پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

نائب رئیس بانوان هیئت پزشکی ورزشی فارس گفت: بانوان در همه مراحل زندگی حتی دوران بارداری و عادت ماهیانه، به ورزش کردن و فواید آن نیاز دارند.

به گزارش ریواس جنوب، به نقل از روابط عمومی هیئت پزشکی ورزشی استان فارس، زهرا تمدن با اشاره به اینکه ورزش برای بانوان حتی در دوران بارداری و عادت ماهیانه (پریودی) می‌تواند معجزه ‌کند، افزود: ورزش با تنظیم وزن و کاهش میزان چاقی، مستقیماً بر وضعیت عملکرد قلب اثر دارد.

وی با بیان اینکه از طرفی در افراد لاغر با فشار خون بالا می‌تواند بر کاهش فشارخون موثر باشد، بدون اینکه بیمار دارویی برای کاهش فشار خون استفاده کند، افزود: ورزش در کاهش چربی‌های مضر هم موثر است، بخصوص میزان تری گلیسیرید خون با ورزش روزانه به طور واضح کاهش می‎یابد.

مسئول کمیته بانوان هیئت پزشکی ورزشی فارس با اشاره به اینکه از اثرات مفید دیگر ورزش کمک به تنظیم قند خون است که با سوزاندن قند اضافی موجود در خون اتفاق می‌افتد، اظهار کرد: اما ورزش در زنان از اهمیت خاص دیگری برخوردار است و آن درمان و پیشگیری از بیماری پوکی استخوان است.

تمدن عنوان کرد: این بیماری که در زنان شایع‌تر از مردان و با عوارض خطرناکی مثل شکستگی مکرر همراه است با ورزش در سنین مختلف از زیر ۱۸ سال تا سنین یائسگی قابل پیشگیری و درمان است، بخصوص ورزش‌هایی که با فشار بر استخوان بخصوص پاها همراه است، مثلاً پیاده روی و دویدن در کاهش روند پوکی استخوان بسیار موثر است.

وی خاطرنشان کرد: از اثرات دیگر ورزش در زنان، تاثیر آن بر نازایی است، در درمان بیماری pco (تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان) موثر است، ورزش با کاهش چربی‌های شکمی به تخمک گذاری کمک می‌کند.

نائب رئیس بانوان هیئت پزشکی ورزشی فارس با بیان اینکه ورزش با اثری که بر روحیه فرد ورزشکار دارد تاثیر ویژه بر اثر بخشی داروهایی دارد که در زمان نازایی استفاده می‌شود، گفت: بعلاوه ورزش به آزاد شدن هورمون‌هایی منجر می‌شود که در تنظیم عادت ماهانه و تخمک گذاری بسیار موثرند.

تمدن افزود: واقعیت این است که ورزش از افزایش وزن نامناسب در بارداری می‌کاهد و به یک زایمان مناسب کمک می‌کند و همچنین با تقویت عضلات لگن از احتمال افتادگی مثانه می‌کاهد.

وی یادآور شد: کاهش وزن قبل از اقدام به باردارشدن (البته در صورت اضافه وزن یا چاقی) استفاده از یک رژیم غذایی مناسب، ورزش و تحرک کافی از جمله راه‌های موثر در پیشگیری از دیابت بارداری هستند.

انتهای پیام/ سجاد بنام