پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

دو نماینده‌ی دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با انتقاد از سیاست‌های پیش روی وزارت بهداشت در حوزه طرح و تخصص، معتقدند که نتیجه‌ی این سیاست، سرخوردگی نخبگان و تسهیل فرار مغزها به خارج از کشور خواهد بود.

 به گزارش ریواس جنوب، کمتر از یک سال پس از وعده‌ی وزیر سابق بهداشت برای حذف تعهد خدمت پزشکان و شروع آن در ده رشته، حالا سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس از تغییر سیاست ۱۸۰ درجه‌ای وزیر جدید بهداشت رونمایی کرده است.

بر پایه این سیاست، افزایش مدت زمان تعهد خدمت در فاصله­‌ی میان دوره‌­های پزشکی عمومی و تخصص به حداقل سه سال و هم­چنین تعیین فاصله زمانی معینی میان دوره­‌های تخصص و فوق ­تخصص در دستور کار قرار خواهد گرفت.

** غافلگیری دانشجویان پزشکی با تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای وزیر جدید

امیرهومن هویدایی، دبیر شورای نمایندگان بالینی پزشکی شیراز در گفت‌­و­گو با ریواس جنوب با اشاره به این تصمیم، اظهار داشت: درحالی که در کشور ما افرادی با سیستم تعهد خدمت چندساله مشغول تحصیل هستند یا فارغ‌التحصیل شده‌اند، منتظر آن بودیم که کم کم خبر برداشته شدن طرح که شاید فلسفه همان نوع جذب دانشجو بود به گوش برسد اما گویا این بار نه‌تنها به وظیفه منطقی خود یعنی حذف طرح خدمت پزشکان عمل نکرده‌اند بلکه تازه یادشان افتاده که باید مدت زمان آن هم افزایش یابد!

این دانشجوی پزشکی ادامه داد: در واقع درست در زمانی که ما منتظر آن بودیم وعده‌های حذف تعهد خدمت وزارت بهداشت در مرداد ۹۷ عملی شود و حتی شاید منتظر این خبر بودیم که قصد دارند برای کارورزان سابقه کار در نظر بگیرند یا آن­ها را بیمه کنند، زمزمه‌ی سیاست متضاد با این انتظار ما را غافلگیر کرده است.

به گفته‌ی وی، بیمه مسئولیت، حداقل انتظار آن‌ها برای ضمانت خاطر پزشکان است؛ به‌ویژه برای کارورزانی که به‌هنگام پاسخ­گویی در سازمان نظام پزشکی قانوناً مسئولیت دارند و محکوم می‌شوند اما هنگام انجام فرایندهای درمانی بیمارستان‌های زیر مجموعه وزارت بهداشت حتی از حق بیمه هم محروم‌اند و درصورت بروز مشکل می‌بایست تمام هزینه‌ها را از جیب خود پرداخت کنند!

* دلایل سیاست جدید پیش رو، منطقی نیست

دبیر شورای صنفی دانشکده پزشکی شیراز با اشاره به اینکه «ارتباط پزشکان با جامعه، مردم یا مناطق محروم و به‌­کارگیری عملیاتی یافته‌­های علمی» به عنوان دلیل این تصمیم اعلام شده، اظهار داشت: مگر پزشکی اساساً چیزی جز ارتباط با مردم و جامعه است که آن را دلیلی برای افزایش مدت زمان تعهد خدمت عنوان می‌کنند؟

وی افزود: در خصوص به‌­کارگیری یافته‌­های علمی، شاید بهتر باشد برخی‌­ها به فلسفه وجود دوره ۱۸ ماه‌ی کارورزی رجوع کنند و روند عملیاتی شدن آن­ را در فرایند درمانی بیمارستان­‌های آموزشی – درمانی جست‌و‌جو کنند؛ بیمارستان‌­هایی که کارورزان در آن بدون حقوق، سابقه‌ی کار یا حتی بیمه در حال خدمت‌رسانی به بیماران ازجمله طیف وسیعی از قشر محروم و آسیب‌دیده سراسر کشور هستند و با توجه به عدم هیچ‌گونه ارتباط مالی پزشک و بیمار از خالص‌ترین نوع و خدمت‌ها به شمار می‌رود.

هویدایی بیان داشت: البته با نیم‌نگاهی به اخلاق حرفه‌ای اساتیدمان به خوبی می‌دانیم این رویکرد خالصانه در عملکرد اکثر قریب به اتفاق پزشکان در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

اینترن علوم پزشکی شیراز در ادامه تصریح کرد: این تغییر ۱۸۰ درجه‌ای سیاست‌های اعلام شده یک روی دیگر نیز دارد؛ برداشته شدن مدلی که از آن به‌عنوان استریتی یاد می‌شود؛ همان ورود مستقیم به مقطع تحصیلی بعدی.

* دیگر خبری از حمایت از نخبگان و استعدادهای درخشان نیست

هویدایی افزود: هنوز به خاطر دارم که زمانی که در دوره دبیرستان تحصیل می‌کردم افرادی که عضو بنیاد نخبگان و استعدادهای درخشان می‌شناختم برای انجام فعالیت‌های پژوهشی – آموزشی خود چه تسهیلات مناسبی حتی -حداقل از بعد مالی- دریافت می‌کردند اما امروز شرایط بسیار متفاوت است و عملاً خبری از آن حمایت‌ها نیست!

این دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: نمی‌خواهم سیاه‌نمایی کنم اما واقعا شرایط تسهیلات مطلوب نیست. از استعدادهای درخشان هم که تنها یک اسم باقی مانده و عملاً همین یک مزیت امکان شرکت مستقیم در دوره دستیاری که البته از نگاه من باز هم عامل مهمی برای ترغیب دانشجویان به انجام برنامه‌های علمی و آموزشی به شمار می‌رود، نیز از بین می‌رود.

وی با بیان اینکه استعدادهای درخشان برای به دست آوردن این جایگاه باید در طول دوران تحصیل خود صلاحیت علمی، آموزشی یا پژوهشی خود را به تایید برسانند، گفت: بارها به چشم دیده‌ام که چه بسیار افرادی را که دقیقا با همین هدف استفاده از تسهیلات استعداد­های درخشان مجدانه در راستای ارتقای سطح آموزشی و پژوهشی خود و جامعه‌شان کوشیده‌اند و افتخار آفرینی کرده‌اند.

وی ادامه داد: چندی پیش که مخترعان را از تسهیلات معافیت از طرح سطح اول عملکرد استثنائی استعدادهای درخشان حذف کردند، بیم مقابله با پیشرفت فناوری کشور را به خوبی لمس کردم. بعد از آن نیز که به کلی همه‌شان را از این تسهیلات محروم کرده و امروز حتی حق شرکت در آزمون را نیز از همه می‌خواهند سلب کنند.

** وزیر جدید بهداشت می‌خواهد سیاست‌های ضد پزشک خود را به کرسی بنشاند!

در ادامه، میلاد جلیل‌نسب، نماینده سابق آموزشی دانشگاه در وزارت بهداشت نیز با یادآوری اینکه در سال‌های اخیر وزارت بهداشت مصوبه‌هایی همچون پذیرش دانشجویان تعهدی را در دستور کار قرار داد که افرادی را با رتبه‌های بالاتر مجبور به ماندن در دوره پزشکی عمومی کند، اظهار داشت: چنین مصوبه‌هایی از آن جهت بود که به مرور با پر کردن خلأ موجود، پزشکان از طرح و تعهد خدمت معاف شوند اما گویا تغییر ریاست برابر با تغییر سیاست بوده و وزیر جدید قصد دارد سیاست‌های ضد پزشک خود را به کرسی بنشاند.

* ترس سه سال دوری پزشکان جوان از خانواده‌ها!

دبیر سابق آموزشی دانشگاه ادامه داد: نکته قابل توجه این است که افزایش مدت زمان طرح بدون تسهیلات دولت و وزارت بهداشت است؛ چنان که امر ازدواج در دستور کار دولت قرار گرفت اما پزشکانِ طرحی که ازدواج کرده‌اند باید این بار ترس سه سال دوری از خانواده را نیز به جان بخرند!

* تصمیمات یک‌شبه و غیرکارشناسی در خصوص پزشکان

جلیل‌نسب در ادامه اذعان کرد: می‌دانیم که در حاضر پزشکان توانمند میهن عزیزمان، به راحتی می‌توانند به پشتوانه سال‌ها تلاش و زحمت شبانه‌روزی مطالعات و فعالیت‌­های آموزشی – درمانی هفت ساله خود، از پس تمامی آزمون‌های تایید صلاحیت پیش­رفته‌ترین کشورهای جهان با بالاترین سطح درآمد و کیفیت زندگی  وشاخص‌های توسعه انسانی برآمده و مسیر آینده خود را در آن­جا رقم زنند.

این دانشجوی پزشکی افزود: اما در سوی دیگر، متأسفانه پزشکی در این کشور، با قانون‌گذاری‌های یک شبه و غیرکارشناسی و مسیر نامعلومی دارد.

جلیل‌نسب همچنین با اشاره به وضعیت مبهم درآمد پزشکان، گفت: گواه وضعیت نامعلوم درآمدها، اعتراضات اخیر سازمان‌های نظام پزشکی استان‌ها در روزهای اخیر است که پیام‌های روشنی را در خود دارد.

* کورسوی امید حفظ نخبگان کشور را هدف گرفته‌اند

او با اشاره به این مشکلات و مسیر فعلی حوزه‌ی پزشکی در کشور، تصریح کرد: شرکت مستقیم پزشکان عمومی در آزمون تخصص و فوق تخصص، کور سوی امیدی بود برای حفظ سرمایه‌های واقعی و نخبگان میهن‌مان که متأسفانه برخی از بین بردن این کورسو را هدف گرفته‌اند.

** نتیجه‌ی سیاست جدید؛ فرار پزشکان به کشورهای دیگر است!

در بخش پایانی اظهارات این دانشجویان، هویدایی، دبیر شورای نمایندگان بالینی شیراز هشدار داد: حال که جمع کثیری از فارغ‌التحصیلان پزشکی عمومی پس از پایان مدت ­زمان طرح تعهد خدمت خود، ضمن تمامی بی‌عدالتی‌ها و سهمیه‌های مختلفی که مستقیم یا غیرمستقیم، سهمیه آزاد ورودی آزمون‌های دستیاری را محدود و خدشه‌دار کرده، حتی نتوانسته‌اند در آزمون دستیاری تخصصی و یا فوق تخصصی شرکت کنند، یقیناً چنین قانونی منجر به یک نتیجه روشن خواهد شد؛ آن هم اینکه پزشکان با سرعتی بیش از پیش برای ساختن زندگی عادلانه‌تر و سزاوار خود، ادامه مسیر خدمت به بهداشت و درمان جامعه بشری را در سایر کشورها دنبال خواهند کرد!

* دود تصمیمات غلط به چشم مردم می‌رود/ دولت و مجلس تجدیدنظر کنند

وی با بیان اینکه دود چنین رخدادی تنها و تنها به چشم آحاد جامعه و میهن عزیز اسلامی‌مان خواهد رفت؛خاطرنشان کرد: به همین دلیل معتقدم وزارت بهداشت و کمیسون آموزش مجلس نه تنها می‌بایست در تصویب چنین طرح‌های غیرقابل قبولی که ظلم آشکار در حق آحاد ملت و هم­چنین جامعه شریف پزشکی است تجدیدنظر کند بلکه در سریع‌ترین زمان ممکن به سیاست‌های صحیح عمل کرده و دانشجویان پزشکی را از حقوق اولیه خود یعنی حق بیمه، برخورداری از حداقل حقوق پایه و حذف طرح و تعهدهای ناروا محروم کند.

توضیح: این مطلب صرفاً دیدگاه‌های نمایندگان دانشجویان پزشکی شیراز است و ریواس جنوب برای انعکاس دیدگاه‌های متولیان سیاست‌گذاری در این حوزه یا مدافعان این تصمیم، آمادگی دارد.

انتهای پیام/ سجاد بنام