پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

پس از گذشت حدود دو سال از اعتراضات جدی مردم شیراز درباره پارازیت‌ها، نهاد ریاست جمهوری به وزارت ارتباطات و فناوی اطلاعات دستور داده که ارسال پارازیت‌ها در این شهر را “بررسی” و “متوقف” کند.

 به گزارش ریواس جنوب، موضوع ارسال پارازیت‌های زیان‌بار، پس از پایتخت کشور از حدود دو سال پیش به طور جدی از شیراز نیز سر در آورد و بسیاری از مردم در فضای مجازی برای تهدید سلامتی خود در این زمینه، اظهار نگرانی جدی کرده‌اند.

اعتراضات مردمی در شیراز از فضای مجازی به جلوی نهادهای مدیریتی استان کشیده شد؛ از جمله این اعتراضات، تجمعات متوالی گروه‌هایی از شهروندان شیرازی بوده که با حضور در جلوی استانداری و سر دادن شعارهایی خواستار اقدامات فوری و جدی مسئولان شدند.

شایعات پارازیتی در ادامه با واکنش مسئولان مختلفی از جمله مقاماتی از استانداری فارس و رئیس بخش فیزیک دانشگاه شیراز همراه شد.

اما علی اکبری نماینده مردم شیراز که به نظر می‌رسید از توضیحات برخی مسئولان استانی قانع نشده بود، بیش از سایر مسئولان و نمایندگان، پیگیر این موضوع شد و در چندین مرتبه موضوع را به صحن علنی مجلس و نهاد ریاست جمهوری کشاند.

او از جمله طی تذکر شفاهی در جلسه علنی مجلس گفته بود: «هیچکس پاسخگوی معضل پارازیت‌ها در شیراز نیست و نه وزیر کشور، نه وزیر ارتباطات و نه وزیر بهداشت پاسخ روشنی در این باره نمی‌دهند و این پارازیت‌ها باعث شیوع سردرد، اختلال در شبکه همراه و تلویزیون و مشکلات محیطی شده است.»

اکبری همچنین در پاسخ به سوالی درباره این‌که مسئول ارسال پارازیت‌ها کدام نهاد است، اظهار بی‌اطلاعی کرد اما در توضیحی قابل تأمل گفته بود: «مخابرات می‌گوید اطلاعی ندارد، دستگاه‌های سیاسی نیز می‌گویند اقدامی دراین راستا نداشته‌اند و علی‌القاعده دستگاه‌های نظامی و انتظامی مسئول این پارازیت‌ها بوده‌اند.»

با وجود برخی تأیید و تکذیب‌ها، رضا ملک‌زاده، معاون وزیر بهداشت نیز اردیبهشت ۹۶ مضر بودن امواج پارازیت را اعلام کرد و گفته که پارازیت‌های ماهواره‌ای در ایران می‌تواند موجب عوارض جانبی زیادی -از جمله سقط جنین و تولد نوزادان ناقص- شود. او به نمایندگی از وزارت بهداشت خواهان قطع ارسال پارازیت‌ها شده بود.

با این حال عدم اظهارنظر قطعی و عملیِ نهادهای مسئول، موجب شد همچنان نگرانی‌ها در این زمینه ادامه داشته باشد.

ادامه پیگیری‌های نمایندگان شیراز در این زمینه، در جدیدترین نتیجه خود به صدور دستور نهاد ریاست جمهوری برای بررسی و توقف ارسال پارازیت‌ها منجر شده است؛ دستوری که البته معلوم نیست در مقام عمل چگونه پیش رود و باید دید آیا سرانجام این معمای پیچیده‌شده -که می‌تواند سلامت مردم را تهدید کند- از سوی مسئولان حل خواهد شد یا خیر.

انتهای پیام/ سجاد بنام