پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

با وجود بدهکاری‌های کلان مالی شهرداری شیراز، شورای اسلامی این شهر این بار طرح مساعدت به چهار نماینده‌ی شیراز در لیگ‌‌های فوتبال و فوتسال کشور را به تصویب رساند.

 به گزارش ریواس جنوب، بر اساس طرحی که توسط ۶ تن از اعضای شورای شهر شیراز ارائه شد، به تیم‌های فوتبال فجر سپاسی و قشقایی در دسته اول هر کدام ۱۰۰ میلیون تومان و به تیم‌های فوتسال بانوان پویندگان فجر و پارس‌آرا در لیگ برتر بانوان، هر کدام ۷۰ میلیون تومان به عنوان کمک مستقیم پرداخت می‌شود.

همچنین در صورت موفقیت تیم‌های فوتبال و فوتسال شیرازی در لیگ‌های دسته اول و برتر، به هر کدام به ترتیب ۱۰ و ۷ میلیون تومان پاداش تعلق خواهد گرفت.

با این احتساب، شهرداری می‌بایست دست‌کم ۳۴۰ و حداکثر ۳۷۴ میلیون تومان به تیم‌های فوتبال و فوتسال آقایان و بانوان شیراز کمک مالی کند.

اما تصویب یک فوریت طرح کمک به تیم‌های فوتبال و فوتسال شیراز در حالی صورت گرفت که چند عضو شورای شهر امروز در شصت و پنجمین جلسه‌ی شورا، ضمن مخالفت با این طرح، پیشنهاد همکاران خود را خلاف اصول مدیریت بودجه‌ی نحیف شهرداری شیراز دانستند.

** کلاه خودتان قاضی…!

«سینا بنی‌زمانی» رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه‌گذاری در سخنانی کوتاه با یادآوری وضعیت وخیم اقتصادی در شهرداری شیراز، گفت: وقتی این همه بحران مالی در شهرداری داریم و فشار طلبکاران ازجمله پیمانکاران روی شهرداری سنگینی می‌کند، خودتان کلاهتان را قاضی کنید که کدام یک مهمتر است؛ پرداخت مطالبات طلبکاران یا کمک مالی به تیم‌های ورزشی که متعلق به شهرداری نیستند؟

** این شیوه‌ی تصمیم‌گیری برای بودجه، خلاف قانون و مصالح شهروندان است

«عبدالرزاق موسوی» رئیس کمیسیون برنامه و بودجه نیز گفت: می‌دانید من هم علاقه‌ی بسیار زیادی به فوتبال دارم اما نباید فراموش کنیم ما اینجا متولی بودجه و مسائل مالی یک کلان‌شهر و شهروندان آن هستیم و رسالت کلان‌تری برای مصرف بودجه‌ای داریم که عمدتاً به عنوان عوارض از خود شهروندان می‌گیریم.

او تصریح کرد: مجموع اعتباری که برای این حوزه‌ها در اختیار شهرداری قرار دارد، یک میلیارد تومان است که ۵۰۰ میلیون تومان آن قبلاً به هیأت‌ها داده شده و ۵۰۰ میلیون تومان هم برای کمک به تیم‌های ورزشی در نظر گرفته شده که در واقع پاداش بازیکنان محسوب می‌شود.

موسوی ادامه داد: حالا شما می‌خواهید ۳۴۰ میلیون تومان را یکجا به چهار تا تیم بدهید. پس تکلیف سایر تیم‌های فوتبال و تیم‌های بیش از سی رشته‌ی ورزشی دیگر چه می‌شود؟

به اعتقاد موسوی، شورای شهر بدون دلیل برای مصرف بخش‌هایی از بودجه‌ی ضعیف‌شده‌ی فعلی تصمیم می‌گیرد و این شیوه‌ی تصمیم‌گیری خلاف قانون و مصالح و منافع عمومی شهر و شهروندان است.

اما در سویی دیگر «نواب قائدی» با بیان اینکه من هم مایل هستم از همه‌ی تیم‌ها در رشته‌های مختلف ورزشی حمایت مالی شود، تأکید کرد: می‌گویند با این طرح باید به تیم‌های دیگر در رشته‌های مختلف هم کمک بشود؛ چه اشکالی دارد؟ من معتقدم اینکه به همه‌ی تیم‌ها و رشته‌ها کمک شود نه‌تنها اشکالی ندارد بلکه در راستای وظایف فرهنگی، اجتماعی و فرهنگی است.

او تصریح کرد: بالاخره مسابقه‌ی هر تیمی تعداد قابل توجهی از جوانان این شهر را به خود جلب می‌کند و باعث می‌شود بزهکاری و تخلفات کاهش یابد و این خلاف رسالت شهرداری نیست.

** حمایت از تیم‌ها مشروط به بُرد آن‌ها، منطقی نیست

«ابراهیم صبوری» نایب رئیس شورای شهر هم با تأکید بر ضرورت حمایت شهرداری از تیم‌های ورزشی شیراز، در واکنش به پیشنهاد دیگری مبنی بر کمک به این تیم‌ها مشروط به موفقیت آن‌ها در کسب نتیجه، اظهار داشت: اینکه ما تیم‌ها را بدون حمایت و با دست خالی به مسابقه با رقیبان بفرستیم و کمک به آن‌ها را مشروط به بُرد آن‌ها کنیم، منطقی نیست و عملاً به معنای عدم حمایت از آن‌ها تلقی می‌شود.

** هزینه‌کرد در حوزه ورزشی، از جمله وظایف شهرداری است

«سیروس پاک‌فطرت» عضو دیگر شورای شهر نیز با اذعان به مشکلات مالی شهرداری در عین حال تأکید کرد: بخشی از اعتبارات شهرداری الزاماً می‌بایست در مسائل فرهنگی و ورزشی صرف شود و این یک عُرفِ معمول است که تیم‌های مطرح شهر مورد حمایت ویژه قرار گیرند.

او با با بیان اینکه مبلغ تعیین شده برای کمک به تیم‌ها عدد بزرگی برای شهرداری نیست اما برای تیم‌های ورزشی یک تشویق خوب محسوب می‌شود، گفت: من نمی‌گویم شهرداری شیراز مانند بسیاری جاهای دیگر تیم‌داری کند اما معتقدم حداقل می‌تواند از تیم‌های شهر خود حمایت کند.

** حمایت از تیم‌های بانوان، مطالبه‌ی نیمی از شهروندان است

«احمد تنوری» رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی هم در دفاع از طرح مساعدت به تیم‌های فوتسال بانوان در لیگ برتر کشور گفت: متعاقب طرح کمک شهرداری به تیم‌های فوتبال آقایان در دسته اول، این طرح نیز مطالبه‌ی جامعه ورزشی بانوان در یک سطح بالاتر یعنی لیگ برتر است.

او با تأکید بر اینکه تیم‌های ورزشی نیاز به حمایت و تقویت دارند، اضافه کرد: ورزش بانوان در شیراز مورد استقبال خوب شهروندان واقع است و طیف گسترده‌ای از شهروندان پیگیر این مسابقات هستند کما اینکه ما تنها شهر کشور هستیم که در رسانه‌های رسمی گزارشگر ورزشی خانم داریم.

** هزار سودا و یک جیب خالی…!

بر پایه این گزارش، یک فوریت طرح‌های کمک مالی شهرداری شیراز به دو تیم فوتبال فجر سپاسی و قشقایی شیراز در لیگ دسته اول کشور و دو تیم فوتسال بانوان پویندگان فجر و پارس‌آرا در لیگ برتر کشور با اکثریت آرای اعضای شورای شهر شیراز، به تصویب رسید.

حالا شهرداری شیراز با انبوهی از بدهی‌ها و در حالیکه همچنان گرفتار فشار سنگین هزینه‌ها و طلبکاران خود است، باید برای تیم‌های ورزشیِ خارج از مجموعه‌ی خود نیز -هرچند برای مبلغی نه‌چندان چشمگیر- دست به جیبِ خالیِ خود کند.

انتهای پیام/ سجاد بنام