پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مردم روستای شوتاور در بخش چاروسا در اعتراض به منحل کردن دبیرستان روستای خود کلیه دانش آموزان روستا در مقاطع مختلف را از ورود به کلاس درس منع کردند.

به گزارش ریواس جنوب، روستای شوتاور یک دبیرستان در مقطع متوسطه دوم داشته است که امسال به دلیل آنچه که قانون اعلام شده است منحل شده است.
این دبیرستان چندسالی بود که راه اندازی شده و دانش آموزان دختر و پسر در آن مشغول به تحصیل بودند تا اینکه امسال پایان این مدرسه اعلام شده و اولیای دانش آموزان مدرسه منحل شده و دیگر دانش آموزان مدارس دیگر در اقدامی اعتراضی کلاس های درس را تعطیل کردند و خواهان دایر شدن دبیرستان روستای خود شدند.
برخی از این مردم ضمن تاکید بر ادامه تعطیلی مدارس تا مشخص شدن وضعیت خود معتقدند که راه اندازی خوابگاه شبانه روزی قلعه رئیسی عامل اصلی انحلال دبیرستان ما شده است موضوعی که البته رییس آموزش و پرورش آن را رد می کند و احداث خوابگاه را از خدمات قابل تقدیر دولت می داند.

محمد شکوهی رئیس آموزش و پرورش چاروسا نسبت به اعتراض اهالی این روستا گفت:دبیرستان شوتاور به دلیل نرسیدن به حد نصاب نرم دانش آموزی و طبق قانون منحل شده است.

وی گفت:چند نفر از اهالی این روستا با تحریک دیگران اقدام به کار غیرقانونی کردند و درب مدارس را قفل زدند که از طریق قضائی شکایت و پیگیری کردیم.
وی گفت: روز بعد نیز دانش آموزان بقیه مدارس را تهدید به ترک کلاس کردند که قطعا از طریق قانون پیگیری های لازم را انجام داده ایم.

شکوهی تاکید کرد طبق قانون استمرار یک دبیرستان مقطع دوم با ۷۵ نفر امکان پذیر است که دبیرستان شوتاور ۱۱ دانش آموز دارد.
رئییس آموزش و پرورش چاروسا تصریح کرد: از همین ۱۱ دانش آموز اولیای دو نفر از آنها نیز گفته اند که در صورت دایر شدن نیز فرزندان آنها در این روستا درس نمی خوانند.

شکوهی ادامه داد: در راستای عدالت آموزشی در مقطع ابتدایی حتی در برخی از روستاها با دو دانش آموز نیز مدرسه دایر کردیم اما در مقطع متوسطه دوم قانون این اجازه را نمی دهد.
وی گفت: دایر کردن دبیرستان شوتاور امکان پذیر نیست چرا که اگر قرار بر این کار باشد دیگر روستاها نیز خواهان مدرسه می شوند که با توجه به وضعیت اقصادی هزینه زیادی برای دولت دارد.

رئیس آموزش و پرورش چاروسا ادامه داد: این مدرسه با توجه به تعداد دانش آموزانی که دارد مربی تربیتی، پرورشی، بهداشت و حتی مشاوره به آن اختصاص نمی گیرد.
این مسئول افزود: روستای شوتاور تنها ۵ کیلومتر تا شهر قلعه رئیسی فاصله دارد که خوابگاه شبانه روزی با مبلغ یک میلیارد و پانصد میلیون و با کمک خیرین، نوسازی مدارس و نماینده کهگیلویه ساخته شده است تا در چنین مواردی از آن استفاده شود.