پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

زندگی سید قادر لاهوتی سراسر با درس، قلم و کتاب آمیخته بود و حتی مرگ او نیز به کلاس درسی برای نه تنها شاگردانش بلکه عموم مردم تبدیل شده است.

به گزارش ریواس جنوب، سال های زیادی است که در مراسمات عزا و شادی سنت تیراندازی بیش از زمان های قبل مرسوم شده است و در این راستا تلاش های زیادی از طرف مسولان و بزرگان طوایف برای حذف این روش غلط شده است که البته باید گفت گرچه بی تاثیر نبوده است اما آنچنان هم شکل عملی به خود نگرفته است.

در مراسم تشییع و تدفین مرحوم لاهوتی اتفاقی میمون در زمینه حذف روش غلط تیراندازی رخ داده است که اگر دقت و زوم بیشتری از طرف تریبون به دستان و اهالی قلم و رسانه صورت بگیرد به نظر می رسد می تواند الگوی خوبی برای عبرت گرفتن عموم مردم شود.

از روز قبل از مراسم، ستاد ارتحال لاهوتی با فراخوانی از مردم خواستند تا در راستای احترام به تفکرات مرحوم لاهوتی و نیز در جهت حذف رسم غلط تیراندازی به جای تفنگ هر شرکت کننده یک کتاب با خود به مراسم بیاورد.
این اتفاق نیز افتاد و بخشی از مردم با در دست گرفتن کتاب فرهنگی جدید خلق کردند.

طبیعیست در مراسمی که از همه ی اقشار و همه ی تفکرات و سلیقه با فرهنگ محلی- منطقه ای متفاوت حضور داشته باشند پیش بینی هر اتفاق نامیمونی چندان دور از انتظار نیست اما این مراسم نشان داد که خواستن توانستن است و حتی جمعیت کثیر را هم می‌شود کنترل فرهنگی کرد.

متاسفانه به اشتباه این رسم جا افتاده است که برای احترام و نیز اینکه نشان داده شود فرد متوفی آدم بزرگی است در مراسمات با شلیک تیرهای متعدد هم خطر افرینی می کنند و هم باعث ایجاد رعب و ترس و مزاحمت برای دیگران می شوند ولی هیچگونه تیراندازی در مراسم یکی از بزرگان شهرستان کهگیلویه صورت نگرفت تا مشخص شود بزرگی به این رسوم اشتباه نیست.
انتهای پیام: عظیم بنام