پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

۲۸ مردادماه سال جاری، «عبدالحمید معافیان» -اگرچه با حواشی زیاد اما مقتدرانه- توانست تمامی ۱۳ رأی منتخبان شورای شهر شیراز را از جمله ۱۲ عضو اصلاح‌طلب و یک عضو اصولگرا را در سبد خود جای دهد تا با پشتوانه‌ی حداکثری سکان شهرداری کلان‌شهر شیراز را به دست گیرد.

عبدالحمید معافیان- شهردار شیراز

 هرچند برخی این رأی حداکثری را نتیجه‌ی کوتاه آمدن مصلحتیِ برخی از اعضا تفسیر کردند و تا حدودی هم واقعیت داشت اما تردیدی نیست که همین کوتاه آمدن نیز، هم حکایت از باور اکثریت مسئولان شهری -حتی مخالفان اولیه معافیان- به چهره‌ی برجسته‌ی او دارد و هم می‌تواند نویدبخش همراهی شورای جدید برای گذر از اختلاف سلیقه‌های جزئی داشته باشد.

اما در ادامه‌ی تصمیم منتخبان شورای شهر شیراز و همزمان با آغاز فعالیت رسمی شورای پنجم، برخی شایعات مبنی بر احتمال عدم تأیید حکم شهردار منتخب در محافل مختلف مطرح شد. با این حال در عمل صبح امروز ۲۲ شهریورماه با اعلام دکتر علی ناصری -سخنگوی شورای شهر شیراز-، خبر صدور حکم قطعی و رسمی مهندس معافیان به عنوان شهردار شیراز رسانه‌ای شد.

به‌هرحال، حالا عبدالحمید معافیان شهردار شیراز است و باید منتظر عملکرد او در این دوره باشیم.

مروری بر کارنامه‌ی این چهره سیاسی و اجرایی، نوید تحولات خوبی در شیراز می‌دهد؛

معافیان دانش‌آموخته رشته مهندسی مکانیک است. او یکی از اصلاح‌طلبان باسابقه و خوشنام استان فارس است که در سطح کشور نیز برای فعالان برجسته‌ی سیاسی، چهره‌ای شناخته‌شده و معتبر است.

وی در دوران فعالیت‌های رسمی و دولتی خود، مسئولیت‌های مهمی از جمله مدیرکل آموزش و پرورش فارس، معاون وزیر آموزش و پرورش، مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، مدیر کل امور بین‌المللی سازمان برنامه و بودجه کشور، ریاست سازمان صنایع و معادن استان فارس، ریاست سازمان مدیریت و برنامه استان فارس، معاونت اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، عضویت هیات مدیره شرکت عمران و توسعه فارس، مدیرعامل شرکت الکتروموتور منطقه ویژه شیراز و نایب رئیس هیات مدیره منطقه ویژه اقتصادی شیراز را بر عهده داشته است.

معافیان در انتخابات‌های مختلفی به‌صورت رسمی و غیررسمی، شخص اول ستادهای انتخاباتی اصلاح‌طلبان و نیز رئیس‌جمور فعلی بوده است؛ از جمله در انتخابات ریاست جمهوری اخیر که مسئولیت ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی را در استان فارس بر عهده داشته است.

همانگونه که اشاره شد سوابق و کارنامه‌ی معافیان خوش رنگ و لعاب می‌نماید اما نباید فراموش کرد که شیراز و به‌ویژه حوزه‌ی شهرداری این کلان‌شهر، چالش‌های پرشماری پیش رو دارد.

باید دید با وجود قضاوت‌های مختلف مثبت و منفی پیرامون عملکرد علیرضا پاک‌فطرت -شهردار پیشین شیراز-، آیا معافیان کارکُشته می‌تواند از پس مشکلات پرشمار شهر برآید و اداره‌ی شهر راز را با موفقیت به سر برد یا خیر.

انتهای پیام/ سجاد بنام