پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

اراضی جنگلی منطقه سروک در یاسوج که سال‌ها زیر چرخ‌های بی‌رحمانه خودروها مورد تعرض قرار می‌گرفت، امسال حال و روز بهتری دارد و درختان بلوط و طبیعت زیبای این دیار، در سایه حمایت‌های منابع طبیعی فرصت تنفس و حیاتی دوباره یافتند.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، وجود راه‌های فرعی و جاده‌های متعدد جنگلی هر ساله خسارات فراوانی را به این سرمایه ملی در کهگیلویه و بویراحمد وارد می‌کند.

ورود خودروهای متعدد و نفوذ انسان به دل جنگل‌ها به بهانه تفریح، زمینه تخریب بی‌رحمانه طبیعت را فراهم کرده و کهگیلویه و بویراحمد از این حیث به شدت آسیب دیده است.

از سوی دیگر بی در و پیکر بودن مسیرهای تردد خودروها موجب شده بود تا طبیعت زیبا و مظلوم سروک محلی برای تخلیه زباله‌ها و نخاله‌ها شود.

حدود دو سالی است که اداره‌کل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد با ورود موثرتر به انجام رسالت‌هایش، حواشی و عواقب حفاظت از جنگل‌ها را به جان خریده و اقدام به مسدود کردن ایل‌راه‌های غیرضروری، جاده‌های جنگلی و راه‌های فرعی غیرمجاز در طبیعت کرده است.

منطقه سروک که یکی از مناطق جنگلی و پوشیده از درخت است در سال‌های اخیر به شدت مورد تعرض قرار گرفت و از ساخت و سازهای غیرمجاز گرفته تا تخریب درختان بلوط را به خود دیده است.

اما در حدود یک سال گذشته و با جدیتی که در دوران جدید مدیریتی منابع طبیعی در این حوزه مشاهده شده، شاهد کاهش محسوس ورود خودروها به طبیعت و اعماق جنگل بودیم.

یکی از اقدامات موثر منابع طبیعی در این زمینه این بوده که بدون توجه به انتقادات و حواشی برخی ذی‌نفعان در منطقه سروک، همه راه‌های دسترسی خودروها به جنگل را از ابتدای فصل بهار مسدود کرد و با اعمال تدابیر حفاطتی مراتع و اراضی جنگلی این منطقه خوش آب و هوا را از معرض تخریب بی‌رویه و بی‌رحمانه دور کرده است.

با این اقدام منابع طبیعی، فشارهای زیادی از سوی برخی مقامات محلی در این منطقه از جمله برخی اعضای شورای اسلامی و دهیاری به شخص غلام‌حسین حکمتیان و همکارانش وارد شده اما با وجود این فشارها، ماشین‌آلات منابع طبیعی همه راه‌های دسترسی خودروها به جنگل سروک را بستند و اکنون نتیجه این اقدام، قابل لمس شده است.

کافی است این روزها سری به جنگل‌های سروک بزنیم تا متوجه شادابی درختان، رویش بوته‌های جدید و علفزارها، عدم تخریب درختان و پاکسازی طبیعت از زباله و نخاله شویم.

انتهای پیام/ بنام