پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 شهردار شیراز با گلایه از عملکرد برخی از دستگاه‌های اجرایی در حادثه رانش و ریزش کوه در بلوار جمهوری، شهرداری را در این حادثه «دست‌تنها» توصیف کرد.

به گزارش ریواس جنوب، حیدر اسکندرپور در جلسه امروز شورای شهر شیراز، با اشاره به توضیحات معاون معماری و شهرسازی خود در خصوص جزئیات حادثه ریزش کوه در بلوار جمهوری، گفت: متأسفانه باید بگویم در روزهای نخست واقعه، برخی به جای مدیریت این حادثه‌ی خطرناک، به دنبال مقصر بودند که قطعاً این رفتار در بحبوحه‌ی وقوع حادثه، نادرست است.

** مراجع قانونی شهرداری گذشته را ملزم به صدور پروانه کرده بودند

او همچنین در خصوص برخی انتقادات از مجموعه شهرداری گذشته به دلیل صدور پروانه در این نقطه‌ی غیر ایمن، تصریح کرد: اگرچه بحث صدور پروانه‌های این ساختمان‌ها ارتباطی به دوره جدید شهرداری ندارد اما باید یادآوری کنم که اسناد در جوار این کوه از طریق مراجع قانونی و ماده ۱۴۷ صادر شده، طرح تفصیلی هم مجوز داده و بر این اساس شهرداری در سنوات گذشته ملزم به صدور پروانه ساختمانی بوده است.

** این حادثه هشداری برای صدور پروانه و سند از مسیرهای غیرعادی است

شهردار شیراز تأکید کرد: این حادثه می‌تواند هشداری باشد که صدور اسناد از طریق مسیرهای غیرعادی و الزامِ شهرداری به صدور مجوز، ممکن است مشکلاتی را برای همه به دنبال داشته باشد.

** دستگاه‌های دیگر در این حادثه کجا بودند؟

اسکندرپور در بخش دیگری از اظهارات خود به گلایه از عملکرد برخی دستگاه‌های دیگر پرداخت و گفت: در ماجرای ریزش کوه در بلوار جمهوری، شهرداری به تنهایی پای کار بود و این موضوع در مدیریت بحران‌ها قابل قبول نیست.

او تصریح کرد: بالاخره یک کوه حرکت کرده و واقعیت این است که حتی می‌توانست به یک اتفاق بسیار ناگوار ختم شود؛ حال سؤال ما از دستگاه‌های اجرایی که در مدیریت بحران برای آنها مسئولیت تعریف شده، این است که در هنگام مدیریت این حادثه کجا بودند و چرا حتی پس از درخواست‌های ما به سختی حاضر شدند پای کار بیایند؟

این مقام مسؤول اضافه کرد: به اعتقاد من منشأ این کم‌کاری را باید در میزان مسؤولیت‌پذیری نهادها و دستگاه‌ها در قبال شهر و شهروندان جستجو کرد.

** تثبت نسبی ایجاد شد اما اقدامات بیشتری لازم است

اسکندرپور با بیان اینکه خوشبختانه توانستیم یک تثبیت نسبی را در این منطقه ایجاد کنیم، خاطرنشان کرد: با این حال باید اعلام کنم که برای بخش‌های بعدی مدیریت این مشکل، می‌بایست اقدامات بسیار فراتری انجام شود.

شهردار شیراز در پایان با اشاره به سنگینی بخش‌های بعدی مدیریت بحران در این منطقه، تأکید کرد: مراحل بعدی ایمن‌سازی منطقه، زمان‌بر و نیازمند اعتبار و همکاری بیشتری است و بنابراین با توجه به محدودیت‌هایی که در حوزه‌ی مدیریت بحران در مجموعه شهرداری وجود دارد، می‌بایست نهادها و دستگاه‌هایی که در این خصوص امکانات بسیار بیشتری در اختیار دارند احساس مسؤولیت و همکاری بیشتری داشته باشند.

** استقرار نیروهای انسان‌های و دوربین‌های هوایی آنلاین در منطقه

ریزش کوه در بلوار جمهوری شیراز/

 به گزارش ریواس جنوب، پیش از شهردار، آرش فرج‌زاده -معاون معماری و شهرسازی شهرداری شیراز- نیز با ارائه‌ی گزارشی ضمن تشریح دلایل و روند بروز حادثه در بلوار جمهوری، به آخرین اقدامات شهرداری شیراز در خصوص مدیریت این حادثه پرداخت.

بر پایه این گزارش، سه‌شنبه ۲۶ تیرماه، رانش و ریزش بخشی از کوه در بلوار جمهوری شیراز، به دست‌کم ۲ منزل مسکونی در انتهای خیابان کوهستان خسارت جدی وارد کرده و موجب رعب و وحشت و متواری شدن ساکنان این منطقه مسکونی شد.

با وجود گذشت ۶ روز از این حادثه که با حواشی زیادی هم روبرو شد، علاوه بر دوربین‌های هوایی که برای نظارت آنلاین در منطقه نصب شده، تیم‌های امدادی، عمرانی و نظارتی نیز حاضر هستند.

انتهای پیام/ سجاد بنام