پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 مردم استان‌های فارس و اصفهان و بلکه همه‌ی استان‌های هم‌جوار، برای استفاده از آزادراه شیراز – اصفهان باید دست‌کم چند ماه بیش از زمان وعده شده، انتظار بکشند.

به گزارش ریواس جنوب، نخستین آزادراه جنوب کشور، که مطالعات اولیه‌ی آن از حدود ۱۷ سال پیش آغاز شده بود، در دو دوره اخیر استانداری فارس، مورد توجه جدی‌تری قرار گرفته و افشانی و تبادار پایان سال ۹۷ را زمان بهره‌برداری از آن اعلام کرده بودند.

البته اخیراً عنایت‌الله رحیمی، معاون عمرانی استانداری فارس تلویحاً به “اما و اگر”های تحقق این وعده اشاره کرده و با اعلامِ پیشرفت ۷۳ درصدی پروژه، گفته که «در صورت تأمین اعتبار لازم، این آزادراه تا پایان سال مالی ۹۷ افتتاح خواهد شد.»

اما در همین حال، محمدرضا رضایی کوچی نماینده مردم جهرم در مجلس، تصریح می‌کند که «به دلیل مشکلات اقتصادی و عدم تأمین اعتبار در زمان مناسب، بهره‌برداری از این پروژه به ابتدای سال ۹۸ موکول خواهد شد.»

** اهمیت فوق‌العاده‌ی آزادراه شیراز-اصفهان برای جنوبی‌ها

به گزارش ریواس جنوب، به دلایل مختلفی این آزادراه برای استان‌های جنوبی به‌ویژه استان فارس، دارای اهمیت بالایی است؛ به اعتقاد معاون عمرانی استانداری فارس، این آزادراه که بر سر کریدورهای ترانزیتی‌ شمال-جنوب و شرق-غرب قرار دارد، بزرگترین مزیت را برای مردم منطقه جنوب کشور ازجمله فارس، بوشهر، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان دارد.

کوتاه شدن ۱۳۰ کیلومتری مسافت بین دو کلانشهر شیراز و اصفهان، ملموس‌ترین ویژگی این آزادراه خواهد بود.

اما یکی از ویژگی‌های برجسته‌ی این پروژه، ظرفیت‌های جذاب گردشگری آن است چرا که این آزادراه از جوار مناطق گردشگری دلچسبی همچون «بهشت گم‌شده»، «سد دورودزن» و «سد ملاصدرا» می‌گذرد.

** مردم جنوب کشور، همچنان دست به چانه!

به‌هرحال بر پایه اظهارات اخیر مقامات ارشد استانی، بهره‌برداری از آزادراه شیراز – اصفهان قرار است با تأخیر دو-سه ماهه‌ای محقق شود؛ تأخیری که البته در تمامی پروژه‌ها و برنامه‌ریزی‌های کشورمان مسبوق به سابقه است و اگر اتفاق نمی‌افتاد، موجب تعجب واقع می‌شد.

با این حال باید دید آیا این تأخیر به همین دو-سه ماه ختم می‌شود و مردم جنوب کشور، این بار با همین چند ماه تأخیر می‌توانند طعم این پروژه را بچشند یا باید دست به چانه، همچنان انتظار بکشند.

انتهای پیام/ سجاد بنام