پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

سه روز پس از درگیری‌های خون‌بار در کازرون بر سر طرح انتزاع دو بخش از این شهرستان و تشکیل شهرستان جدید، فرماندار کازرون از بازگشت آرامش به شهر خبر می‌دهد.

 به گزارش ریواس جنوب، ابراهیم استوار میمندی گفته که «از عصر شنبه آرامش به این شهرستان بازگشته و کارها و رفت و آمدها به روال عادی درحال انجام است.»

استوار میمندی همچنین گفته که «بر اساس جلساتی که با مردم گرفته شد، نیروهای امنیتی در شهر حضور ندارند و مردم تامین امنیت شهر را بر عهده گرفته‌اند.»

به گفته فرماندار شهرستان کازرون تعدادی از دستگیرشدگان نیز تاکنون آزاد شدند و مابقی نیز در صورتی که نقشی در تخریب و اخلال در نظم عمومی نداشته باشند، آزاد خواهند شد.

* * *

به گزارش ریواس جنوب، چهارشنبه شب گذشته اعتراضات دامنه‌دار در کازرون به درگیری و خشونت کشیده شد و دست‌کم دو کشته و ده‌ها زخمی بر جای گذاشت.

این اعتراضات با بازداشت تعدادی از معترضان، به آتش کشیدن ساختمان نیروی انتظامی و شلیک گلوله‌های خون‌بار همراه شده بود.

تشدید درگیری‌ها در همان شب و روز بعد چندین کشته و زخمی بر جای گذاشته است.

معترضان خواستار توقف طرح جدایی دو بخش «چنارشاهیجان» و «کوهمره» (به مرکزیت شهرهای قائمیه و نودان) از شهرستان «کازرون» و تشکیل یک شهرستان جدید با نام «کوه‌چنار»، هستند.

در سوی مقابل، اهالی بخش‌های چنارشاهیجان و کوهمره همچنان ساز جدایی‌شان کوک است و می‌خواهند شهرستانی مستقل شوند.

با این حال آنگونه که برخی از شهروندان می‌گویند، موضوع مورد اختلاف موافقان و مخالفان این طرح، علاوه بر اصل طرح تفکیک کازرون به دو شهرستان مستقل، هویتِ مناطقی از جمله «بیشابور»، «دشت برم»، «انارستان»، «آرامگاه امامزاده سید حسین» و غیره هست که معلوم نیست در صورت اجرای این طرحِ پرحاشیه، در حوزه شهرستان کازرون قرار خواهند گرفت یا شهرستان جدید.

انتهای پیام/ سجاد بنام