پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

نشست هم‌اندیشی کنشگران حوزه گردشگری ازجمله مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری فارس، شهردار شیراز و فعالان بخش خصوصی و صنعت هوانوردی برگزار شد.

به گزارش ریواس جنوب به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، حیدر اسکندرپور در این نشست با بیان اینکه اگر قرار است برای بهبود جایگاه شیراز در عرصه بین المللی گامی برداشته شود باید در بافت تاریخی و میانی اقداماتی ارزشمند صورت پذیرد، اظهار داشت: معتقدم باید تولد دوباره‌ی بافت تاریخی فرهنگی شیراز را رقم بزنیم و از این رو به تعریف مسیرهای جدید گردشگری، پیش بینی حمل و نقل ویژه بافت و توسعه زیرساخت‌های آن برنامه‌های ویژه تدوین کرده‌ایم.

مشروح اظهارات شهردار شیراز: rivasjonoob.ir/?p=64391

** شورای شهر از ایده‌های فعالین بخش گردشگری استقبال می‌کند

رییس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این نشست اظهار کرد: با شناخت ظرفیت ها و زیرساخت های شیراز و استفاده از نظرات فعالین حوزه گردشگری می توان چشم انداز روشنی را برای گردشگری این کلانشهر ترسیم کرد.

سولماز دهقانی خاطرنشان ساخت: کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز از نظرات و ایده های فعالین بخش گردشگری در زمینه های برندسازی شیراز، پیوستن به شبکه شهرهای خلاق دنیا به عنوان شهر خلاق ادبی و … استقبال می کند.

** تهیه‌ی بسته سرمایه‌گذاری ۲۸ خانه تاریخی در شیراز

همچنین مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم تعامل شهرداری با این سازمان را زمینه ساز معرفی هر چه بیشتر ظرفیت های این شهر به گردشگران دانست و گفت: تعامل شهرداری و حوزه گردشگری می تواند شرایط بهتری را برای شیراز و وضعیت گردشگری آن رقم بزند.

مصیب امیری با اشاره به ویژگی های شهر گردشگرپذیر خاطرنشان ساخت: زیرساخت های شهری همچون حمل و نقل، نمادهای شهری و … باید به گونه ای باشد که گردشگران نیز بتوانند از آن استفاده کنند و نه تنها به زیبایی سیمای عمومی شهر بیانجامد، بلکه خود به عنوان جاذبه ای بر جذب گردشگر و ترغیب مردم به دیدن شیراز عمل کند.

وی بافت تاریخی فرهنگی را فرصتی برای تعامل و همفکری هر چه بیشتر شهرداری و میراث فرهنگی دانست و بیان داشت: در حال حاضر بسته سرمایه گذاری ۲۸ خانه تاریخی برای جذب سرمایه گذار تهیه شده است که با بازسازی، مرمت و احیای آنها شرایط بهتری برای بافت تاریخی و گردشگری شیراز رقم خواهد خورد.

** شهردار، کلیددار شهر میزبان گردشگران محسوب می‌شود

نماینده صنوف گردشگری فارس نیز در این نشست با اشاره به اهمیت نقش مدیریت شهری در حوزه گردشگری گفت: شاید بتوان گفت که شهردار به عنوان کلیددار شهر میزبان گردشگرانی است که وارد شهر می شوند. خدمات ارائه شده توسط این نهاد تاثیر مستقیمی بر رضایت گردشگران دارد. از این رو در بسیاری از شهرهای دنیا متولی مستقیم بخش گردشگری شهرداری آن شهر است و در این راستا تعامل بین بخش های گردشگری و شهرداری ضروری است.

سعید نگهبان فرد با اشاره به شرایط کنونی اقتصادی و سیاسی کشور افزود: در این شرایط بخش گردشگری دچار آسیب شده است و فعالین این حوزه به جای توسعه و گسترش عملکرد خود باید به فکر زنده ماندن و ادامه فعالیت باشند. در شرایط فعلی حمایت نهادهایی همچون شهرداری و سازمان میراث فرهنگی از گردشگری و افزایش تعامل بین نهادهای متولی و بخش خصوصی می تواند به ادامه حیات متولیان گردشگری و بخش های فعال در این حوزه کمک کند.

** تاکنون هیچ مراسمی درخور شأن مفاخر شیراز برگزار نشده است

در ادامه، رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی استان فارس نیز در این نشست، شیراز را قطب گردشگری فارس و کشور دانست و گفت: شیراز ظرفیت هایی دارد که مختص خودش است و می توان با استفاده بهینه از آنها مناسبت های گردشگری تعریف کرد.

فخری با اشاره به حضور سالانه ۵ میلیون گردشگر در شهر قونیه همزمان با زادروز مولانا، اظهار داشت: شیراز سعدی و حافظ و ملاصدرا دارد که هرکدام در گستره جهانی تک و منحصر به فرد هستند اما تاکنون هیچ مناسبت یا مراسم درخور شأن این مفاخر و زمینه سازی برای جذب گردشگران ادبی، فلسفی یا علمی صورت نگرفته است؛ در حالیکه برگزاری بزرگداشت ها و زادروزها می تواند بستر جذب گردشگر و توسعه این صنعت در شیراز باشد.

همچنین در این نشست جمعی از فعالین گردشگری بخش خصوصی نیز خواسته ها و نظرات خود را با شهردار شیراز در خصوص راهکارهای جذب گردشگر، مشکلات خطوط هوایی، توجه به صنایع دستی و معرفی آن در المان های شهری، زیرساخت های مراکز اقامتی و … مطرح کردند.

انتهای پیام/ سجاد بنام