پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

پایگاه خبری تحلیلی ریواس جنوب هر هفته شما را با یکی از جاذبه‌های گردشگری استان فارس آشنا می‌کند؛
این هفته به توصیف جاذبه‌ی گردشگری طبیعی «چشمه شش‌پیر» در شهرستان سپیدان استان فارس می‌پردازیم که به عنوان «عروس دریاچه‌های ایران» نیز شناخته می‌شود.

چشمه شش پیر - شهرستان سپیدان استان فارس

چشمه شش پیر – شهرستان سپیدان استان فارس

 رودخانه شش‌پیر سپیدان یکی از رودخانه‌های استان فارس است. سرچشمه‌ی این رودخانه، چشمه شش‌پیر، چشمه‌ای چشم‌نواز و زیبا، در ۱۵ کیلومتری شهرستان سپیدان استان فارس است که به عنوان جاذبه‌ی گردشگری شناخته می‌شود.

چشمه شش‌پیر سپیدان یکی از پرآب‌ترین و زیباترین جاذبه‌های گردشگری در استان فارس است.

این چشمه در ۸ کیلومتری شمال روستای برشنه از توابع بخش همایجان واقع شده است.

جالب است بدانید که چشمه شش‌پیر از شکاف یک کوه بیرون آمده و کمی جلوتر یک دریاچه کوچک را شکل داده است که با نام دریاچه شش‌پیر شناخته می‌شود.

برف‌های ذوب شده در ارتفاعات زاگرس پس از عبور از لایه‌های مختلف در نهایت در قالب این چشمه زلال از دل کوه بیرون می‌آیند. اطراف چشمه را درختان بلند بالا و سرسبز پوشانده‌اند که به همراه آب و هوای مطبوع حوالی چشمه این منطقه را به تفرجگاهی دلچسب مبدل کرده است.

آب و هوای خنک منطقه در تابستان و کوه‌های پوشیده از برف در زمستان از جاذبه‌های گردشگری طبیعی این منطقه است.

در ادامه با پایگاه خبری – تحلیلی ریواس جنوب همراه باشید تا به معرفی این منطقه‌ی خوش آب و هوا در استان فارس بپردازیم:

کلیات

چشمه‌ی طبیعی و تاریخی شش‌پیر، چشمه‌ای‌ست که از میان شکاف‌های کوه به آرامی بیرون می آید و چندمتر پایین تر از سرچشمه رودخانه‌ای خروشان به راه می‌افتد که هر تازه واردی را به هیجان می‌آورد. باید به شهرستان سپیدان در شمال استان فارس و ۷۵ کیلومتری غرب (۶۵ کیلومتری شمال غرب) شیراز سفر کنید و سراغ چشمه شش‌پیر را در ۶-۵ کیلومتری مرکز آن، شهر اردکان در در شهرستان سپیدان بگیرید.

این چشمه، یکی از مهم‌ترین منابع آبی استان فارس و سرچشمه اولین رودخانه شش‌پیر است. پوشش جنگلی و چشم‌اندازهای طبیعی این منطقه آن را به مکانی مناسب برای گردشگران تبدیل کرده‌است. این رودخانه‌ی مهم، از کوه‌های شمال شرقی اردکان سرچشمه می‌گیرد و پس از پیوستن به رود کوچک اردکان به سمت جنوب جریان می‌یابد و در محلی به نام رودیان، وارد دهستان دشمن‌زیاری می‌شود.

رودخانه شش‌پیر پس از آبیاری اراضی کشاورزی دهستان دشمن‌زیاری در ۱۸ کیلومتری خاور فهلیان به رود شیرین می‌پیوندد و وارد دهستان رستم می‌شود. این چشمه در میان مردم بومی دارای احترام خاصی است و در طول سال روزهای خاصی در این مکان جمع و به توزیع نذورات خود می‌پردازند. آب این چشمه از میان شکاف‌های کوه به طور معجزه آسایی، به آرامی بیرون می‌آید و چندمتر پایین‌تر از سرچشمه رودخانه‌ای به همین نام به راه می‌افتد. دریاچه برم شش‌پیر نیز در راه این رود قرار دارد.

آب چشمه شش‌پیر از جنوب شرقی سپیدان در مسیر کوهستانی به سوی دشت همایجان جریان می‌یابد و با استفاده از نهرهای سنتی به اراضی و باغ‌های همایجان انتقال داده می‌شود. رودخانه‌ی شش‌پیر پس از عبور از تنگ شش‌پیر و پیمودن راهی کوتاه، وارد رودخانه شهر اردکان می‌شود. قسمتی از آب‌های شش‌پیر بعد از گذر از بند شهید طالبی؛ توربین برقی منطقه را به کار می‌اندازد.

پیشینه تاریخی

چشمه شش‌پیر نامی است قدیمی بر چشمه و دریاچه‌ای زیبا با آبی زلال و گوارا که از مهم‌ترین و پر آب‌ترین منابع آب سطحی دائمی در استان فارس محسوب می‌شود. به سبب چشم انداز شگفت انگیز دریاچه شش پیر آن را عروس دریاها نیز می‌نامند.

این چشمه در نزد مردم محلی تقدس دارد و در آنجا برای نذر و نیاز شمع روشن می‌کنند. همچنین در زمان قاجاریه جوی آبی از این چشمه به شیراز می‌رفته، که سنگ نبشته‌ای نیز در این رابطه موجود است. بنا به اعتقادات مردم محلی شش نفر از امامزادگان و انسان‌های مقدس به داخل غاری وارد می‌شوند و دهانه غار بسته می‌شود و از آنجا این چشمهٔ بزرگ در حد یک رودخانه از زیر کوه خارج می‌شود.

حدود ۵۰۰ متری سرچشمه ۲۰ واحد پرورش ماهی، از آب‌های شش‌پیر بهره‌مند شده و ماهی قزل آلا پرورش می‌دهند. از استفاده و بهره‌مندی‌های ‌آب “شش پیر” که بگذریم، مردم محلی منطقه از قدیم الایام شش‌پیر را مکانی مقدس می‌دانند که هر سال در وقتی معین به دیدن آن می‌آیند.

در حدود ۲۰۰ متری چشمه، در دل کوه نوشته‌ای حکاکی شده است که حکایت از توجه پادشاهان سلسه قاجار به این طبیعت زیبا دارد. دریاچه زیبای شش‌پیر که از آن به عنوان عروس دریاهای ایران یاد می‌شود، به راستی چشم اندازی زیبا و رویایی است. این اسم عجیب و غریب که چیز زیادی هم درباره وجه تسمیه آن وجود ندارد، مربوط به چشمه‌ای است که در استان فارس قرار گرفته و یکی از مهم‌ترین و پر آب‌ترین منابع آب سطحی دائمی این استان به شمار می‌آید. اگر به دنبال یک سفر خنک در آب و هوای معتدل این روزها می‌گردید، سفر به سپیدان و چشمه‌ی شش‌پیر استان فارس در شهر زیبای شیراز را فراموش نکنید.

با این حال، امروز اگر گذرتان به این چشمه بیفتد می‌بینید که آب آن از جنوب شرقی سپیدان در مسیر کوهستانی به سوی دشت همایجان جریان پیدا می‌کند و مردم منطقه با استفاده از نهرهای سنتی این آب را به زمین‌های کشاورزی و باغ‌های همایجان انتقال داده‌اند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید نام قدیمی این رودخانه رتین بوده و در دوره قاجاریه به چشمه شش‌پیر تغییر پیدا کرده است.

فاصله‌ی شیراز تا چشمه شش‌پیر در گوگل‌مپ

کیلومتر ۶۵ جاده شیراز – سپیدان، ۸ کیلومتری روستای برشنه، منطقه‌ی گردشگری شش‌پیر استان فارس

بهترین فصل سفر

درختان سر به فلک کشیده و فضای سبز خوش منظری که اطراف این چشمه وجود دارد، آن را به تفرجگاهی محبوب تبدیل نموده که آخر هفته‌ها به مکانی برای پیک نیک تبدیل می‌شود.

اطراف این چشمه آلاچیق‌هایی برای مسافران در نظر گرفته شده تا بتوانند در آن چادر زده و اسکان پیدا کنند. بهترین زمان سفر به این مکان برای گردشگران تور شیراز بهار و تابستان است که افزون بر هوایی مطبوع، زیبایی‌های محیط نیز به بیشترین حد خود می رسد. حتماً کفش مناسب همراه داشته باشید، چرا که اطراف سرچشمه با زمین سنگریزه‌ای مواجه خواهید شد.

سخن پایانی

چشمه شش پیر - شهرستان سپیدان استان فارس

چشمه شش پیر – شهرستان سپیدان استان فارس

 چشمه شش‌پیر استان فارس، این روزها نه تنها به دلیل جاذبه‌های طبیعی چشمگیرش تبدیل به یک مکان گردشگری شده، بلکه با ماهی‌های کم نظیر و بزرگی که دارد، یک سایت غنی ماهیگیری برای گردشگران ماهیگیر هم به شمار می‌رود. حکایت این چشمه و دریاچه کوچک آن را به شش پیر طریقتی نسبت می‌دهند که روزگاری در کنار این چشمه زندگی می‌کردند و در کنار همین رود جام حیات را سر کشیدند.

چشمه بلندی که از شکاف کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد و چندین متر جلوتر، به دریاچه شش‌پیر می‌ریزد. اما افسانه‌ها به همین جا ختم نمی‌شوند. مردم محلی معتقدند که دریاچه شش‌پیر شیراز مثل یک دهان بلعنده آب را می‌بلعد و فرو می‌برد. به همین دلیل، هیچ شناگری از این آب زنده بیرون نخواهد آمد. امروزی‌ها دلیل بلعندگی این دریاچه را وجود شاخه‌ها و ریشه‌های زیاد در کف دریاچه می‌دانند که به دست و پای شناگران می‌پیچد و آنها را غرق می‌کند. دلیل بلعندگی دریاچه شش‌پیر هر چه که باشد، تابلوی هشدار دهنده کنار آن که غرق شدن شما را حتمی می‌داند، بهانه خوبی است که به تماشای زیبایی دریاچه قناعت کنید و برای آب تنی، سراغ چشمه‌ها و دریاچه‌های دیگری بروید.

همانگونه که گفته شد؛ این چشمه، سرچشمه اولین رودخانه شش‌پیر است و پوشش جنگلی و چشم اندازهای طبیعی این منطقه آن را به مکانی مناسب برای گردشگران تبدیل کرده‌است. حالا که گذارتان به سپیدان افتاده است، بد نیست بدانید که شهرستان سپیدان یکی از شهرهای بسیار کهن ایران به شمار می‌رود. تا جایی که در تحقیقات باستان شناسی انجام گرفته در سال ۱۳۱۴ ه.ش در تل گرد سفال‌های نقش‌دار بازمانده از هزاره چهارم پیش از میلاد مربوط به تمدن ایلامیان در این منطقه کشف شده است.

به راستی که قدرت لایتناهی خداوند را می‌توان در پایه کوهی بزرگ در قالب چشمه‌ای پرآب مشاهده کرد. «شش پیر»، نامی است قدیمی برچشمه‌ای زیبا با آبی زلال و گوارا که از مهترین و پر آب ترین منابع آب سطحی دائمی در استان فارس محسوب می شود. اگر پای صحبت محلی‌ها بنشینید، برایتان افسانه‌های زیادی خواهند گفت از پادشاهانی که برای انتقال آب این چشمه و دریاچه به محل سکونتشان، چه کارها که نکرده‌اند و چه غلامانی که برای انجام فرمان شاهی هلاک نشده‌اند.

جالب است بدانید که چشمه شش پیر سپیدان شیراز نزد اهالی محلی بسیار محترم است به گونه ای که در روزهای خاصی از سال در این مکان گرد هم آمده و به توزیع نذورات خود می‌پردازند. برخی هم برای رسیدن به خواسته‌های قلبی خود در این مکان شمع روشن می‌کنند. یکی از دنج‌ترین مکان‌های این مجموعه در منطقه جنوبی شش‌پیر (مور سوسنی) واقع شده است که {مجموعه خان نشین شش پیر} زینت بخش این طبیعت است.

امیدواریم از این مطلب استفاده کرده باشید و از سفر کردن به این چشمه‌ی زیبا لذت ببرید.

برای آشنایی بیشتر با مناطق گردشگری موجود در شهر شیراز و استان فارس همچنان با پایگاه خبری – تحلیلی ریواس جنوب همراه باشید.

چنانچه تجربه سفر به منطقه‌ی گردشگری شش‌پیر استان فارس را دارید، آن را برای ما و سایر مخاطبان ریواس جنوب به اشتراک بگذارید.

پایان / مهشید آردی