پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

ریواس جنوب/ رحیم بنام

بررسی شورای نگهبان برای صلاحیت کاندیداهای انتخابات مجلس به پایان رسید و معلوم شد عدل هاشمی پور باید به عنوان انتخاب کننده در انتخابات پیش رو نقش آفرینی کند و نه انتخاب شونده و البته انتخاب کننده ای با ضریب اثرگذاری بسیار بالا!

هاشمی پور خیلی پیشتر از شروع بررسی صلاحیت‌ها، فعالیت‌های انتخاباتی خود را آغاز کرده بود و هم اندوخته قبلی داشت و هم بر اندوخته‌های قبلی اش افزود و بسیار امیدوار بود که بتواند در این دوره بر رقبا، علی الخصوص سید محمد موحد فائق آید.
بررسی اولیه صلاحیت‌ها خبر بدی برای اردوگاه حاج عدَل داشت اما این خبر هرگز نتوانست خللی محسوس بین یاران او ایجاد کند و حاج عدل هم دائماً بر اخذ تایید نهایی صلاحیتش از شورای نگهبان تاکید می‌کرد تا اینکه چند مرحله بررسی و اعلام نتایج سپری شد و همه چیز موکول شد به ۱۹ بهمن!

او به هواداران خود گفته بود اگر ۱۹ بهمن خبر هلهله و شادی به شما رسید که یعنی رسیدیم و اگر نرسید یعنی خبر جدیدی نبود و این گونه شد که خبری نبود!
حالا عدل هاشمی پور مانده است و انبوهی از یارانی که باید با آنها دست به انتخاب «دیگری» بزنند.
ابتدا تحلیلی بر رفتار احتمالی هاشمی پور خواهیم داشت و سپس به راه‌های انتخاب یاران او گریزی می‌زنیم؛

عدل هاشمی پور به صورت کلی دو موضع می‌تواند بگیرد؛ یا اینکه از یک کاندیدای حاضر در رقابت حمایت می‌کند یا انفعال و بی‌طرفی و باز گذاشتنِ دست یارانش را برای انتخاب، پیش می‌گیرد.

موضع اول یعنی حمایت از یک کاندیدا؛

حمایت از موحد، بزرگواری، مژدهی پور، سعادتیان، دهبانی پور یا یکی از کاندیداهای جوان حاضر در صحنه گزینه‌های پیش روی سردار برای اتخاذ موضع اول خواهد بود. دهبانی پور خود را اصلاح طلب می‌نامد و از این رو هاشمی پور با او سنخیتی ندارد از طرفی بسیار بعید است  روی کاندیداهای جوان‌تر از جمله علوی تبار، اندرزیان و نجات‌نیا شرط بندی کند. او از اینکه هوادارانش با او به یکی از این کاندیداهای جوان نپیوندند بیمناک است و می ترسد که رای نهایی آنها به وزن نهایی خودش تعبیر و تفسیر شود و راه را برای سال‌های بعدش دشوار کند.
تمایل هاشمی پور به سمت مژدهی پور یا سعادتیان می‌تواند روی میز تصمیم گیری او باشد البته هیچ نشانه ای از همسویی قبلی با آنها وجود ندارد. به هر حال او برای اعلام حمایت از یکی از این دو تردید بزرگی خواهد داشت و آن اینکه این دو آغاز راه هستند و پیروزی هر کدام راه را بر اعلام حضور و پیروزی دوره‌های آتی خواهد بست و هاشمی پور این را خوب می‌داند. بنابراین برای خود و دوستانش دردسر تازه ای نخواهد ساخت و اگر قرار باشد پیه این دردسر را بر خود بمالد به نظر می‌رسد با سعادتیان بهتر بتواند همراه شود.
در این سو، حمایت از محمد موحد برایش راه درازی دارد. حمایت از موحد هیچ یک از دو آسیب‌های قبلی را که ذکر کردیم برای او نخواهد داشت، یعنی موحد در راند پایانی نمایندگی اش است و خطر آراء کم را هم ندارد اما نه خودش اعتمادی به موحد و آینده سیاسی او دارد و نه هوادارانش حاضرند از رقابت تنگ و سخت با موحد دست بکشند.

بسیاری از هواداران عدل هاشمی پور ردصلاحیتش را به موحد و تعداد کمتری به بزرگواری نسبت می‌دهند. با این تصویر ذهنی، آن هوادارانِ بسیار، هرگز تن به رفاقت با موحد نخواهند داد.
رقابت سیاسیِ خودِ هاشمی پور با موحد هم عمق بیشتری دارد و از همین رو گفته شد که همسو شدن با موحد راه درازی دارد.
هاشمی پور برای حمایت از بزرگواری، هم از این جهت که رای پیروزی می‌آورد و خطر تعبیر وزن پایین برای او ندارد و هم اینکه بزرگواری برای کناره‌گیری در دوره‌های بعد آمادگی بیشتری دارد، دلایل قاطع‌تری احساس می‌کند و به یقین برای طرفدارانش نزد بزرگواری می‌تواند سهم سیاسی بیشتری بگیرد لکن با اینکه با این پیش شرط، احتمال پیروزی بزرگواری به مراتب بالا می رود آنقدر بالا که بسیاری آن را قطعی شده می دانند، اما بیم همان احتمال بسیار پایینِ شکست را هم ممکن است داشته باشد.
بنا بر موارد تحلیل شده احتمال عدم حمایت این چهره ی مشهور سیاسی از یکی از کاندیداهای حاضر در صحنه کهگیلویه بیشتر است و اگر قرار بر اعلام حمایت باشد بزرگواری شانس اول و سعادتیان شانس دوم برای ائتلاف هستند و بقیه کاندیداها در همان «احتمال بسیار دور» دسته‌بندی می‌شوند.

موضع دوم یعنی انفعال و بازگذاشتن دست هواداران برای انتخاب:
اگر عدل هاشمی پور نخواهد در نتیجه انتخابات پیش رو در کهگیلویه ی بزرگ اثر مستقیم و چشمگیری داشته باشد، این گزینه محتمل می شود و در این صورت هوادارانش در مناطق مختلف تصمیمات متفاوتی خواهند گرفت.
مشهود است که بسیاری از طرفداران هاشمی پور کسانی هستند که در ادوار قبلی یا از اردوگاه موحد رانده شدند یا خود رنجیده خاطر شدند و یا راه توسعه کهگیلویه را شخصی غیر از موحد دانستند، بنابراین اغلب آنها دیگر به اردوگاه قبلی برنمی گردند و  از بین گزینه‌های دیگری غیر از موحد دست به انتخاب خواهند زد؛

در حوزه طیبی سردسیر شانس مژدهی پور برای جذب اکثریت آراء هواداران هاشمی پور، بالاتر است، بزرگواری شانس دوم را دارد و سعادتیان شانس سوم را خواهد داشت، اگرچه ممکن است برای برنده نشدن موحد، با علم بر این که رقیب اصلی موحد بزرگواری است، اقبال بیشتری به بزرگواری نشان دهند.
در طیبی گرمسیر تقریباً همین توازن برقرار است، البته آنجا با اختلاف کمی شانس بزرگواری بالاتر خواهد بود.
در حوزه بهمئی بزرگواری شانس اول برای جذب طرفداران سردار عدل را دارد و دهبانی، سعادتیان و مژدهی پور در رتبه‌های بعدی قرار خواهند داشت.
در بخش‌های مرکزی، چرام و سرفاریاب هم بزرگواری با اقبال بسیار گسترده‌تری از سوی طرفداران سردار روبرو خواهد شد، مژدهی پور و سعادتیان با فاصله، آرائی را تصاحب خواهند کرد.
گفتنی است پیش بینی برای آن دسته ی بزرگتر از هواداران هاشمی پور است که تحت هیچ شرایطی و به دلایل محکمی از جمله موارد بیان شده با موحد سازگار نخواهند شد و دسته کوچک‌تری که این دلایل را ندارند طبیعتاً در این رفتارشناسی هم تحلیل نشده‌اند. ضمن اینکه همه این‌ها پیش بینی و تحلیل هستند و در عالم واقع و سیاست هیچ چیزی دور از انتظار نیست.