پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

اعضای شورای شهر پنجم شیراز، همانگونه که وعده داده بودند پیش از آغاز به کار رسمی، شهردار این کلان‌شهر را انتخاب کردند و «عبدالحمید معافیان» را با تمامی آرای خود بر کرسی شهرداری نشاندند.

عبدالحمید معافیان- شهردار منتخب شیراز

 به گزارش ریواس جنوب، در حالیکه تا پیش از ۲۸ مردادماه، حملات پیدا و پنهان  نسبتاً شدیدی علیه معافیان به شدت در جریان بود، پس از انتخاب قاطعانه‌ی وی به نظر می‌رسید این موج تهاجمی رنگ باخت و جای خود را به تبریک‌ها و تعریف و تمجیدها داد.

اما فضا آنگونه که اعضای شورا و بخش زیادی از اصلاح‌طلبان استان فارس می‌خواستند پیش نرفت؛ گویی تهاجم علیه معافیان تنها رنگ عوض کرده بود و در جبهه‌های پشتِ پرده از سر گرفته شد.

طی یک ماه و اندی اخیر که از انتخاب معافیان می‌گذرد، همزمان با افزایش تلاش‌های مخالفان معافیان برای عدم صدور حکم وی نگرانی اعضای شورای شهر هم بالا رفت هرچند همه‌ی آنها سعی بر عادی جلوه دادن اوضاع -دست کم در فضای علنی- داشتند؛
یکی از اعضای این شورا در حاشیه مراسم تودیع و معارفه استانداری فارس در گفتگو با خبرنگار ریواس جنوب، با یادآوری وضعیت شهرداری‌های برخی کلان‌شهرهای دیگر، گفته بود همه چیز عادی است و به زودی حکم شهردار جدید شیراز ابلاغ می‌شود.

اما در همین حال برخی اعضای شورای شهر در محافل غیرعلنی نسبت به احتمال عدم صدور حکم معافیان اظهار نگرانی کرده بودند.

۲۲ شهریورماه نیز با انتشار گسترده‌ی خبر صدور حکم معافیان در رسانه‌ها از زبان «علی ناصری» -سخنگوی شورا- و تکذیب آن طی کمتر از ۲۴ ساعت، سایه‌ی اما و اگر بر حکم شهردار منتخب شیراز بیش از پیش رخ نمایاند و تردیدها در این خصوص افزایش یافت؛ برخی نیز این اقدام را یکی از تیرهای آخر شورای شهر با هدف فشار بر نهادهای بالادستی برای صدور حکم شهردار منتخب خود قلمداد کردند.

اما به نظر می‌رسد -دست‌کم تا امروز- تلاش‌ها برای تأیید حکم رئیس ستاد انتخاباتی رئیس‌جمهور در استان فارس به جایی نرسیده است؛ یکی از شواهد این گمانه‌زنی، صدای اعتراض شورای شهر شیراز است که حالا از جلسات غیرعلنی و خصوصی، به صحن علنی شورا راه یافته است.

عصر امروز دوم مهرماه، «ابراهیم صبوری»، نایب رییس شورای شهر شیراز در نطق پیش از دستور خود از ابلاغ نشدن حکم شهرداری عبدالحمید معافیان در یک ماه گذشته به شدت انتقاد کرد. این عضو شورا با بیان اینکه «وزارت کشور باید در فرصت قانونی ۱۰ روزه حکم را ابلاغ می‌کرد»، این تأخیر را «مسبب آسیب جدی به کلان‌شهر شیراز» توصیف کرد.

به‌هرحال اگرچه به زعم برخی، عدم صدور حکمِ چهره‌ی باسابقه و رئیس ستاد انتخاباتی رئیس‌جمهور در استان فارس، ممکن است برای عاملان این رد صلاحیت، هزینه‌بردار باشد اما آنگونه که شواهد نشان می‌دهد سدّ سختی در حال پرداخت این هزینه است. سدی در برابر تصمیم محبوب‌ترین نمایندگان تاریخ مردم شهر راز در شورای شهر!

انتهای پیام/ سجاد بنام