پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

در آخرین سکانس انتخاب شهردار کلان‌شهر شیراز، ۵ گزینه نهایی تصدی این مقام کلیدی، از صبح امروز ارائه برنامه‌های خود را آغاز کرده‌اند.

اما همانگونه که برخی منتقدان تأکید داشته‌اند و تا حدودی قابل پیش‌بینی هم بود برخی از نامزدهای این رقابت، از پیش غزل خداحافظی خود را آماده کرده‌اند و یکی یکی صحنه را برای یکی از بزرگان سیاسی استان فارس مهیا می‌کنند.

 به گزارش ریواس جنوب، «حیدر اسکندرپور» که از او به‌عنوان یکی از جدی‌ترین رقیب‌های «عبدالحمید معافیان» برای رسیدن به کرسی شهرداری شیراز یاد می‌شد، صبح امروز به عنوان اولین نفر به ارائه برنامه‌های خود پرداخت. اما آنگونه که خبرنگار ما گزارش داده است، برنامه‌های امروز اسکندرپور هم آنطور که انتظار می‌رفت چندان جدی نبود تا معافیان از همیشه به شهرداری شیراز نزدیک‌تر شود.

اسکندرپور در پاسخ به پرسش یکی از منتخبان گفته است که «در صورت ماندن معافیان تا پایان رقابت، خواهش من از شورا این خواهد بود که با اجماع به او رای دهند.»

اگرچه برخی این خواسته‌ی جدی‌ترین رقیب معافیان را کناره‌گیری عملی و بر اساس توافقات پیشین توصیف کرده‌اند اما اسکندرپور در این زمینه تصریح کرده است که «تا مقطعی به صورت جدی کاندیدا بودم اما امروز معافیان را شایسته، توانمند با صلاحیت، پاکدست و سرمایه اجتماعی استان می‌دانم.»

در ادامه «محمدرضا حسن‌پور» نیز تلویحاً میدان را در اختیار معافیان قرار داد. او با اشاره‌ای کوتاه به کلیات برنامه‌اش، معافيان را «یکی از بزرگان جریان اصلاحات و فردی شایسته» خواند و گفت «مصلحت را در این می‌دانم که همه اعضا در انتخاب شهردار به اجماع برسند.»

در نوبت صبح «نادر طیبی» و در نوبت عصر امروز، «عبدالحمید معافیان» و «سید احمد موسوی» هم آخرین برنامه‌های خود را برای منتخبان شورای شهر تشریح خواهند کرد تا ساعت ۲۰ امروز، نقطه سرِ خطِ چالش‌برانگیزِ انتخاب شهردار شیراز، از سوی اکثریت منتخبین شورای شهر گذاشته شود.

در هر حال اگرچه کناره‌گیری تلویحی گزینه‌های شهرداری، مورد اعتراض برخی از منتخبان شورا قرار گرفت اما مثل پایتخت تلاش برای انتخاب اجماعی شهردار شیراز گام به گام پیش می‌رود و بعید است اعتراضات و انتقادات تأثیری در این روند داشته باشد.

تردیدی نیست که انتخاب شهردار با آرای قاطع منتخبان، گامی مهم در اقتدار و مقبولیت بالاترین مقام اجرایی مدیریت شهری محسوب می‌شود اما به نظر می‌رسد عدم رعایت برخی تشریفات رسمی و رویه‌های معمول، باعث برانگیختن حساسیت‌ها و اعتراضاتی در این ماجرا شده است؛ اشتباهی از سوی منتخبان لیست امید که یقیناً اگر ادامه‌دار شود ممکن است به جایگاه مطلوب این شورا در نزد افکار عمومی، لطمه‌ای جدی وارد کند.

انتهای پیام/ سجاد بنام