پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

در پی ادامه درگیری‌های خون‌بار شب گذشته و برخی تحرکات پراکنده در صبح امروز، وزارت کشور اطلاعیه‌ای کرد.

به گزارش ریواس جنوب، وزارت کشور در این بیانیه با تأکید بر اینکه حوادث شهرستان کازرون جنبه تقسیماتی نداشته، بار دیگر از توقف این طرح برای بررسی بیشتر و رفع کاستی‌های آن خبر داد.

متن کامل این اطلاعیه که در پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور منتشر شده، به زیر شرح است:

 باسمه تعالی

مردم شریف و آگاه کازرون

با اعلام تاسف از حوادث شب گذشته در شهرستان کازرون، معتقدیم؛ این حوادث، بیش از آنکه جنبه تقسیماتی داشته باشد ریشه در عوامل دیگری دارد که باید مورد شناسایی دقیق قرار گیرد.

در این خصوص وزارت کشور با دریافت نظرات و پیشنهادات مردمی و بررسی موضوع از نزدیک در قالب اعزام کارشناسان در چندین نوبت و همچنین حضور مدیرکل دفتر تقسیمات کشوری در منطقه، در تلاش بوده تا نگرانی‌های مردم شریف کازرون را لحاظ نماید و به همین منظور با تقاضای صاحب نظران منطقه و به منظور بررسی دقیق و لحاظ پیشنهادات مردمی و رفع کاستی های موجود، طرح پیشنهادی تا تامین خواسته های کارشناسی و منطقی مردم منطقه در دفتر تقسیمات کشوری متوقف شده است.

وزارت کشور در مساله تقسیمات کشوری در عین استمرار همفکری با دلسوزان و صاحب نظران از اقشار گوناگون منطقه، از مردم آگاه و متدین کازرون می خواهد با حفظ آرامش و هوشیاری انقلابی خود مراقب دسیسه های معاندان و سایت های ضد انقلاب و اهداف شوم دشمنان این آب و خاک باشند و اجازه ندهند امنیت اجتماعی منطقه مختل و فضای ناامنی حاکم شود.

در این راستا با عناصری که با اهداف دیگری سعی در برهم زدن نظم و امنیت عمومی داشته اند برخورد قاطع قانونی انجام خواهد شد.

هر چند، مسیر طی شده در بحث تقسیمات کشوری، مبتنی بر قانون، عقلانیت و منطق است، لکن، بر همین اساس، یقیناً مصالح و ملاحظات منطقه مبتنی بر تعامل و همفکری مورد توجه جدی خواهد بود.

به گزارش ریواس جنوب، شب گذشته اعتراضات دامنه‌دار در کازرون به درگیری و خشونت کشیده شد و دست‌کم یک کشته و ده‌ها زخمی بر جای گذاشت.

بر پایه اظهارات منابع غیررسمی، این اعتراضات با بازداشت تعدادی از معترضان، به آتش کشیدن ساختمان نیروی انتظامی و سرانجام شنیده شدن صدای شلیک گلوله همراه شد.

برخی از شهروندان اعلام کردند که تشدید درگیری‌ها در ادامه چندین کشته و زخمی بر جای گذاشته است.

کاربران فضای مجازی می‌گویند تعداد کشته‌شدگان دست‌کم ۳ نفر و تعداد مجروحین دست‌کم ۹ نفر است. اما برخی منابع غیررسمی دیگر آمار کمتر و یا حتی بیشتری اعلام کرده‌اند.

معترضان خواستار توقف طرح جدایی دو بخش «چنارشاهیجان» و «کوهمره» (به مرکزیت شهرهای قائمیه و نودان) از شهرستان «کازرون» و تشکیل یک شهرستان جدید با نام احتمالی «کوه‌چنار»، هستند.

انتهای پیام/ سجاد بنام