

او ادامه داد: زندگی کردن در بعضی از این محلات دشوار است و بسیاری از فریادهای مردم نیز تاکنون به جایی نرسیده اما از امروز به همه متولیان هشدار و تذکر می‌دهم که پای کار بیایند و مشکل مردم را حل کنند و اگر مشکل مردم را حل نکنند قطعا دادگستری استان مماشاتی ندارد و حقوق مردم را فدای هیچ چیز نخواهد کرد.

رئیس کل دادگستری فارس در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه نهادهای متولی در زمینه بهبود وضعیت فاضلاب شهرک‌های اطراف شیراز کدام حوزه‌ها هستند، گفت: شهرداری و اداره آب و فاضلاب و سازمان محیط زیست از متولیان این موضوع هستند.

مأموریت به دادستان شیراز برای پیگیری فاضلاب‌های رها در محلات

** دادستان شیراز: بخش عمده مشکلات مربوط به کارخانه‌جات و صنایع آلاینده است

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس نیز با اشاره به مشکلات زیست محیطی ناشی از فاضلاب و پسماندهای خانگی و صنعتی مناطق جنوب شیراز گفت: در کوتاهترین زمان ممکن نشستی با حضور مسئولین مرتبط تشکیل خواهیم داد و مطالبه گری جدی در این خصوص انجام خواهد شد.

سید مصطفی بحرینی با بیان این که همه جوانب باید با حضور مسئولین متولی سنجیده شود، گفت: بخش عمده ای از مشکلات مربوط به کارخانجات و صنایعی است که فعالیت آنان آلایندگی هایی در پی دارد.

در این بازدید، علاوه بر مسئولان قضایی، مدیرکل سازمان بازرسی فارس، مدیرکل محیط زیست فارس، معاونین شهرداری شیراز و شهرداران مناطق مربوطه، افسانه خواست خدایی عضو شورای شهر شیراز و مدیر آبفای شیراز نیز حضور داشتند.

به گزارش ریواس جنوب، موضوع استفاده از «فاضلاب تصفیه‌نشده» و رهاشده در مناطق حاشیه‌ای شیراز در برخی مزارع کشاورزی شهرستان شیراز نیز در روزهای گذشته مورد توجه این پایگاه خبری قرار گرفته بود که با واکنش‌های زیادی همراه شد (بیشتر بخوانید).

باید دید وعده مقامات قضایی برای الزام شهرداری و اداره آب و فاضلاب و سازمان محیط زیست، آیا در عمل به این معضل دیرینه در کلان‌شهر شیراز و مناطق حاشیه‌ای آن پایان خواهد داد یا خیر.

انتهای پیام/