پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

همزمان با نقاط مختلفی از سراسر کشور، معلمان شهر شیراز و استان فارس نیز سال جدید تحصیلی را با برپایی تجمعات اعتراضی صنفی آغاز کرده‌اند و خواستار حل مشکلات خود ازجمله اجرای لایحه رتبه‌بندی معلمان شدند.

تجمع اعتراضی معلمان شیراز در مقابل اداره‌کل آموزش و پرورش استان فارس

 به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی ریواس جنوب، معلمان معترض در مقابل اداره‌کل آموزش و پرورش استان فارس، خواستار اجرای لایحه معطل‌مانده رتبه‌بندی معلمان و همچنین یکسان‌سازی حقوق معلمان و بازنشستگان هستند؛ لایحه‌ای که فعلاً عملی نشده و تنها نقش آبی بر آتش معلمان را ایفا کرده است.

از نکات جالب توجه در تجمع معلمان در شیراز، حضور پرتعداد معلمان معترض در خیابان معدل این شهر نسبت به سایر نقاط کشور بود.

از دیگر نکات جالب، همزمانی سخنرانی استاندار فارس به مناسبت شروع سال تحصیلی جدید با این اعتراض صنفی معلمان فارس بود که با رسیدن موضوع به گوش استاندار، واکنش او را هم در پی داشت؛ عنایت‌الله رحیمی خواستار توجه جدی و تسریع مجلس در بررسی و تصمیم‌گیری در خصوص لایحه رتبه‌بندی معلمان شد.

با این حال مخاطب اعتراض معلمان، هم دولت است و هم مجلس؛ دو نهادی که دهه‌هاست معلمان و بازنشستگان آموزش و پرورش را با شعارهای عملی نشده خود در چرخه‌های باطلی سرگردان کرده‌اند.

متوسط حقوق معلمان با سابقه زیر ده سال در ایران، کمتر از ۵ میلیون تومان است و معلمان با سابقه بالاتر نیز حقوق قابل توجهی دریافت نمی‌کنند؛ این در حالی است که خط فقر در سال‌های اخیر از سوی مقامات رسمی کشور در حوالی ۱۰ میلیون تومان اعلام شده است.

نکته دیگر در خصوص معلمان این است که برخلاف بسیاری سازمان‌های دولتی و غیردولتی دیگر هیچگونه دریافتی دیگری در قالب کارانه، عیدی، اضافه کار و.. دریافت نمی‌کنند.

معلمان معتقدند طرح رتبه‌بندی معلمان می‌تواند بخش قابل توجهی از مشکلات این صنف را حل کند؛ در این لایحه معلمان ۸۰ درصد حقوق هیأت علمی هم‌تراز خود در وزارت علوم، حقوق دریافت می‌کنند.

با این حال، این لایحه به ویژه ماده ۷ آن چالش‌های بسیاری را به دنبال داشته است؛ مهمترین چالش‌های این لایحه به بار مالی سنگینی بر می‌گردد که به گفته برخی مقامات مرتبط، دست‌کم ۳۰ هزار میلیارد تومان هزینه جدید بر دوش دولت خواهد گذاشت.

اگرچه برخی نمایندگان مجلس در پی برپایی تجمعات اعتراضی معلمان اعلام کرده‌اند که بررسی لایحه رتبه‌بندی معلمان، در هفته دوم مهرماه خارج از نوبت در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت اما به نظر نمی‌رسد بدون چاره‌اندیشی برای چالش‌های حل نشده این لایحه، نتیجه عملی در پاسکاری دولت و مجلس حاصل شود.

آیا حق معلمان و بازنشستگان با اجرای لایحه رتبه‌بندی معلمان و یا طرح‌ها و لایحه‌های عملی، ادا می‌شود؟

لینک دانلود ویدئو: اینجا کلیک کنید

لینک ویدئو در کانال آپارات ریواس جنوب: https://aparat.com/v/x1bTe

انتهای پیام/ سجاد بنام